Co warto wiedzieć o przesłuchaniu świadka?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
rozwiń więcej
Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności. / inforCMS
Każdy z nas może być wzywany jako świadek. Zanim przystąpi się do składania zeznań warto wiedzieć o tym jakie prawa nam przysługują.

Czy mogę na przesłuchanie przyjść z adwokatem lub radcą prawnym?

Oczywiście takie prawo świadkowi przysługuje. Jednak ostateczna decyzja o dopuszczeniu pełnomocnika do uczestnictwa w przesłuchaniu zależy od prokuratora ( w toku śledztwa) i do sądu ( w toku rozprawy). W/w organy mogą odmówić dopuszczenia pełnomocnika świadka do uczestniczenia w przesłuchaniu, gdy uznają że nie wymaga tego interes prawny świadka.

Jakie grożą mi konsekwencje, gdy zeznam nieprawdę lub zataję prawdę?

Zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli świadek nie wie o prawie do odmowy zeznań lub odpowiedzi na pytania, to nie poniesie kary za fałszywe zeznania. Warunkiem odpowiedzialności za to przestępstwo jest uprzedzenie świadka przez przesłuchującego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebranie od niego przyrzeczenia.

Czy mogę żądać utajnienia moich danych po złożeniu zeznań?

Świadek może zażądać utajnienia danych dotyczących swojego miejsca zamieszkania jeśli istnieje obawa użycia wobec niego lub osoby mu najbliższej przemocy lub groźby w związku ze składaniem zeznań. Utajnienie polega na tym, że dane dotyczące miejsca zamieszkania poznaje wyłącznie sąd lub prokurator.

Inne osoby nie mają dostępu do tych danych. Pisma doręcza się wówczas na adres podany przez świadka (inny niż miejsce jego zamieszkania np. miejsce pracy).

Zastrzeżenie wszelkich danych pozwalających na ustalenie tożsamości świadka wymaga przyznania świadkowi statusu świadka anonimowego.

Zobacz: Świadek

Kto ma dostęp do protokołu mojego przesłuchania?

Do protokołu przesłuchania świadka mają dostęp:

  • osoba prowadząca postępowanie (Policjant, prokurator, sędzia),
  • osoby, którym przysługuje dostęp do akt sprawy.

W postępowaniu przygotowawczym dostęp do akt przysługuje pokrzywdzonemu oraz podejrzanemu. Obrońcy oraz pełnomocnikowi, zaś jedynie za zgodą prowadzącego to postępowanie.

W postępowaniu sądowym dostęp stron (oskarżycieli, oskarżonego) oraz ich przedstawicieli (obrońców, pełnomocników) nie wymaga zgody sądu.

Dostęp do protokołów zapewnia się także innym osobom np. biegłym, którzy wydają opinię, jeśli jest to potrzebne do jej wydania.

Czy będę wzywany do sądu?

Obowiązkiem świadka jest stawić się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie karne. Jedynie wyjątkowo, jeśli stawienie się na przesłuchanie jest niemożliwe z powodu choroby, kalectwa lub innej przeszkody możliwe jest przesłuchanie świadka w miejscu jego pobytu.

Jeśli świadek mieszka daleko od siedziby sądu i w związku z tym nie może do niego przybyć może poprosić o przesłuchanie go przez sąd, w którego okręgu mieszka. Wówczas sąd, który prowadzi sprawę zwróci się o przesłuchanie świadka do sądu najbliższego miejscu zamieszkania świadka.

Możliwe jest także przesłuchanie świadka na odległość dzięki zastosowaniu środków technicznych umożliwiających przekazywanie obrazu i dźwięku (wideo- rozmowa).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...