Kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo, ale mu się to nie udaje – czyli o usiłowaniu popełnienia przestępstwa

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
rozwiń więcej
Jaka kara za usiłowanie popełnienia przestępstwa? / Jaka kara za usiłowanie popełnienia przestępstwa? / ShutterStock

Czasem bywa tak, że mimo gorących chęci i misternego planu, sprawcy nie udaje się popełnić zakładanego przez niego przestępnego czynu. Należy jednak odróżnić sytuację, kiedy działanie sprawcy nie przebiegło dla niego pomyślnie i nie osiągnęło spodziewanych rezultatów, od sytuacji kiedy obiektywnie popełnienie danego czynu zabronionego nie jest możliwe. Konsekwencje prawne w obu przypadkach będą bowiem nieco odmienne na gruncie polskiego prawa karnego.

Usiłowanie popełnienia przestępstwa

W polskim prawie wyróżniamy następujące formy stadialne popełnienia przestępstwa: przygotowanie, usiłowanie oraz dokonanie. W ramach usiłowania, prawo karne wyróżnia formy takie jak usiłowanie udolne oraz nieudolne.

Usiłowanie udolne następuje gdy sprawca, w zamiarze popełnienia czynu zabronionego, swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje.

Przykład

Przykładem może być sytuacja kiedy złodziej zostaje przyłapany na próbie kradzieży, która jednak nie następuje wskutek czyjejś interwencji. Innymi słowy, usiłowanie udolne zachodzi wtedy gdy zaistniała jakaś przeszkoda, zapobiegająca finalnie popełnieniu przestępstwa.

Z usiłowaniem nieudolnym z kolei mamy do czynienia wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie czynu jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego. W skrócie, aby móc przyjąć w danej sprawie usiłowanie nieudolne, musi obiektywnie występować stan braku możliwości dokonania przestępstwa.

Przykład

Przykład: sprawca strzela do kartonowej postaci, wiernie odzwierciedlającej czyjś wizerunek, będąc przekonanym, że to jego zaplanowana ofiara, albo gdy sprawca usiłuje oszukać osobę nieżyjącą.

Co z zamiarem sprawcy?

Wielu może się burzyć, że usiłowanie nie powinno mieć rozróżnienia na dwie formy, albowiem istotny jest sam zamiar sprawcy i jego chęć popełnienia przestępstwa, a że mu się to nie udało wskutek pewnego splotu okoliczności, nie powinno mieć to żadnego znaczenia dla jego odpowiedzialności. Rzeczywiście, podchodząc do tego racjonalnie, już sam fakt, że sprawca strzelał z pistoletu na plastikowe kulki i usiłował nim zabić, myśląc, że przedmiot jest prawdziwą bronią, nie powinien uzasadniać złagodzenia jego kary, gdyż docelową chęcią było pozbawienie kogoś życia. Rzecz jednak w tym, że o ile zamiar poprzedza dokonanie przestępstwa, o tyle nie stanowi on jego formy stadialnej i nie podlega karalności. Podstawą odpowiedzialności karnej danej osoby nie są jej procesy myślowe odbywające się przed popełnieniem czynu, ale jedynie sam czyn mający postać uzewnętrznionego zachowania się. Zamiar wpływa tylko na umyślność oraz nieumyślność danego czynu.

Kara za usiłowanie popełnienia przestępstwa

Sprawca usiłowania nie jest w świetle przepisów prawa bezkarny. Art. 14 Kodeksu karnego stanowi o tym, że sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa. Oznacza to, że odpowiedzialność karna takiej osoby jest taka sama jak dla sprawcy danego przestępstwa. Ten sam przepis stanowi jednak również o tym, że w przypadku usiłowania nieudolnego, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Warto też wspomnieć, że nie będzie podlegać karze za usiłowanie, kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi czynu zabronionego.

Prawo karne zdecydowanie łagodniej penalizuje usiłowanie nieudolne. Być może nie jest to do końca uzasadnione zważywszy na zamiar danej osoby, która wszak chciała dopuścić się przestępstwa. Można jednak potraktować to jako szansę systemu prawnego, jaką przewiduje on dla tego typu osób.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...