Testament nie jest popularny. Jedynie 10 proc. Polaków deklaruje, że ma spisaną ostatnią wolę

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Testament nie jest popularny. Jedynie 10 proc. Polaków deklaruje, że ma spisaną ostatnią wolę / shutterstock

Aż 90% Polaków nie sporządziło testamentu, a wśród seniorów zaledwie co szósta osoba zadbała o formalne przekazanie majątku. Wyniki badania ZPF i IRG SGH pokazują, że wiele osób nie widzi takiej potrzeby lub nie wie, jak to zrobić. To wyraźny sygnał, że brakuje edukacji na temat planowania przyszłości finansowej.

Choć testament jest kluczowym dokumentem, który pozwala uporządkować sprawy majątkowe i zabezpieczyć bliskich po śmierci, większość Polaków wciąż go nie sporządza. Jakie są tego przyczyny? Co wynika z ostatnich badań?

Zaledwie co szósty senior sporządził testament

Jak wynika z przeprowadzonego badania, niewielu Polaków zadbało o zapisanie swojej ostatniej woli w testamencie. Wśród osób w wieku emerytalnym ten odsetek rośnie, ale nadal zaledwie co szósta osoba ma testament. Powody? Najczęściej to brak potrzeby lub przekonanie o niewielkiej wartości posiadanego majątku.

Takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Polacy zostali zapytani, czy spisali testament, a także czy zabezpieczyli bliskich na wypadek swojej śmierci.

Jedynie 10 proc. Polaków deklaruje, że ma spisany testament

Badanie pokazuje, że dziewięć na dziesięć osób nie sporządziło testamentu. To rezultat uwzględniający wszystkie grupy wiekowe. Odsetek tych, którzy spisali już testament, rośnie wraz z wiekiem. Wśród osób w grupie 50-64 lata wynosi on 9,7 proc., a powyżej 64. roku życia – to 16,2 proc.

Respondenci, którzy nie sporządzili testamentu, zostali zapytani o powody tej sytuacji – mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź. Prawie połowa (47 proc.) uznaje, że nie ma takiej potrzeby, a niemal co czwarty (22,3 proc.) wskazuje, że nie ma wystarczającego majątku.

Marcin Czugan, prezes ZPF komentując wyniki badania stwierdza: "W badaniu zwraca uwagę również fakt, że ponad połowa ankietowanych nie widzi sensu w spisywaniu testamentu lub nie wie, jak to zrobić. Nasze badanie wyraźnie wskazuje na potrzebę edukacji finansowej i prawnej, w tym pokazywania korzyści, które niesie ze sobą prawidłowo sporządzony testament".

Nie tylko testament, ale też zabezpieczenie finansowe bliskich na wypadek swojej śmierci

W badaniu pojawiło się także pytanie o to, czy zabezpieczyli finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci. 60 proc. odpowiedziało przecząco. Wskazywali przede wszystkim na brak środków finansowych oraz brak takiej potrzeby. Wśród uzasadnień pojawiły się również stwierdzenia, że stworzenie takiego zabezpieczenia jest skomplikowane i czasochłonne.

W grupie osób, które deklarują, że w przypadku ich śmierci, bliscy nie zostaną bez zabezpieczenia, większość (69,4 proc.) podkreśla, że ma polisę na życie – dzięki niej uposażeni (zwykle członkowie rodziny) dostaną środki finansowe w wysokości określonej w polisie.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...