Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie to w zasadzie można by skwitować jednym zdaniem – nie każdy testament napisany na komputerze jest ważny. I tu należy sprecyzować o jaki testament chodzi.

Testament własnoręczny

Jeśli chodzi o testament własnoręczny, zwany inaczej holograficznym, to napisanie go pismem komputerowym/maszynowym, prowadzi do jego nieważności. Stanowi o tym przepis art. 949 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej jako kc), stanowiącego, że taki testament spadkodawca winien napisać w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

REKLAMA

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 listopada 2004r. sygn. akt I CK 306/04 (publ. Mon.Prawn. 2005/1/11) stwierdził, że wpisanie w testamencie własnoręcznym, po własnoręcznym podpisie, daty pismem własnoręcznym, nie stanowi o nieważności tego rodzaju testamentu. 

Testament notarialny

Zbliżonym do własnoręcznego jest testament notarialny (art. 950 kc). Ten testament z pewnością zostanie napisany na komputerze, a następnie podpisany przez testatora własnoręcznie. I będzie ważny w takiej formie. 

Zobacz również: Zagubiony testament

Testament allograficzny

Spośród testamentów znany jest jeszcze testament allograficzny (art. 951 kc), który też może być sporządzony na komputerze, a wygląda to tak, że ten rodzaj testamentu polega na złożeniu przez spadkodawcę oświadczenia woli ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego, ale w obecności dwóch świadków. Powyższe oświadczenie woli powinno być spisane w protokole, z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności tych świadków, a oni podpisują protokół, jak też osoba, wobec której spadkodawca oświadczał swoją wolę oraz on sam. Jeśli istnieją warunki techniczne do sporządzenia protokołu pismem komputerowym, zapewne w takiej formie zostanie on sporządzony, ale jeśli takich warunków nie ma, to musi on być sporządzony ręcznie, bądź na maszynie do pisania, bo wymogiem ważności tego testamentu jest jednoczesne podpisanie przez osoby uczestniczące w czynności protokołu spisanego z odebrania oświadczenia woli spadkodawcy wobec urzędnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testament ustny

Kodeks cywilny reguluje jeszcze formę sporządzenia testamentów szczególnych, które też mogą być sporządzone na komputerze i będą ważne.
Testament ustny (art. 952 kc) może być sporządzony w sytuacji, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeśli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od daty, kiedy ono było złożone, spisać je może na komputerze, podając miejsce i datę oświadczenia jak też miejsce i datę sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

Testament podróżny

Wśród testamentów szczególnych istnieje jeszcze testament podróżny, kiedy to podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym przed dowódcą statku lub jego zastępcą spadkodawca oświadczy swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków, a dowódca (lub jego zastępca) spisze wolę spadkodawcy, jak najbardziej może to zrobić pismem komputerowym/maszynowym, a pismo to podpisze zarówno spadkodawca, świadkowie oraz tenże dowódca (lub jego zastępca).

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  REKLAMA

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  REKLAMA

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA