REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1
Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niejednokrotnie można usłyszeć, że przestępcom w zakładach karnych jest zbyt dobrze. Pojawiają się głosy, że powinni być surowiej traktowani i że zakłady karne oferują im „cieplarniane” warunki. O tym jak jest naprawdę mogą zaświadczyć w zasadzie jedynie sami osadzeni lub nadzorująca ich Służba Więzienna, natomiast ze swojej strony, jako adwokat oraz sympatyk kwestii związanych z więziennictwem w Polsce i podkulturą więzienną, chciałabym przedstawić czytelnikom tegoż artykułu kilka interesujących – mam nadzieję – faktów z „życia za murami”.

Istnieje szereg regulacji gwarantującym osadzonym ich prawa, a także porządkujących ich życie więzienne. Powinny one być skrupulatnie przestrzegane, choć w praktyce bywa różnie.

REKLAMA

Przyjęcie do zakładu karnego

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że stawiennictwo w zakładzie karnym najczęściej odbywa się za wezwaniem. Przy przyjęciu do zakładu karnego, osadzony jest informowany nie tylko o swoich prawach, ale także o regulaminie więziennym, o mogących występować na terenie jednostki zagrożeniach oraz o tym jak należy w takich sytuacjach reagować. Nie oszukujmy się – więzienie to nie sanatorium i na kilka metrów kwadratowych tego miejsca przypada nieraz więcej dysfunkcyjnych osób niż w niejednej izbie wytrzeźwień. Każdy z osadzonych ma swoje przejścia i swój wyrok do odbycia – nie ma w Polsce na tyle wolnych miejsc w więzieniach by wszystkich posegregować według szczegółowych kryteriów. Osadzony musi więc sobie jakoś radzić i potrafić się dogadać ze współosadzonymi, co czasem bywa trudne. Skazanego informuje się również o obliczonym okresie wykonywania kary, co przyjęcie do wiadomości potwierdza swym podpisem.

Skazany musi podać informacje o sobie (np. o swych chorobach, nałożonych na niego obowiązkach alimentacyjnych), okazać posiadany dokument tożsamości, a także podać informację na temat zgromadzonych przez siebie środków pieniężnych (musi je przekazać do depozytu – nie może ich zabrać do celi). Na pisemny wniosek skazanego jest możliwość przekazania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych pozostających do jego dyspozycji na rzecz wskazanych przez niego osób. Skazany może być także poddany czynnościom mającym na celu jego identyfikację, w szczególności: sfotografowaniu, oględzinom zewnętrznym ciała, czy pobraniu odcisków.

Skazany otrzymuje (jeśli nie posiada swoich) do użytku bieliznę, odzież (odpowiednią do pory roku), obuwie, pościel i środki higieny osobistej. W czasie przeprowadzania czynności procesowych, transportowania oraz w innych uzasadnionych wypadkach skazany korzysta z własnej odzieży, bielizny i obuwia, chyba że są one nieodpowiednie ze względu na porę roku lub zniszczone albo jeżeli przemawiają przeciwko temu względy bezpieczeństwa. Po przyjęciu skazany jest również poddawany ogólnemu badaniu lekarskiemu.

Cela

REKLAMA

Osadzeni powinni trafiać do zakładów karnych – jeśli to możliwe – znajdujących się jak najbliżej ich dotychczasowych miejsc zamieszkania. Przydział do danej jednostki penitencjarnej powinien uwzględniać również miejsce toczącego się postępowania karnego, ale także względy bezpieczeństwa osobistego. Bierzmy też pod uwagę, że wielu osadzonych sprawuje opiekę nad swymi dziećmi. Umieszczenie w zakładzie karnym musi uwzględniać zatem także i ten aspekt, aby można było z dzieckiem podtrzymywać i zacieśniać więź.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmieszczenie w celach nie jest przypadkowe. Stosowane jest kryterium płci, wieku oraz uprzedniej karalności. Bierze się pod uwagę także konieczność oddzielenia skazanego od tymczasowo aresztowanego, potrzebę zapewnienia porządku oraz bezpieczeństwa w zakładzie karnym, zalecenia lekarskie, psychologiczne oraz rehabilitacyjne, potrzebę kształtowania właściwej atmosfery wśród skazanych, jak i konieczność zapobiegania samoagresji wśród więźniów i popełnianiu przez nich przestępstw w trakcie odbywania kary.

Jak to mówią, „świat jest mały”. Bardzo często koledzy po długiej rozłące spotykają się za murami więzienia. Dla ciekawostki, osobiście miałam Klienta, który przebywając w zakładzie karnym nie mógł przez dłuższy czas w żaden sposób skontaktować się ze swoją dziewczyną, po czym okazało się, że spotkał ją na tym samym więziennym korytarzu – ot, znalazła się zguba!

Cela więzienna powinna spełniać wymogi respektujące ludzką godność i w miarę możliwości także prywatność, przy zachowaniu oczywiście wymogów higienicznych, a także dotyczących ogrzewania, oświetlenia pomieszczenia i wentylacji.

Skazanego osadza się w celi mieszkalnej wieloosobowej lub jednoosobowej. Powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadająca na jednego skazanego, musi zgodnie z polskim prawem wynosić nie mniej niż 3 m2. Każdy kraj posiada jednak inne normy w tym zakresie – są państwa, gdzie na jednego osadzonego przypada nawet 7-9m2 .Tutaj pojawia się problem (dość częsty) gdy w danej jednostce jest więcej osadzonych do umieszczenia niż jest do tego dostępnych możliwości powierzchniowych. Ponadto, skazany musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do czytania i pracy przy świetle oraz posiadać dostęp do świeżego powietrza.

Okna w celach powinny być dlatego dostatecznie duże by zapewnić dostęp naturalnego światła z zewnątrz, z kolei zaś sztuczne światło w celi musi odpowiadać standardom technicznym. Cele wyposażone są w system alarmowy, który umożliwia więźniom bezzwłoczne skontaktowanie się z personelem. Toalety w celi są często murowane, aby przy intymnych czynnościach móc zachować prywatność, choć jeszcze do niedawna bywało z tą kwestią różnie.

Skazany ma prawo posiadać w celi dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem, artykuły żywnościowe o ciężarze nieprzekraczającym 6 kg, wyroby tytoniowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, zegarek, listy oraz fotografie członków rodziny i innych osób bliskich, przedmioty kultu religijnego, materiały piśmienne, notatki osobiste, książki, prasę i gry świetlicowe.

Niewykluczone jest posiadanie przez osadzonego sprzętów elektronicznych jak komputer, jeśli tylko dyrektor zakładu karnego wyrazi na to zgodę. Oczywiście w tym przypadku nie ma mowy o łączności ze światem zewnętrznym i komunikowaniem się z osobami z zewnątrz. Osadzeni mogą słuchać muzyki, a nawet posiadać w celi telewizor. Co do niektórych sprzętów elektronicznych, możliwe jest pobieranie od więźniów opłat za korzystanie z nich. Środki zgromadzone w ten sposób są przeznaczane na rzecz Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Niektóre cele są monitorowane. Dotyczy to skazanych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu. Monitoring obejmuje część mieszkalną celi oraz część przeznaczoną do celów sanitarno-higienicznych. Monitorowany obraz lub dźwięk podlega zapisowi.

Co najmniej raz w miesiącu powinna odbywać się wizytacja w celi dokonywana przez dyrektora zakładu karnego. Osadzeni powinni przybrać wtedy pozycję stojącą.

Ciąg dalszy mojego opisu życia za murami nastąpi w kolejnej części mojego artykułu, do którego przeczytania już teraz wszystkich gorąco zachęcam.

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezrobotni rozczarowani: Chcemy automatyczne ubezpieczenie zdrowotne bez rejestracji w PUP

Wynika to z pominięcia w projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia możliwości dania bezrobotnym ubezpieczenia zdrowotnego bez rejestracji w urzędzie pracy. Można to było rozwiązać bardzo prosto wprowadzając zasadę, że ubezpieczenie zdrowotne przysługuje np. przez rok od utraty pracy. 

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Google schowa nasz adres IP. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

REKLAMA

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

2150,00 zł miesięcznie na usługi dla seniora. Na jakich warunkach będzie przyznawany bon senioralny?

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

PFRON: Stawka w programie "Rehabilitacja 25 plus” wynosi 3200 zł miesięcznie. Wnioski tylko do 7 czerwca 2024 r.

PFRON przyjmuje wnioski do programu "Rehabilitacja 25 plus” (od 29 kwietnia 2024 r.)

REKLAMA

Sejm uchwalił: 1000 zł dodatku brutto do pensji [Wykaz zawodów z dodatkiem]
Mobbing - czym jest, jak udowodnić. Czym różni się od dyskryminacji, molestowania, naruszenia dóbr osobistych? Jaką ochronę ma pracownik? Co powinien zrobić pracodawca?

O mobbingu mówi i pisze się wiele. Ale nie każdy wie, czym mobbing faktycznie jest i jak odróżnić mobbing od dyskryminacji, molestowania czy stalkingu, a także jednorazowego naruszenia dóbr osobistych. Mobberami wobec pracownika mogą być pracodawca lub inni pracownicy, w tym jego przełożeni, choć również przełożony może doznawać mobbingu ze strony podwładnych. Jaka ochrona przysługuje pracownikowi w razie mobbingu i jak powinien zachować się pracodawca? Wyjaśniamy te kwestie.

REKLAMA