reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Pytanie to w zasadzie można by skwitować jednym zdaniem – nie każdy testament napisany na komputerze jest ważny. I tu należy sprecyzować o jaki testament chodzi.

Testament własnoręczny

Jeśli chodzi o testament własnoręczny, zwany inaczej holograficznym, to napisanie go pismem komputerowym/maszynowym, prowadzi do jego nieważności. Stanowi o tym przepis art. 949 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej jako kc), stanowiącego, że taki testament spadkodawca winien napisać w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 listopada 2004r. sygn. akt I CK 306/04 (publ. Mon.Prawn. 2005/1/11) stwierdził, że wpisanie w testamencie własnoręcznym, po własnoręcznym podpisie, daty pismem własnoręcznym, nie stanowi o nieważności tego rodzaju testamentu. 

Testament notarialny

Zbliżonym do własnoręcznego jest testament notarialny (art. 950 kc). Ten testament z pewnością zostanie napisany na komputerze, a następnie podpisany przez testatora własnoręcznie. I będzie ważny w takiej formie. 

Zobacz również: Zagubiony testament

Testament allograficzny

Spośród testamentów znany jest jeszcze testament allograficzny (art. 951 kc), który też może być sporządzony na komputerze, a wygląda to tak, że ten rodzaj testamentu polega na złożeniu przez spadkodawcę oświadczenia woli ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego, ale w obecności dwóch świadków. Powyższe oświadczenie woli powinno być spisane w protokole, z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności tych świadków, a oni podpisują protokół, jak też osoba, wobec której spadkodawca oświadczał swoją wolę oraz on sam. Jeśli istnieją warunki techniczne do sporządzenia protokołu pismem komputerowym, zapewne w takiej formie zostanie on sporządzony, ale jeśli takich warunków nie ma, to musi on być sporządzony ręcznie, bądź na maszynie do pisania, bo wymogiem ważności tego testamentu jest jednoczesne podpisanie przez osoby uczestniczące w czynności protokołu spisanego z odebrania oświadczenia woli spadkodawcy wobec urzędnika.

Testament ustny

Kodeks cywilny reguluje jeszcze formę sporządzenia testamentów szczególnych, które też mogą być sporządzone na komputerze i będą ważne.
Testament ustny (art. 952 kc) może być sporządzony w sytuacji, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeśli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od daty, kiedy ono było złożone, spisać je może na komputerze, podając miejsce i datę oświadczenia jak też miejsce i datę sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

Testament podróżny

Wśród testamentów szczególnych istnieje jeszcze testament podróżny, kiedy to podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym przed dowódcą statku lub jego zastępcą spadkodawca oświadczy swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków, a dowódca (lub jego zastępca) spisze wolę spadkodawcy, jak najbardziej może to zrobić pismem komputerowym/maszynowym, a pismo to podpisze zarówno spadkodawca, świadkowie oraz tenże dowódca (lub jego zastępca).

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Testament napisany na komputerze.
Testament napisany na komputerze.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama