Rzecznik konsumentów złoży za ciebie pozew grupowy

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej.
Wczoraj w siedzibie UOKiK odbyla się debata na temat projektu ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępownaiu grupowym. Regulacje te umożliwią złożenia powództwa przez grupę co najmniej 10 osób przecwiko jednemu niuczciwemu przedsiębiorcy.

Tak jak w innych krajach, np. USA, Austrii, Niemczech, Szwecji, przepisy mają na celu ułatwienie dochodzenia swoich praw większej liczbie konsumentów, których prawa zostały naruszone przez tego samego przedsiębiorcę. W związku z wytycznymi Komisji Europejskiej, prace nad nowymi regulacjami trwają również w Polsce. Projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych. Przewidywany koniec prac – koniec tego roku.

Model opt-in

Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej, jeżeli okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń. Przykładem mogą być poszkodowani przez ten sam kartel, np. poszkodowani używaniem tego samego leku. Uczestnikami w procesie mogą być jednak tylko ci, którzy w wyznaczonym terminie zgłoszą się do postępowania.

Łatwiejsza droga, ale…

Rozwiązanie takie ma na celu zachęcenie osób do składania pozwów. W tej chwili każdy, kto został poszkodowany wnosi pozew, uiszcza stosowną opłatę sądową oraz ustanawia i opłaca swojego pełnomocnika. Wiąże się to z dużymi kosztami dla powoda. Proponowane zmiany przewidują, że koszty postępowania będą podzielone proporcjonalnie do członków grupy występującej z powództwem. Ułatwienia mogą też wystąpić dla sądów: nie będzie trzeba prowadzić wielu spraw o podobnym charakterze oraz będzie można przeprowadzić jedno postępowanie dowodowe.

Problematyczną kwestią pozostaje natomiast samo oszacowanie wysokości szkody. Grupa osób występująca z powództwem zbiorowym musi najpierw określić ryczałtową wysokość odszkodowania dla całej grupy lub podgrupy.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Reprezentant grupy

Nowe przepisy pozwolą na złożenie powództwa grupie co najmniej 10 osób. Grupa ta będzie musiała mieć swojego reprezentanta, którym może być członek grupy albo powiatowy/miejski rzecznik konsumentów. Reprezentant działałby na zasadzie podstawienia procesowego, dochodziłby on bowiem roszczeń we własnym imieniu, ale na rzecz innych osób.

Ochrona konkurencji

Pozwy zbiorowe wpłyną również na roszczenia związane z naruszeniem prawa konkurencji - private enforcement. Uczestnicy przedmiotowej debaty poruszali kwestię przyjęcia przez Komisje Europejską Białej Księgi. Stanowi ona pewnego rodzaju wyznacznik a propos naprawienia szkody, możliwości występowania z roszczeniami, wynikłymi z naruszenia wspólnotowego prawa ochrony konkurencji.

Zadaj pytanie: Forum

Prawo
Już 30 emerytów wygrało. ZUS musi przeliczyć im emerytury. Przykładowo o 2800 zł w górę. Kolejni emeryci czekają [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
11 maja 2025

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. (sygn. akt VII U 1462/24). Wyrok w wykonaniu innego wyroku - tym razem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej. Takie pomniejszenie pokrzywdziło co najmniej 150 000 osób w okresie od 2013 r. do dzisiaj.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja
10 maja 2025

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
11 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
11 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

pokaż więcej
Proszę czekać...