Kto nie może być świadkiem w sprawach karnych?

Łukasz Matys
rozwiń więcej
W Kodeksie postępowania karnego określone jest kto nie może być świadkiem.
Każda osoba mająca wiadomości pozwalające ustalić prawdę w danej sprawie może być przesłuchana jako świadek. Kodeks postępowania karnego przewiduje jednak pewne grupy osób, które nie muszą się stosować do tego nakazu.

Każda osoba wezwana przez sąd lub prokuratora ma obowiązek stawić się na wezwanie tego organu oraz złożyć zeznania.

Świadka można przesłuchać również na odległość. Albo za pomocą stosownych środków technicznych albo bezpośrednio w miejscu zamieszkania świadka. Ten drugi wariant ma zastosowanie do osób chorych lub kalekich

Polskie prawo przewiduje również trzy grupy osób, które nie muszą zeznawać. Pierwsza z nich to osoby, które nie mogą być przesłuchiwane jako świadkowie co do pewnych okoliczności. Druga to osoby, które mogą odmówić składania zeznań. Trzecia to z kolei osoby, mogące odmówić odpowiedzi na konkretne pytanie.

Kodeks postępowania karnego (k.p.k.)określa również katalog podmiotów, od których nie odbiera się przysięgi w wypadku gdy są przesłuchiwane jako świadkowie.

Kto nie może być świadkiem?

Nie wolno przesłuchiwać jako świadków:

  • obrońcy lub adwokata działającego na podstawie art. 245 § 1 k.p.k., co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę,
  • duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi,
  • osoby obowiązanej do zachowania tajemnicy państwowej co do okoliczności objętych tą tajemnicą,
  • osoby obowiązane do zachowania tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, lekarskiej lub dziennikarskiej co do faktów objętych tą tajemnicą.

Zobacz: Dowody

Obrońca ustanowiony w sprawie karnej jak również ksiądz nie mogą być przez sąd zwolnieni z obowiązku zachowanie tajemnicy. Dlatego osób tych nigdy nie można przesłuchiwać odpowiednio co do faktów zasłyszanych podczas prowadzenia sprawy lub w trakcie spowiedzi.

Osoby objęte tajemnicą państwową lub zawodową mogą być przez sąd lub właściwy organ z niej zwolnieni. Wtedy też osoby takie przesłuchiwane są na rozprawie, która się odbywa z wyłączeniem jawności. Ten zabieg pozwala sądowi zapoznać się z całością materiału dowodowego w sprawie a jednocześnie pozwala na zachowanie tajemnicy.

Kto może odmówić zeznań

W przepisach prawa istnieje również grupa osób, które co prawda mogą być wzywane w charakterze świadka ale mogą odmówić składania zeznań. Prawo takie dotyczy bliskich osoby oskarżonej (podejrzanej). Do osób bliskich zaliczamy przede wszystkim: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki, itd.) wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków), osób przysposobionych (czyli mówiąc językiem potocznym adoptowanych). Ważne jest jednak że uprawnienie do odmowy zeznań nie ustaje wraz z rozwodem lub rozwiązaniem przysposobienia. Mimo zerwania więzi osoby te nadal mogą powoływać się na prawo odmowy zeznań.

Prawo do odmowy składania zeznań przysługuje również świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem.

Prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie

Takie uprawnienie przysługuje każdemu świadkowi w postępowaniu karnym. Warunek jest jednak taki, że udzielenie odpowiedzi na pytanie mogłoby narazić świadka lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Jeżeli natomiast odpowiedz miałaby narazić świadka (lub jego najbliższych) na hańbę wtedy można utajnić rozprawę. O wyłączenie jawności musi wnioskować świadek.

Odebranie przyrzeczenia

Istnieją również osoby, które mogą być przesłuchiwane jednak z różnych przyczyn nie odbiera się od nich przyrzeczenia. Każdy świadek bowiem przed przystąpieniem do składania zeznań powinien złożyć przyrzeczenie (od tej zasady istnieją jednak wyjątki). Nie odbiera się przyrzeczenia:

  • od osób, które nie ukończyły 17 lat
  • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że świadek z powodu zaburzeń psychicznych nie zdaje sobie należycie sprawy ze znaczenia przyrzeczenia,
  • gdy świadek jest osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa będącego przedmiotem postępowania lub pozostającego w ścisłym związku z czynem stanowiącym przedmiot postępowania albo gdy za to przestępstwo został skazany,
  • gdy świadek był prawomocnie skazany za fałszywe zeznanie lub oskarżenie

Zobacz serwis: Świadek

Prawo
Już 30 emerytów wygrało. ZUS musi przeliczyć im emerytury. Przykładowo o 2800 zł w górę. Kolejni emeryci czekają [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
11 maja 2025

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. (sygn. akt VII U 1462/24). Wyrok w wykonaniu innego wyroku - tym razem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej. Takie pomniejszenie pokrzywdziło co najmniej 150 000 osób w okresie od 2013 r. do dzisiaj.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja
10 maja 2025

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
11 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
11 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

pokaż więcej
Proszę czekać...