Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank /Fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Znacząca część społeczeństwa posiada zawarte umowy kredytu z bankami. W trakcie jego spłacania mogą się pojawić problemy z jego bieżącą płatnością. W takiej sytuacji wierzyciel wypowiada umowę kredytu żądając spłaty całego zadłużenia. Jak się wtedy bronić ? Należy zawsze sprawdzić umowę kredytu, warunki wypowiedzenia umowy oraz postanowienia regulaminu danego banku obowiązujące w dniu jej zawarcia.

Jest jeszcze jedna rzecz bardzo istotna - kiedy umowa była zawarta, czy przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim, tj. 6 miesięcy od dnia 18 grudnia 2011, czy po dniu jej obowiązywania. Jeśli umowa została zawarta na warunkach starej ustawy, tj. z dnia 20 lipca 2014 r., koniecznym jest zweryfikować, czy art. 14 niniejszej ustawy był zmieniony przed zawarciem umowy kredytu czy później.

REKLAMA

Zgodnie ze starą ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 r. art. 14 zawiera, że „jeżeli konsument nie zapłacił w terminach określonych w umowie pełnych rat kredytu za co najmniej dwa okresy płatności, kredytodawca może wypowiedzieć umowę po uprzednim wezwaniu konsumenta, w trybie określonym w umowie kredytowej, do zapłaty zaległych rat lub ich części w terminie nie krótszym niż 7 dni od otrzymania wezwania pod rygorem wypowiedzenia umowy”.

Czy kredyt konsumencki można spłacić przed datą określoną w umowie?

REKLAMA

Przed wypowiedzeniem umowy konieczne jest więc uprzednie wezwanie do dobrowolnej spłaty kredytu. Nie uczynienie tego pozwala na drodze sądowej na podnoszenie zarzutu, iż wypowiedzenie było bezskuteczne, w związku z czym nie mogło skutkować postawieniem całego zobowiązania w stan natychmiastowej wykonalności. Z kolei powództwo, jako przedwczesne winno zostać w całości oddalone. Co najmniej dwa pełne okresy płatności oznacza zaleganie w płatności co najmniej dwóch pełnych raty kredytu. W konsekwencji nawet częściowa spłata raty wyłącza możliwość wypowiedzenia umowy.

REKLAMA

Powyższa wykładnię potwierdza zachowanie uprzywilejowanych dla kredytobiorcy regulacji pomimo nowelizacji przepisów ustawy w 2003 r., a konkretnie omawianego artykułu czternastego. Po zmianach, prawo odstąpienia przysługuje kredytodawcy niezależnie od przyczyn opóźnienia ze zapłatą, podczas gdy poprzednio ustawodawca wymagał zwłoki, czyli opóźnienia wynikającego z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosił konsument. Ponadto uprzednio konieczne było, aby konsument zalegał z zapłatą dwóch pełnych rat co oznaczało, że kredytodawca był bezradny wobec konsumenta, spłacającego w terminie płatności tylko część raty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po nowelizacji w doktrynie można spotkać się z dwoma podejściami do art. 14, według pierwszego z poglądów, prawo odstąpienia przysługuje kredytodawcy, jeśli konsument przynajmniej w dwóch okresach płatności nie zapłaci pełnych rat, czyli nie zapłaci ich w ogóle bądź w części. Według drugiego z poglądów, odstąpienie jest możliwe, jeśli konsument zalega z zapłatą całości bądź części rat w sumie o wartości równej co najmniej dwu pełnym okresom płatności. Biorąc pod uwagę cel ustawy, a więc ochronę konsumenta, doktryna przychyla się do drugiego poglądu, bowiem konsekwencje odstąpienia od umowy przez kredytodawcę są dla konsumenta niewspółmierne do opóźnienia narażenia interesów kredytodawcy (Karolina Włodarska, Michał Rusinek, O zmianach w kredycie konsumenckim, Prawo bankowe 2003, Nr 10, str. 52). Mając powyższe na względzie, należy jednoznacznie stwierdzić, że skuteczność  wypowiedzenia umowy uzależniona jest od zalegania ze spłatą dwóch pełnych rat kredytu.

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Konkludując, wobec braku faktu udowodnienia zalegania ze spłatą kredytu, roszczenie banku pomimo wypowiedzenia umowy, należy uznać za niewymagalne, a w konsekwencji za przedwczesne.

Autor: Katarzyna Kujawska, prawnik

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  REKLAMA

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA

  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  REKLAMA