Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Anna Kucharska
rozwiń więcej
Celem EUTW jest prowadzenie form działalności edukacyjnej, zdrowotnej, kulturalnej, twórczej i krajoznawczo-turystycznej dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie o nazwie Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ełku jest dobrowolnym, samorządnym, zrzeszeniem osób fizycznych, związanym na czas nieograniczony dla propagowania i realizacji aktywności życia osób starszych

Z kim współpracuje EUTW?

EUTW współpracuje, w zakresie naukowym i organizacyjnym z :

• Uniwersytetem Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie,
• Centrum Studiów Bałtyckich przy ul. Kościuszki 23,
• Starostą Powiatu Ełckiego,
• Prezydentem Miasta,
• Towarzystwem Naukowym,
• Dyrektorem ECK,
• Towarzystwem Miłośników Ełku i innymi organizacjami o podobnych celach istniejącymi w kraju i za granicą.

Jaki jest cel stowarzyszenia ?

Celem EUTW jest:

• prowadzenie form działalności edukacyjnej, zdrowotnej, kulturalnej, twórczej
i krajoznawczo-turystycznej dla osób starszych i niepełnosprawnych,
• dążenie do podnoszenia poziomu intelektualnego i komfortu życia ludzi
starszych poprzez wszechstronną aktywizację społeczną,
• propagowanie wiedzy, kultury, zdrowia dobrych obyczajów oraz idei kształcenia się przez całe życie,
• szerzenie współpracy między uniwersytetami trzeciego wieku w kraju i za
granicą,
• promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia.

EUTW realizuje swoje cele przez :

• prowadzenie wykładów, seminariów, lektoratów języków obcych,
• upowszechnianie i udostępnianie nowoczesnych mediów,
• organizowanie wycieczek i innych form działalności turystyczno- krajoznawczej,
• organizowanie konferencji i sesji naukowych oraz szkoleń i spotkań tematycznych,
• prowadzenie zajęć ruchowych i rehabilitacyjnych, a także działalności informacyjnej, oświatowej,
• współdziałanie z organami samorządowymi, państwowymi i środkami masowego przekazu oraz innymi organizacjami w zakresie realizacji celów statutowych,
• stowarzyszenie korzysta z udostępnionych nieodpłatnie, przez jednostki podległe samorządowi –sal wykładowych, pracowni, lokalu biurowego i klubowego na podstawie odrębnej umowy,
• zajęcia dydaktyczne dla członków stowarzyszenia prowadzą nauczyciele, w tym wykładowcy i lektorzy akademiccy, także przedstawiciele świata kultury i sztuki oraz innych środowisk,
• stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą bez zysku na ogólnych zasadach, określonych w odrębnych przepisach,
• dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Kto może zostać członkiem stowarzyszenia ?

Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne, które osiągnęły wiek emerytalny, albo uzyskały status rencisty oraz osoby prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym. Działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.

Członkowie EUTW dzielą się na:

• członków zwyczajnych,
• członków honorowych,
• członków wspierających.

Członkiem zwyczajnym może być obywatel Polski zamieszkały na obszarze woj.
warmińsko- mazurskiego w wieku emerytalnym, przedemerytalnym i nie pozbawiony praw publicznych.

Maksymalna liczba członków zwyczajnych uzależniona jest od możliwości organizacyjnych i lokalowych EUTW, które określa Zarząd.

Należy również podkreślić, że osoba ubiegająca się o członkostwo zwyczajne składa Zarządowi deklarację przystąpienia do stowarzyszenia oraz wpłaca wpisowe i roczną składkę członkowską.

Zobacz też: UTW w Rzeszowie

Jakie są obowiązki członka zwyczajnego ?

• uczestniczenie w realizacji celów EUTW zmierzających do zapewnienia
prawidłowego funkcjonowania EUTW,
• przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa oraz postanowień statutu,
regulaminów i uchwał organów EUTW,
• regularnego opłacania składek,
• regulowania innych obowiązujących świadczeń zgodnie z uchwałami podjętymi
przez Zarząd.

Jakie prawa ma członek zwyczajny ?

• korzystanie z biernego i czynnego prawa wyborczego,
• brania udziału we wszystkich formach działalności EUTW,
• wnioskowania w sprawach dotyczących celów i środków działania EUTW.

Co obejmuje oferta edukacyjna EUTW?

Oferta EUTW obejmuje m.in. zajęcia z historii, historii sztuki, etnografii, psychologii, informatyki, seminaria, spotkania, oraz naukę języków obcych.

W jakim przypadku następuje skreślenie z listy członków EUTW?

• pisemnej rezygnacji z członkostwa złożonej Zarządowi,
• śmierci członka.

W jakim przypadku następuje wykluczenie z EUTW?

Wykluczenie z EUTW następuje uchwałą Zarządu w przypadku:

• działalności sprzecznej z postanowieniami statutu oraz uchwałami organów EUTW,
• zalegania z opłatą składki członkowskiej przez 1 (jeden) semestr akademicki bez
podania usprawiedliwienia,
• utraty praw publicznych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu.

Warto zaznaczyć, że Zarząd na wniosek członka EUTW w uzasadnionych przypadkach może zawiesić członka EUTW w jego prawach i obowiązkach na okres nie dłuższy niż 1rok.

Podstawa prawna

Statut Ełckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Źródło: www.elku3w.boo.pl

Zobacz też serwis: Uniwersytet Trzeciego Wieku

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...