REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury w grudniu i styczniu. ZUS szykuje już wcześniejsze wypłaty na święta i na początku 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emerytury w grudniu i styczniu. ZUS szykuje już wcześniejsze wypłaty na święta i na początku 2025 r.
Emerytury w grudniu i styczniu. ZUS szykuje już wcześniejsze wypłaty na święta i na początku 2025 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Grudzień jest już tuż-tuż, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Co roku ZUS wypłaca emerytury w określonych dniach miesiąca: 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25. Gdy jednak termin wypłaty przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS realizuje wypłatę wcześniej, zazwyczaj w ostatni dzień roboczy poprzedzający święto. To oznacza, że niektórzy seniorzy mogą otrzymać swoje świadczenia przed Bożym Narodzeniem.

REKLAMA

Wypłaty emerytur przed świętami Bożego Narodzenia 2024

REKLAMA

W grudniu 2024 roku taka sytuacja będzie miała miejsce, gdyż 25 grudnia (środa) przypada na Boże Narodzenie, a to dzień ustawowo wolny od pracy. Seniorzy, którzy zwykle otrzymują swoje emerytury 25. dnia miesiąca, mogą spodziewać się przelewu lub wizyty listonosza już w poniedziałek, 23 grudnia.

Możliwe jest też, że pieniądze dotrą we wtorek, 24 grudnia, czyli w Wigilię. Warto wspomnieć, że aktualnie trwają prace nad projektem ustawy, który może uczynić Wigilię dniem wolnym od pracy, co mogłoby dodatkowo przyspieszyć wypłaty świadczeń.

Co z emeryturami na początku stycznia 2025 roku?

Podobna sytuacja dotyczy również wypłat na przełomie roku. 1 stycznia 2025 roku to Nowy Rok, który wypada w środę – dzień ustawowo wolny od pracy. Osoby, które zazwyczaj otrzymują emeryturę 1. dnia miesiąca, mogą spodziewać się wcześniejszej wypłaty. W takim przypadku ZUS powinien zrealizować świadczenia już w poniedziałek, 30 grudnia 2024 roku, lub najpóźniej we wtorek, 31 grudnia.

Seniorzy, którzy standardowo otrzymują emeryturę 5. dnia miesiąca, również mogą liczyć na szybsze pieniądze. 5 stycznia 2025 roku przypada na niedzielę, a więc emerytury zostaną wypłacone najpóźniej w piątek, 3 stycznia 2025 roku. To oznacza, że osoby, które zwykle dostają pieniądze w pierwszych dniach stycznia, także skorzystają na wcześniejszym terminie wypłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego ZUS wypłaca emerytury wcześniej?

ZUS zawsze dostosowuje terminy wypłat emerytur i rent do kalendarza, aby zapewnić seniorom dostęp do środków na czas, zwłaszcza w okresie świątecznym. Jeśli dzień wypłaty przypada na święto lub dzień wolny od pracy, ZUS automatycznie przesuwa realizację świadczenia na wcześniejszy dzień roboczy. Dzięki temu seniorzy nie muszą obawiać się opóźnień w dostępie do swoich pieniędzy.

Oto daty wypłat, które warto zapamiętać na grudzień 2024 i styczeń 2025:

  • Emerytura 25 grudnia 2024 r.: wypłata możliwa już 23 lub 24 grudnia.
  • Emerytura 1 stycznia 2025 r.: wypłata przed Nowym Rokiem, najpóźniej 31 grudnia.
  • Emerytura 5 stycznia 2025 r.: wypłata najpóźniej w piątek, 3 stycznia 2025 r.

Świąteczne wypłaty to dobry moment na planowanie budżetu

REKLAMA

Dzięki wcześniejszym wypłatom seniorzy będą mieli więcej czasu na zaplanowanie świątecznych wydatków. Przyspieszone świadczenia z ZUS to także wygoda, która pozwala uniknąć pośpiechu i stresu związanego z zakupami świątecznymi oraz przygotowaniami do Nowego Roku.

Warto pamiętać, że zmiany w terminach wypłat dotyczą tylko tych sytuacji, gdy dni ustawowo wolne przypadają na standardowe daty wypłat. Jeśli masz wątpliwości co do terminu swojej wypłaty, zawsze możesz skontaktować się z ZUS lub sprawdzić harmonogram na stronie internetowej instytucji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

REKLAMA

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

REKLAMA

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA