REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Testament napisany na komputerze.
Testament napisany na komputerze.

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie to w zasadzie można by skwitować jednym zdaniem – nie każdy testament napisany na komputerze jest ważny. I tu należy sprecyzować o jaki testament chodzi.

Testament własnoręczny

Jeśli chodzi o testament własnoręczny, zwany inaczej holograficznym, to napisanie go pismem komputerowym/maszynowym, prowadzi do jego nieważności. Stanowi o tym przepis art. 949 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej jako kc), stanowiącego, że taki testament spadkodawca winien napisać w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

REKLAMA

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 listopada 2004r. sygn. akt I CK 306/04 (publ. Mon.Prawn. 2005/1/11) stwierdził, że wpisanie w testamencie własnoręcznym, po własnoręcznym podpisie, daty pismem własnoręcznym, nie stanowi o nieważności tego rodzaju testamentu. 

Testament notarialny

Zbliżonym do własnoręcznego jest testament notarialny (art. 950 kc). Ten testament z pewnością zostanie napisany na komputerze, a następnie podpisany przez testatora własnoręcznie. I będzie ważny w takiej formie. 

Zobacz również: Zagubiony testament

Testament allograficzny

Spośród testamentów znany jest jeszcze testament allograficzny (art. 951 kc), który też może być sporządzony na komputerze, a wygląda to tak, że ten rodzaj testamentu polega na złożeniu przez spadkodawcę oświadczenia woli ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego, ale w obecności dwóch świadków. Powyższe oświadczenie woli powinno być spisane w protokole, z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności tych świadków, a oni podpisują protokół, jak też osoba, wobec której spadkodawca oświadczał swoją wolę oraz on sam. Jeśli istnieją warunki techniczne do sporządzenia protokołu pismem komputerowym, zapewne w takiej formie zostanie on sporządzony, ale jeśli takich warunków nie ma, to musi on być sporządzony ręcznie, bądź na maszynie do pisania, bo wymogiem ważności tego testamentu jest jednoczesne podpisanie przez osoby uczestniczące w czynności protokołu spisanego z odebrania oświadczenia woli spadkodawcy wobec urzędnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testament ustny

Kodeks cywilny reguluje jeszcze formę sporządzenia testamentów szczególnych, które też mogą być sporządzone na komputerze i będą ważne.
Testament ustny (art. 952 kc) może być sporządzony w sytuacji, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeśli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od daty, kiedy ono było złożone, spisać je może na komputerze, podając miejsce i datę oświadczenia jak też miejsce i datę sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

Testament podróżny

Wśród testamentów szczególnych istnieje jeszcze testament podróżny, kiedy to podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym przed dowódcą statku lub jego zastępcą spadkodawca oświadczy swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków, a dowódca (lub jego zastępca) spisze wolę spadkodawcy, jak najbardziej może to zrobić pismem komputerowym/maszynowym, a pismo to podpisze zarówno spadkodawca, świadkowie oraz tenże dowódca (lub jego zastępca).

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA