Kiedy podsłuch jest legalny

Redakcja
rozwiń więcej
Podsłuch a prawo. / Fot. Fotolia
W szczególnych przypadkach sąd może zezwolić na zastosowanie podsłuchu przez Policję. Aby do tego doszło należy złożyć wniosek, który jeszcze do niedawna nie musiał być w szczególny sposób uzasadniony. Obecnie przepisy dotyczące podsłuchu mają nieco inne brzmienie – czy kwestia uzasadnienia też uległa zmianie?

Kontrola operacyjna

Kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:

  1. kontrolowaniu treści korespondencji;
  2. kontrolowaniu zawartości przesyłek;
  3. stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych.

Warunki przeprowadzenia kontroli

Aby móc zgodnie z prawem prowadzić taką kontrolę funkcjonariusze Policji muszą spełnić kilka warunków:

  1. działanie musi być podjęte w celu zapobieżenia, wykrycia, ustalenia sprawców, uzyskania i utrwalenia dowodów, ściganych z oskarżenia publicznego umyślnych przestępstw (m.in. przeciwko życiu, obrotowi gospodarczemu, przestępstw skarbowych czy nielegalnego posiadania lub wytwarzania broni);
  2. sąd okręgowy wyda postanowienie o zarządzeniu kontroli operacyjnej, na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji, złożony po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego albo przez komendanta wojewódzkiego za zgodą prokuratora okręgowego;
  3. gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo będą nieprzydatne.

Policja, występując z wnioskiem, musi przedstawić materiały uzasadniające potrzebę zastosowania kontroli operacyjnej. Konieczność uzasadniania wniosku obowiązuje od 11 czerwca 2011 roku, kiedy został znowelizowany Kodeks postępowania karnego i kilka innych ustaw. Do tego czasu, wystarczyło złożyć wniosek i wskazać, że inne środki prawdopodobnie nie będą przydatne.

Maksymalny czas utrwalania rozmów telefonicznych to 3 miesiące, z tymże w szczególnie uzasadnionych wypadkach istnieje możliwość przedłużenia na okres kolejnych 3 miesięcy.

Sprawy niecierpiące zwłoki

W sytuacjach wyjątkowych, niecierpiących zwłoki, jeśli mogłoby to spowodować utratę informacji lub zniszczenie dowodów przestępstwa, Komendant Główny Policji lub komendant wojewódzki Policji może zarządzić kontrolę operacyjną po uzyskaniu pisemnej zgody właściwego prokuratora. Jednocześnie należy zwrócić się sądu okręgowego o wydanie wniosku w tej sprawie. Jeżeli sąd w ciągu 5 dni nie udzieli zgody – należy wstrzymać kontrolę i zniszczyć wszystkie materiały dotychczas zebrane.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgoda następcza

Nowelizacja z czerwca 2011 roku, wprowadziła możliwość wyrażenia przez sąd zgody następczej na wykorzystanie materiałów z podsłuchu. Może mieć to miejsce w sytuacji, gdy w wyniku kontroli uzyskano dowód popełnienia innego przestępstwa niż objęte zarządzeniem, a także gdy przestępstwo zostało popełnione przez inną osobę.

Dowody uzyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane wyłącznie w postępowaniu karnym. Po zakończeniu czynności związanych z podsłuchem, wszelkie zapisy, które nie mają znaczenia dla sprawy ulegają zniszczeniu.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...