reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

W większości państw europejskich występuje wyraźna tendencja zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W polskim systemie prawnym tak nie jest, ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65.

W większości państw europejskich występuje wyraźna tendencja zrównywania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet oraz podnoszenia tego wieku. W Polsce wprowadzenie równego dla obu płci wieku przechodzenia na emeryturę było zasadniczym elementem koncepcji reformy systemu emerytalnego, ale ze względu na duży opór społeczny i brak woli politycznej pozostaje to niezrealizowanym postulatem.

Im wcześniejszy wiek przejścia na emeryturę, tym krótszy okres akumulacji kapitału emerytalnego oraz dłuższy statystycznie okres pobierania świadczeń, co w sumie wpływa
na ich znaczne obniżenie. Przy takich samych wynagrodzeniach i stażu pracy kobieta przechodząca na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyzna będzie pobierać świadczenie o 1/3 niższe. Niektóre symulacje przyszłych emerytur wskazują nawet, że kobiety mogą otrzymywać emerytury równe tylko 1/2 świadczeń mężczyzn.

Zobacz serwis: Zarobki

Dla większości społeczeństwa niższy wiek emerytalny kobiet jest to wciąż zasłużony przywilej, który ma rekompensować kobietom większe obciążenie wynikające z wypełniania przez nie tradycyjnej podwójnej roli rodzinnej i zawodowej.

Z badań wynika, że:
- opinia, iż niższy wiek emerytalny kobiet jest sprawiedliwy, niezmiennie znajduje poparcie przeważającej liczby badanych;
- najczęściej postulowany wiek emerytalny kobiet to 55 lat i mniej, a mężczyzn – 60 lat;
- ponad połowa badanych popiera niższy wiek emerytalny kobiet, nawet gdyby miały otrzymywać niższe świadczenia.

Zobacz: Zawieszenie prawa do emerytury

Emerytura to świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej albo utraciły ją w znacznym stopniu oraz nie dysponują innymi źródłami dochodu gwarantującymi możliwość utrzymania się. Podstawową cechą świadczenia emerytalnego jest brak jego ekwiwalentności w stosunku do wartości składek z tytułu ubezpieczenia społecznego płaconych przez czas aktywności zawodowej.

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawę obliczenia emerytury stanowi suma zwaloryzowanych składek, zaewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama