| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Mediacja

Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany

Aktualizacja: 18.07.2018

Rodzinne postępowanie informacyjne ma przeciwdziałać pochopnemu podejmowaniu decyzji o rozwodzie i pomóc małżonkom w podjęciu kluczowych decyzji związanych z opieką nad dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości? »

W mediacji nie ma przegranych

Aktualizacja: 11.03.2011

Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów, w której mediator pomaga osobom pozostającym w konflikcie na pokojowe dojście do porozumienia. W mediacji to same strony wypracowują rozwiązanie sporu, co daje dużą gwarancję satysfakcjonującej ugody. »

Polubowne metody rozstrzygania konfliktu

Aktualizacja: 10.03.2011

Wszczęcie postępowania sądowego przeciwko przedsiębiorcy może okazać się kosztowne i długotrwałe. W przypadku spraw konsumenckich koszty sądowe zazwyczaj przewyższyłyby wartość samego przedmiotu sporu. W takiej sytuacji można skorzystać z alternatywnych metod rozwiązywania sporów. »

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Aktualizacja: 21.10.2010

Międzynarodowy Dzień Mediacji jest obchodzony na całym świecie w drugiej połowie października. W tym roku przypada na 21 października. Ma on na celu upowszechnienie wiedzy o mediacji, oraz ukazanie jej jako skutecznej metody rozwiązywania sporów. »

KE wzywa do stosowania mediacji w transgranicznych sporach prawnych

Aktualizacja: 20.08.2010

Komisja Europejska przypomniała dzisiaj państwom członkowskim o istnieniu przepisów unijnych w zakresie mediacji w transgranicznych sporach prawnych i podkreśliła, że mediacja może być jedynie skuteczna, gdy państwa członkowskie wdrożą również odpowiednie przepisy na poziomie krajowym. »

Przebieg mediacji rodzinnej

Aktualizacja: 29.04.2010

Chcąc samodzielnie skierować sprawę do mediacji najwygodniej udać się do najbliższego ośrodka mediacji i tam złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji. »

Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić

Aktualizacja: 31.08.2011

Mediacja jest dobrowolną rozmową prowadzącą do rozwiązania konfliktu, w której mediator towarzyszy członkom rodziny, za ich dobrowolną zgodą, w procesie uzgodnień. »

Mediacja-alternatywny sposób rozwiązywania sporów

Aktualizacja: 10.03.2011

Mediacja należy do tzw. alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (ADR – Alternative Dispute Resolution). Jest ona dobrowolnym i poufnym procesem, w którym fachowo przygotowana, niezależna i bezstronna osoba, za zgodą stron, pomaga im rozwiązać konflikt. »

Zamiast postępowania sądowego-mediacja

Aktualizacja: 04.11.2009

Międzynarodowy Dzień Mediacji jest obchodzony na całym świecie w drugiej połowie października. Ma on na celu upowszechnienie wiedzy o mediacji, oraz ukazania jej jako skutecznej metody rozwiązywania sporów »

Mediacja rodzinna - vademecum

Aktualizacja: 20.10.2011

Czym cechuje się mediacja rodzinna? Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem? Ile kosztują mediacje? Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji? Między innymi właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku. »

Mediacja w konfliktach rodzinnych

Aktualizacja: 31.07.2012

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą. »

Czym cechuje się mediacja rodzinna?

Aktualizacja: 19.04.2011

Mediacja jest sposobem na rozwiązywanie konfliktów rodzinnych. Często stosowana jest przy rozwodach, pozwalając na ich usprawnienie i szybsze zakończenie sprawy. »

Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem?

Aktualizacja: 02.08.2011

Mediacja jest coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania spornych kwestii rodzinnych takich jak alimenty, podział majątku czy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ugoda zawarta przed mediatorem wymaga zatwierdzenia przez sąd. »

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Aktualizacja: 02.08.2011

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności. »

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Aktualizacja: 02.08.2011

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód? »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »