Kto może żądać ujawnienia tajemnicy bankowej?

Marta Pawłowska
rozwiń więcej
Kto może żądać ujawnienia tajemnicy bankowej?/ Fot. Fotolia
Tajemnica bankowa jest dobrem osobistym każdego człowieka, jednakże są sytuacje, w których bank musi ją ujawnić. Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej może nastąpić wyłącznie na wniosek ściśle określonych prawem bankowym podmiotów.

Czym jest tajemnica bankowa?

Tajemnica bankowa obejmuje wszystkie informacje, które dotyczą czynności bankowej. Chodzi tu o informacje uzyskane zarówno podczas negocjacji, jak i podczas zawierania oraz realizacji umowy. Warto zwrócić uwagę na to, że prawo do ochrony informacji dotyczącej każdego człowieka zagwarantowane zostało w art. 47 Konstytucji RP. Z kolei w art. 23 Kodeksu cywilnego objęte ochroną prawa cywilnego zostały dobra osobiste człowieka. Dobrami osobistymi są wszelkie prawa niemajątkowe, ściśle związane z osobą fizyczną. Ponadto prawa te są niezbywalne oraz skuteczne w stosunku do innych osób. Powstanie tajemnicy bankowej zawsze jest ściśle związane z osobą, której tajemnica dotyczy. Tajemnica bankowa powinna być uznawana za dobro osobiste niewyszczególnione w art. 23 k.c.

Zobowiązane do zachowania tajemnicy bankowej są osoby w nim zatrudnione oraz bank. Ponadto muszą ją zachować osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe.

Są jednak sytuacje, w których tajemnica bankowa może zostać ujawniona. W Prawie bankowym określony jest zamknięty katalog zwolnień z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej. Zwolnienie podmiotowe z obowiązku zachowania tajemnicy przewidziane jest w art. 105 ust. 2 Pr. bank.

Zobacz też: Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank

Informacje stanowiące tajemnicę bankową mogą zostać udostępnione na żądanie:

  • Komisji Nadzoru Finansowego;
  • Sądu lub prokuratora;
  • Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej;
  • Prezesa Najwyższej Izby Kontroli;
  • Bankowego Funduszu Gwarancyjnego;
  • Biegłego rewidenta;
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu i ich posiadających pisemne upoważnienie funkcjonariuszy lub żołnierzy;
  • Komornika sądowego;
  • Wydawców instrumentów płatniczych niebędących bankami;
  • Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych;
  • koordynatora w związku z wykonywaniem przez niego nadzoru uzupełniającego nad konglomeratem finansowym w rozumieniu ustawy o nadzorze uzupełniającym;
  • Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
  • właściwej władzy nadzorczej;
  • Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
  • Organu Służby Celnej;
  • Funduszu oraz podmiotu, za pośrednictwem, którego realizowane będą wypłaty środków gwarantowanych (przetwarzającego dane osobowe deponentów w zakresie niezbędnym do realizacji zadań określonych w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym);
  • administracyjnego organu egzekucyjnego oraz centralnego biura łącznikowego;
  • krajowego administratora;
  • Rzecznika Finansowego;
  • lustratorów związków rewizyjnych zrzeszających banki spółdzielcze na podstawie umowy zawartej z bankiem spółdzielczym;
  • Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Udostępnienie tych informacji odbywa się w wypadkach określonych w ustawie Prawo bankowe oraz w innych ustawach (np. w ustawie z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawie z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli, ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych). I tak na przykład sąd albo prokuratura może żądać ujawnienia informacji stanowiących tajemnicę bankową w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Warunkiem jest to, że postępowanie toczy się przeciwko osobie fizycznej, która jest stroną umowy zawartej z bankiem, w zakresie informacji dotyczących tej osoby.  Sąd może także żądać ujawnienia informacji stanowiących tajemnicę bankową w związku z toczącym się postępowaniem spadkowym, o podział majątku między małżonkami, o alimenty lub a rentę o charakterze alimentacyjnym.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...