Umowa pożyczki i umowa kredytu bankowego

A.P.
rozwiń więcej
Umowa kredytu wzór. /Fot. Fotolia / Fotolia
Pożyczka jest często utożsamiana z kredytem. Z prawnego punktu widzenia są to jednak odrębne typy umów.

W powszechnym przekonaniu umowa pożyczki jest utożsamiana z kredytem. Niemniej jednak z prawnego punktu widzenia są to odrębne typy umów. O ile pożyczki funkcjonują powszechnie w obrocie między prywatnymi osobami, o tyle umowa kredytu jest zawierana jedynie w obrocie bankowym.

W odróżnieniu od pożyczki umowa kredytu cechuje się także znacznymi odrębnościami.

Zobacz serwis: Umowy

Umowa pożyczki

Umowa pożyczki została określona w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 720 – 724). Jest to umowa zawierana w obrocie powszechnym. Zgodnie z art. 720 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Jak wynika z przedstawionej powyżej definicji umowa pożyczki wcale nie musi się ograniczać jedynie do pieniędzy. Przedmiotem pożyczki mogą być równie dobrze inne rzeczy. Warunkiem jest jednak by były one oznaczone jedynie co do gatunku.

Drugą kwestią istotną z punktu widzenia pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy jest kwestia wynagrodzenia tego pierwszego (które przybiera przeważnie formę odsetek). Kwestia ta nie należy jednak do istotnym postanowień umowy, a co za tym idzie określenie wynagrodzenia zostało pozostawione woli stron.

Umowa pożyczki nie musi przewidywać, że pożyczkodawca otrzyma wynagrodzenie. Ustalenie odsetek zależy od woli stron umowy.

Powyższe czyni z umowy pożyczki przydatny instrument prawny stosowany nie tylko przez osoby prywatne, lecz również w obrocie gospodarczym.

Przedsiębiorca X pożycza od przedsiębiorcy Y sto ton zboża. W umowie obie strony mogą określić wynagrodzenie pożyczkodawcy. Mogą jednak nie przewidywać takich postanowień.

Umowa kredytu

Inaczej z kolei wygląda konstrukcja prawna umowy kredytu. Przede wszystkim jest to umowa używana w ramach obrotu bankowego. Jako taka jest także regulowana przepisami Prawa bankowego (art. 69 i następne).

Z treści art. 69 Prawa bankowego wynika, iż przez umowę kredytu bank oddaje pożyczkobiorcy określoną sumę środków pieniężnych. W zamian pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami oraz zapłaty prowizji za udzielenie kredytu.

Zobacz serwis: Finanse

W odróżnieniu od pożyczki określonej w przepisach kodeksu cywilnego, przy umowie kredytu muszą być określone odsetki. Dodatkowo bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu.

W obrocie bankowym funkcjonują także umowy pożyczki, jednak muszą doń stosowane przepisy dotyczące oprocentowania kredytów.

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...