Testament wspólny małżonków

Wioleta Matela
rozwiń więcej
Testament sporządzony wspólnie przez małżonków jest nieważny.
Zgodnie z prawem, testament sporządzony z naruszeniem przepisów kodeksu cywilnego jest bezwzględnie nieważny. Do takich należy testament napisany wspólnie przez małżonków.

Nie można wspólnie sporządzić testamentu

Małżonkowie nie mogą wspólnie napisać testamentu. Może on bowiem zawierać ostatnią wolę tylko jednej osoby.

Taki testament jest zatem nieważny.

To, jakie skutki będzie miało w przyszłości sporządzenie takiego testamentu, zależy od dalszych kroków małżonków.

Jan i Zuzanna małżeństwo K. sporządzili razem testament. Jednak Pani Zuzanna dowiedziała się, że taki dokument nie będzie ważny. Dlatego napisała własnoręczny testament. Pan Jan zaś udał się do notariusza i tam sporządził testament notarialny.

Wprawdzie wspólny testament małżonków jest nieważny, jednak testamenty sporządzone później przez małżonków oddzielnie są ważne.

Jan i Zuzanna K. sporządzili wspólnie testament. Rok później zmarł Pan Jan K., nie pozostawiwszy innego testamentu poza tym, który napisał wspólnie z żoną.

W tej sytuacji do dziedziczenia dojdą spadkobiercy ustawowi Pana Jana.

Testamentu nie można sporządzić przez przedstawiciela.

Cechy ważnie sporządzonego testamentu ręcznego

Testament własnoręczny powinien być sporządzony pismem odręcznym. Nie można posługiwać się maszyną do pisania. Nie jest możliwe również sporządzenie testamentu na komputerze.

Zobacz również: Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Nie jest konieczne umieszczanie tytułu „testament” czy „ostatnia wola”. Najważniejsze, żeby z treści testamentu wynikała ostatnia wola spadkodawcy.

Ponadto testament musi być własnoręcznie podpisany. Najlepiej podpisem czytelnym. Podpis nieczytelny dopuszcza się jedynie wtedy, gdy pozwala on na identyfikację osoby spadkodawcy.

Rozporządzenia testamentowe dokonane po podpisaniu dokumentu są nieważne.

Pan Tomasz sporządził własnoręczny testament, w którym do dziedziczenia powołał swojego syna. Dokument opatrzył swoim podpisem, po czym pod podpisem umieścił zapis: „Moja córka Ilona otrzyma mój samochód, jeżeli zda egzamin na prawo jazdy”.

Zapis dokonany pod testamentem niestety jest nieważny, ponieważ spadkodawca dokonał go już po podpisaniu testamentu.

Co do zasady testament powinien również być opatrzony datą. Szczególnie ważne jest opatrzenie datą testamentów w sytuacji, gdy spadkodawca sporządził ich kilka albo wówczas, gdy wystąpiły u niego zaburzenia psychiczne.

Jeżeli brak daty nie powoduje wątpliwości co do możliwości sporządzenia przez spadkodawcę ważnego testamentu, wówczas jest on ważny mimo braku daty.

Zobacz również serwis: Spadki

Prawo
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

pokaż więcej
Proszę czekać...