Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Marlena Łyszczewska
rozwiń więcej
Dla dobra dziecka warto w czasie rozwodu porozumieć się co do władzy rodzicielskiej. / Fotolia
Przy orzeczeniu rozwodu rodzice mogą dogadać się odnośnie władzy rodzicielskiej nad ich małoletnim dzieckiem. Uczynić to mogą za pomocą planu wychowawczego, czyli szczegółowego ustalenia w jaki sposób będą opiekować się ich wspólnym dzieckiem.

Otóż na podstawie art. 58 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie w trakcie rozwodu, aby uniknąć kłótni o dziecko, mogą zawrzeć porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad ich małoletnimi dziećmi oraz nad utrzymywaniem z nimi kontaktu. Oczywiście plan wychowawczy musi uwzględniać dobro dzieci.

Porozumienie takie daje bowiem możliwość łagodniejszego, polubownego załatwienia sprawy co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Jest to niewątpliwie mniej bolesne dla dziecka oraz zdecydowanie łatwiejsze dla obojga rodziców.

Sąd zamiast ograniczać władzę rodzicielską jednego rodzica do określonych praw i obowiązków względem dziecka może bowiem zgodzić się, aby byli małżonkowie wspólnie sprawowali władzę rodzicielską. Oczywiście, jeśli uzasadnione będzie przypuszczenie, że między rodzicami będzie istniało współdziałanie co do wspólnego wykonywania  pieczy nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie.

Zgodnie z art.58 § 1 k.r.o. w przypadku rodzeństwa powinno ono wychowywać się wspólnie, chyba, że dobro dzieci wymaga innego rozstrzygnięcia.

Porozumienie jest planem wychowawczym, który stanowi polubowne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej.

Zobacz również: Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Jak sporządzić takie porozumienie?

Forma porozumienia może być dowolna, czyli w formie pisemnej jako pismo procesowe lub w formie ustnej do protokołu na rozprawie.

Małżonkowie mogą złożyć takie pismo wspólnie bądź oddzielnie. Oświadczenie złożone w formie pisma procesowego może być podpisane przez zawodowego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcę prawnego.

Plan wychowawczy łączy się również z mediacją - czyli pozaprocesowym  sposobem rozwiązywania  konfliktów. Wtedy porozumienie będzie spisane na specjalnym kwestionariuszu, który musi być podpisany przez obojga rodziców.

W porozumieniu należy obowiązkowo określić miejsce pobytu dziecka oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontakty rodzica z małoletnim. Dodatkowo można umieścić w nim  informacje o alimentach na dziecko oraz kontaktach z resztą rodziny dziecka.

Porozumienie ustala wszystkie zasady zgodnego wykonywania władzy rodzicielskiej, aby w przyszłości nie było nieporozumień kto i w jakim zakresie ją sprawuje .

Zobacz serwis: Rozwód i dziecko

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...