Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Diana Wawrzusiszyn
rozwiń więcej
Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek? /fot. Fotolia
O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zagwarantowały obywatelom UE i EFTA przebywającym na terenie innego państwa wspólnoty do świadczeń, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie ich pobytu.

Komu przysługuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdej osobie posiadającej ubezpieczenie w NFZ przysługuje nieodpłatna opieka medyczna w krajach gdzie honorowana jest karta EKUZ, czyli we wszystkich państwach UE oraz wspólnoty EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandii, Lichtenstein). Wniosek o wydanie karty może złożyć każdy kto wyjeżdża za granicę w cechach turystycznych, na delegację, studia, w celu odwiedzenia rodziny czy podjęcia pracy. Istnieją wyjątki na podstawie których karta może zostać wydana także osobie nieubezpieczonej. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego również otrzyma osoba z polskim obywatelstwem, która jest nieubezpieczona i nie ukończyła 18. roku życia. Mechanizm działa podobnie w przypadku nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży lub porodu, przy czym kobieta musi mieć polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terytorium naszego państwa. Ponadto karta zostanie wydana kobiecie w ciąży i dziecku do 18. roku życia, będącymi obywatelami RP, którzy uzyskali status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co daje karta EKUZ?

Karta EKUZ przyda się w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą zajdzie nagła potrzeba skorzystania z usług medycznych. W zamierzeniu, świadczenia zdrowotne w ramach karty mają być tak zorganizowane aby uniknąć sytuacji, w której pacjent musi przerwać pobyt i wrócić do kraju, w którym jest ubezpieczony, w celu dalszego leczenia. O zakresie świadczeń decyduje lekarz. Karta uprawnia do korzystania tylko z publicznej opieki zdrowotnej.

Należy pamiętać, że to nie zawsze jest to w stu procentach bezpłatna pomoc. W ramach karty jesteśmy traktowani na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, w związku z czym jeżeli w jakimś państwie obowiązuje opłacenie części kosztów leczenia, to w takim wypadku będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.

Zobacz: Ubezpieczenia turystyczne

Wniosek o otrzymanie karty EKUZ

Za kartę EKUZ nie zapłacimy ani grosza. Wyrobienie karty nie sprawia większych problemów. Możemy tego dokonać w Oddziale Wojewódzkim lub w Delegaturze NFZ. Również nie musimy długo czekać na wydanie takiej karty, zazwyczaj otrzymamy ją na miejscu. Wniosek można również zeskanować i przesłać mailem lub faksem.

Obowiązują dwa rodzaje wniosków o wydanie karty, w zależności od celu wyjazdu: dla osób wyjeżdżających za granicę w celu pracy oraz dla tych, którzy wyjeżdżają tylko czasowo. Przy składaniu wniosku nie potrzebujemy pliku dokumentów, ponieważ EKUZ w związku z czasowym pobytem wydawana jest na podstawie bazy danych NFZ.

Zobacz również: Praca

Użycie karty

Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w celu uzyskania pomocy medycznej wystarczy pokazać kartę w administracji lub bezpośrednio lekarzowi. W części państw wymagane jest również przedstawienie dowodu tożsamości. Lekarz po otrzymaniu takiej karty musi zweryfikować czy jest zgodna z unijnymi standardami, z tego powodu nie wystarczy podanie numeru identyfikacyjnego karty. Dlatego musi dokładnie sprawdzić przed wyjazdem czy w naszym portfelu obok paszportu czy dowodu tożsamości jest również karta EKUZ.

Okres ważności

Dla osób ubezpieczonych karta wydawana jest na okres 12 miesięcy. W przypadku seniorów okres ten został przedłużony do 5 lat. Osoby nieubezpieczone spełniające warunki wydania karty, otrzymują ją na 6 miesięcy. Na okres 2 miesięcy kartę otrzyma osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ jest bardzo dobrą opcją dla osób, które wyjeżdżając za granicę chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jest bezpłatna, nie ma większych problemów z jej wyrobieniem. Niemniej jednak nie możemy oprzeć naszej ochrony zdrowia i życia tylko na tej karcie. Musimy pamiętać, że karta nie obejmuje transportu medycznego, wydatków w związku z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczych czy w razie potrzeby specjalistycznego transportu medycznego. To czego nie zapewnia EKUZ oferują nam ubezpieczenia turystyczne. Dopiero posiadając kartę EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie z jednej ze specjalizujących się tym firm możemy być pewni, że w razie nieprzewidzianego zdarzenia zostanie nam zapewniona pełna i kompleksowa opieka medyczna.

Zobacz: Ubezpieczenia

Prawo
Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...