Dodatkowe świadczenie dla seniorów z ZUS bez względu na wysokość dochodów. Co zrobić by je uzyskać? Czy trzeba składać wniosek? Niektóre osoby otrzymają świadczenie automatycznie, ale jakie warunki muszą spełniać?
- 350 plus co miesiąc dla seniorów
- Kiedy należy złożyć wniosek?
- 350 plus co miesiąc dla seniorów
- Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny
Wielu emerytów, poza otrzymywaniem emerytury lub renty, ma prawo do dodatkowych form wsparcia. Jedną z nich jest dodatek pielęgnacyjny.
350 plus co miesiąc dla seniorów
Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem przeznaczonym dla osób pobierających emeryturę lub rentę, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego funkcjonowania. Przysługuje on również seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia – z pewnymi wyjątkami. Osoby przebywające w zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych są z niego wyłączone – chyba że spędzają poza placówką więcej niż dwa tygodnie w miesiącu.
Warto pamiętać, że:
- osoba całkowicie niezdolna do pracy to taka, która w wyniku trwałego uszczerbku na zdrowiu utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej i nie rokuje poprawy nawet po przekwalifikowaniu,
- niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza taki stopień naruszenia sprawności organizmu, który wymaga stałej lub długotrwałej pomocy innych przy codziennych czynnościach, jak np. higiena, poruszanie się, przygotowywanie posiłków czy zakupy.
Kiedy należy złożyć wniosek?
Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny, konieczne jest złożenie wniosku (druk EDP) oraz zaświadczenia o stanie zdrowia (druk OL-9, który wypełnia lekarz). Warunkiem uzyskania świadczenia jest potwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza prowadzącego nie może być wystawione wcześniej niż miesiąc przed złożeniem dokumentów.
Wyjątek dotyczy seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia — w ich przypadku nie ma potrzeby przedstawiania zaświadczenia lekarskiego. Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje im automatycznie, a świadczenie jest wypłacane razem z emeryturą.
350 plus co miesiąc dla seniorów
Obecnie wysokość dodatku wynosi 348,22 zł miesięcznie. Kwota ta jest corocznie waloryzowana – wzrasta zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, który obowiązuje od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł 1 marca 2025 r.
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny
W sytuacji, gdy danej osobie przyznano dodatek pielęgnacyjny za okres, w którym otrzymała już zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (lub inny właściwy organ emerytalno-rentowy) wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę równą wypłaconemu wcześniej zasiłkowi. Następnie ta kwota zostaje przekazana na rachunek bankowy organu, który wypłacił zasiłek. Przekazanie tej kwoty traktowane jest jako zwrot świadczeń nienależnie pobranych.