Wady dotyczące zgody małżeńskiej

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
W postępowaniu bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności poprzedzające zawarcie związku małżeńskiego, towarzyszące zawarciu związku oraz zaistniałe po ślubie.
Każda umowa, aby odniosła skutek prawny musi być zaakceptowana poprzez kontrahentów.

Małżeństwo jest również umową „Matrimonium contractum”, dlatego słusznym jest stwierdzenie, że zgoda małżeńska stron jest istotnym i wewnętrznym elementem tej umowy.

Bez wzajemnej wymiany pomiędzy stronami prawdziwej zgody małżeńskiej nie możemy mówić o zaistnieniu małżeństwa, nawet, kiedy strony zachowały zewnętrzny ceremoniał przepisany przez prawo kanoniczne.

Zgoda małżeńska powinna być rzeczywista, nie może być aktem czysto zewnętrznym, lecz musi wypływać z woli wewnętrznej.

Ponieważ zgoda małżeńska jest aktem woli, dlatego nieważność umowy małżeńskiej, może być spowodowana wadą w oświadczeniu woli. Wada zgody małżeńskiej morze być uwarunkowana różnymi okolicznościami, które wpływają na rozum lub wolę ograniczają tę zgodę w sposób istotny.

Zobacz też: Alimenty

Zainteresowana osoba, która stwierdzi zasadność złożenia skargi powodowej o orzeczenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie prawnej chce to zrobić. Należy pamiętać, że poprawnie sporządzona skarga powodowa powinna zawierać typową argumentację prawną uzasadniającą zaistnienie wady zgody małżeńskiej, jeżeli okoliczności dotyczące opisu stanu faktycznego na to wskazują. Dlatego też należy stwierdzić, że chronologiczny opis historii małżeństwa przytaczany przez zainteresowane procesem strony jest w późniejszym etapie postępowania kanonicznego informacją niewystarczająca, aby w pełni uprawdopodobnić zaistnienie problemu prawnego.

Proces kościelny nie orzeka rozkładu pożycia małżeńskiego, dlatego też opis historii małżeństwa często sporządzony przez prawników czy też strony jest błędny, wtedy kiedy wzorem staje się pozew o rozwód. Strona bowiem nie wnosi o orzeczenie rozwodu, jak ma to miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że małżeństwo było przez nią zawarte nieważnie.

Należy opisać szereg okoliczności istotnych dla procesu kościelnego określając okoliczności uzasadniające nieważność małżeństwa.

W postępowaniu bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności poprzedzające zawarcie związku małżeńskiego, towarzyszące zawarciu związku oraz zaistniałe po ślubie.

Zobacz też: Rozwód kościelny

Prawo
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze
24 maja 2024

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?
24 maja 2024

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]
24 maja 2024

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę
24 maja 2024

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.
24 maja 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25
24 maja 2024

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44
24 maja 2024

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie
24 maja 2024

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?
24 maja 2024

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych
24 maja 2024

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

pokaż więcej
Proszę czekać...