Kim jest świadek koronny?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
rozwiń więcej
Kim jest świadek koronny? /Fotolia
Instytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku. Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności zwalczania przestępczości zorganizowanej, gangów, mafii.

Początkowo ustawa ta miała jedynie charakter czasowy, tzn. miała obowiązywać przez stosunkowo krótki okres czasu tj do 1 września 2006 roku. Zważywszy jednak na skuteczność wprowadzonych w niej regulacji w walce z przestępczością zorganizowaną zdecydowano, iż zostanie ona wprowadzona na stałe do polskiego porządku prawnego. Osoba, która już po wszczęciu przeciwko niej postępowania (świadkiem koronnym może być wyłącznie osoba, której przedstawiono już zarzut popełnienia czynu zabronionego w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego ) chce uzyskać status świadka koronnego, musi jednak spełnić określone warunki, a mianowicie:

  1. w wyjaśnieniach, złożonych przed organami ścigania, musi przekazać informację  mogące przyczynić się do ujawnienia okoliczności przestępstwa, wykrycia pozostałych współsprawców, ujawnienia dalszych przestępstw lub zapobieżenia im, przy czym chodzi tu o przestępstwa wskazane w art. 1 ustawy o świadku koronnym (dalej ŚwKor),
  2. musi ujawnić swój majątek oraz znany jej majątek pozostałych sprawców przestępstwa lub przestępstwa skarbowego,
  3. musi zobowiązać się do złożenia przed sądem wyczerpujących zeznań dotyczących osób uczestniczących w przestępstwie lub przestępstwie skarbowym oraz pozostałych okoliczności  wskazanych w pkt 1.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dowód, w postaci zeznań świadka koronnego, będącego tak na prawdę współsprawcą przestępstwa, może być stosowane jedynie w postępowaniach karnych w sprawach o przestępstwa popełniane w zorganizowanej grupie przestępczej albo w związku mającym na celu popełnianie przestępstw. Art. 1 ŚwKor zawiera zamknięty katalog tych przestępstw. Możliwość uzyskania statusu świadka koronnego nie jest jednak przewidziana dla każdego skruszonego przestępcy. Z możliwości skorzystania z tego dobrodziejstwa zostali wykluczeni sprawcy, którzy:

  1. usiłowali popełnić albo popełnili zbrodnię zabójstwa lub współdziałali w popełnieniu takiej zbrodni;
  2. nakłaniali inną osobę do popełnienia czynu zabronionego, określonego w art. 1 ŚwKor, w celu skierowania przeciwko niej postępowania karnego;
  3. kierowali zorganizowaną grupą albo związkiem mającymi na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Zobacz: Instytucja małego świadka koronnego

Podejrzany, który decyduje się na współpracę z organami wymiaru sprawiedliwości, nie robi tego wyłączeni „z dobrego serca”. Przestępca, któremu udało się uzyskać status świadka koronnego, nie podlega bowiem karze za przestępstwa określone w art. 1 ŚwKor, w których uczestniczył, i które jako świadek koronny ujawnił. Poza bezkarnością, świadek koronny (oraz osoby dla niego najbliższe) w razie zagrożenia życia lub zdrowia, może zostać objęty ochroną osobistą, a także uzyskać pomoc w zakresie zmiany miejsca pobytu lub zatrudnienia, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą zostać mu wydane nowe dokumenty umożliwiające używanie innych niż własne danych osobowych, w tym uprawniające do przekroczenia granicy państwowej.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wartość dowodowa zeznań świadka koronnego, jako iż jest on osobą żywo zainteresowaną pociągnięciem wskazanych przez siebie osób do odpowiedzialności karnej, powinna być oceniana ze szczególną rozwagą i ostrożnością. Nie jest jednak wykluczona sytuacja, w której w oparciu jedynie o zeznania świadka koronnego Sąd wyda wyrok skazujący. Choć jest to dowód niekonwencjonalny, to często jedynie dzięki zeznaniom takiego świadka możliwa jest skuteczna walka z  przestępczością zorganizowaną. Mimo niewątpliwej przydatności instytucji świadka koronnego, otwarta pozostaje kwestia oceny jej zastosowania w aspekcie oceny etycznej pozostawienia bezkarnym sprawcy poważnego przestępstwa oraz wartości dowodowej złożonych przez taką osobę zeznań. 

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...