Czy pracując w Wielkiej Brytanii mogę leczyć się w Polsce?

Wioleta Matela
rozwiń więcej
Najłatwiej uzyskać kartę wypełniając formularz na stronie internetowej Department of Health.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia leczenie za granicą. Warto zaopatrzyć się w ten dokument, jeżeli planujemy przyjazd do kraju.

Leczenie w Polsce

Osoby, które mają tytuł ubezpieczenia zdrowotnego w innym kraj członkowskim Unii Europejskiej mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Obejmują one bezpłatne świadczenia opieki zdrowotnej niezbędne z przyczyn medycznych w placówkach, które zawarły umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pacjent może skorzystać z porady i badań udzielonych przez lekarza pierwszego kontaktu, a także z usług specjalisty na podstawie skierowania lekarza rodzinnego. Warto pamiętać, że nie do każdego lekarza wymagane jest skierowanie. Dotyczy to:
ginekologa i położnika,

  • stomatologa,
  • dermatologa,
  • wenerologa,
  • onkologa,
  • okulisty,
  • psychiatry

Skierowanie nie jest wymagane również w przypadku świadczeń medycznych udzielanych z powodu wypadku, urazu, zatrucia, stanu zagrożenia życia.

U lekarza należy przedstawić European Health Insurance Card (EHIC), czyli odpowiednik polskiej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Szpital

Leczenie szpitalne jest bezpłatne, jeżeli posiadamy skierowanie od lekarza, a także w przypadku nagłego zachorowania, stanu zagrożenia życia, urazu itp. W szpitalu należy okazać EHIC.

Co do zasady świadczenia medyczne w ramach European Helath Insurance Card nie obejmują leczenia planowanego. Aby skorzystać z planowanego leczenia (badania diagnostyczne, kontynuacja leczenia, rozpoczęcie leczenia) należy wystąpić o zgodę na planowe leczenie w innym państwie członkowskim do instytucji ubezpieczeniowej w Wielkiej Brytanii. Po uzyskaniu niezbędnego formularza E 112 można korzystać nieodpłatnie z planowanego leczenia w Polsce.

Na podstawie EHIC pacjent korzysta także z refundacji leków, a także z objętego ubezpieczeniem zdrowotnym leczenia stomatologicznego (w praktyce jest to bardzo niewielki zakres świadczeń).

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Jak uzyskać European Health Insurance Card?

Najłatwiej uzyskać kartę wypełniając formularz na stronie internetowej:

https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do

Kartę powinniśmy otrzymać w przeciągu siedmiu dni. Formularz można również wysłać pocztą, chociaż trwa to nieco dłużej. Druki dostępne są na każdej poczcie. Możemy również skorzystać z infolinii 0845 606 2030.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej brytyjskiej służby zdrowia Department of Health.

W Polsce niezbędne informacje można uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia:

Departament Współpracy Międzynarodowej - Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia
ul. Grójecka 186
02-390 Warszawa,
tel. (22) 572 62 68, fax (22) 572 63 19, e- mail: ca17@nfz.gov.pl

oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Prawo
Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

pokaż więcej
Proszę czekać...