Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Zespół Organizacji Challenger
rozwiń więcej
Doradca Jobcentre Plus pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zasiłkiem oraz wypełnić umowę "jobseeker's agreement", w której beneficjent wykazuje swoją zdolność oraz chęć do pracy i deklaruje rodzaj poszukiwanego zatrudnienia.
Aby ubiegać się o Jobseeker’s Allowance skontaktuj się z Jobcentre Plus za pomocą bezpłatnego numeru 0800 055 66 88 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00). Dla osób mających problemy ze słuchem lub mową uruchomiono telefon tekstowy: 0800 023 48 88.

Doradca Jobcentre Plus pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zasiłkiem oraz wypełnić umowę "jobseeker's agreement", w której beneficjent wykazuje swoją zdolność oraz chęć do pracy i deklaruje rodzaj poszukiwanego zatrudnienia.

Zanim zadzwonisz, przygotuj sobie dane, o które możesz zostać poproszony podczas rozmowy:

  • Numer Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number);
  • wysokość czynszu;
  • szczegóły dotyczące ostatniego i obecnego pracodawcy;
  • informacje na temat ewentualnych zobowiązań, dochodów i oszczędności.

Możesz też wypełnić wniosek online, dostępny na stronie Department for Work and Pensions: Claim online - Jobseeker's Allowance.

Na decyzję o przyznaniu zasiłku trzeba czekać kilka tygodni.

Złożenie wniosku wiąże się z obowiązkiem zgłaszania się do urzędu co 2 tygodnie i regularnym potwierdzaniem obecnej sytuacji osobistej i majątkowej osoby wnioskującej. Po sześciu miesiącach, w przypadku dalszych poszukiwań pracy, powinieneś odnowić wniosek. W tym celu spotkasz się z urzędnikiem Jobcentre Plus, którego zadaniem będzie upewnienie się, że dokładasz wszelkich starań by znaleźć zatrudnienie i ewentualnie udzielenie pomocy.

Zobacz również: Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Jeśli sam odszedłeś z pracy

Jeśli porzucenie pracy było Twoim wyborem, będziesz musiał uzasadnić, że miałeś powód. Urzędnik Jobcentre Plus może poprosić byłego pracodawcę o skomentowanie tego wyjaśnienia. Jeśli urzędnik stwierdzi, że powód dla którego porzuciłeś pracę był niewystarczający, możesz stracić prawo do zasiłku Jobseeker’s Allowance na 26 tygodni.

Jeśli zostałeś zwolniony

Jeżeli jesteś bezrobotny ponieważ ostatni pracodawca zwolnił Cię z pracy, urzędnik może zapytać go o powody, a Ciebie poprosi o komentarz. Jeśli uzna, że straciłeś zatrudnienie z własnej winy, możesz stracić prawo do zasiłku Jobseeker’s Allowance na 26 tygodni.

Roszczenie łączne

Jeśli Ty oraz Twój partner (niekoniecznie mąż lub żona) jesteście bezrobotni, możecie wspólnie starać się o przyznanie zasiłku Jobseeker's Allowance. Nazywa się to "joint claims". W tym przypadku oboje musicie spełniać warunki konieczne do ubiegania się o zasiłku opartego na dochodach.

Jeśli sytuacja ulegnie zmianie

Pobierając zasiłek Jobseeker's Allowance jesteś zobowiązany natychmiast poinformować Jobcentre Plus o wszelkich nowych okolicznościach, jakie mogą mieć wpływ na jego wysokość. Należą do nich przykład:

  • zmiana miejsca zamieszkania;
  • zamieszkanie z kimś;
  • rozwód, separacja bądź rozstanie z partnerem cywilnym;
  • rozpoczęcie jakiejkolwiek pracy, kursu lub szkoły;
  • choroba lub pobyt w szpitalu;
  • wyjazd (nawet jeśli nie wyjeżdżasz daleko ani na długo);
  • otrzymanie innego zasiłku;
  • wzrost kapitału (wliczając oszczędności, inwestycje czy na przykład otrzymanie spadku).

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędnika

Jeśli w odpowiedzi na wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych otrzymasz decyzję odmowną lub nie zgadzasz się z wysokością przyznanego świadczenia, masz prawo domagać się wyjaśnień lub powtórnego rozważenia Twojego wniosku.

Szczegółowe wskazówki na temat postępowania w takiej sytuacji dostarcza przewodnik Jobcentre Plus: If you think our decision is wrong (28 stron PDF, 194 KB, en). Dokument zawiera również odpowiedni formularz, który osoba składająca odwołanie powinna wypełnić i przedstawić w lokalnym biurze Jobcentre Plus.

Zobacz również serwis: Zasiłki zagraniczne

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...