Najem instytucjonalny (mieszkanie w abonamencie). Nie tylko dla studenta

Najem instytucjonalny (mieszkanie w abonamencie). Nie tylko dla studenta / Infor.pl

Szukanie mieszkania na wynajem może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie dla studentów, którzy decyzję o przeprowadzce zostawili na ostatnią chwilę. Tym bardziej w takich przypadkach warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach, takich jak najem instytucjonalny.

Jak znaleźć mieszkanie dla studenta?

Znalezienie odpowiedniego lokum dla studenta na prywatnym rynku najmu graniczy z cudem. Ceny są wysokie, ofert niewiele, a właściciele potrafią mieć bardzo nietypowe wymagania i urządzają castingi na lokatorów. Dlatego coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, decyduje się na najem w modelu abonamentowym. To opcja, która daje więcej spokoju i wygody, zarówno studentom, jak i ich rodzicom, którzy często pomagają w organizacji i finansowaniu wynajmu.

Elastyczność i brak zobowiązań – to, co młodzi cenią najbardziej

Dla pokolenia Z, które dopiero zaczyna żyć na własny rachunek, ważna jest elastyczność i możliwość szybkiej adaptacji do nowych warunków. Zakup mieszkania na kredyt? Zamiast podejmować zobowiązania, które będą spłacać przez całe życie, młodzi chcą się nim cieszyć. Na pytanie o to, na co najczęściej wydają pieniądze, największa liczba, bo aż 77% respondentów badania „Gen Z o sobie i otaczającym ich świecie. Jakie są polskie Zetki?”, opracowanego przez studentów Uniwersytetu SWPS i agencji They.pl, wskazała na rozrywkę (kultura, życie towarzyskie, subskrypcje). I choć nie brak im rozsądku, to jeśli tylko mogą pozwolić sobie na oszczędzanie 57% z nich odkłada pieniądze na bliżej nieokreślony cel, ponieważ nie mają jeszcze sprecyzowanego pomysłu na życie. 
W takiej sytuacji model najmu w abonamencie idealnie odpowiada na ich potrzeby, pozwala na swobodne dostosowanie miejsca zamieszkania do aktualnych planów edukacyjnych, zawodowych czy osobistych i eksplorowanie różnych miast czy dzielnic, bez konieczności wiązania się z jednym miejscem. 

Komfort i brak stresu

Co ciekawe, mieszkania w abonamencie nie są wyłącznie opcją tymczasową, także dla młodych. Aż 63% lokatorów platformy najmu instytucjonalnego Resi4Rent w wieku 18-25 lat deklaruje, że nie chce zmieniać mieszkania częściej niż co 2-3 lata. Na to podejście wpływa przede wszystkim komfort i brak stresu, jakie oferuje ten model najmu. Młodzi doceniają także wygodę związaną z brakiem konieczności ponoszenia kosztów związanych z wykończeniem, wyposażeniem mieszkania czy naprawami, co jest istotnym atutem dla 22,55% respondentów. Aż 84,8% zwraca uwagę na funkcjonalny układ wnętrz, a 83,33% nie wyobraża sobie mieszkania bez szybkiego internetu. Estetyka i nowoczesne wnętrza też mają znaczenie, co podkreśla blisko 76% respondentów.

Spodobała mi się okolica. To był taki sielski obrazek, zachodzące słońce, restauracje, piekarnie, spokojne osiedle, mili, uśmiechnięci ludzie i rodziny z dziećmi na pobliskim placu zabaw. Poza tym, wystarczy zjechać windą, żeby znaleźć się w strefie coworkingowej. To naprawdę luksus, że można mieć oddzielne miejsce do nauki – opowiada 18-letnia Melania, rozpoczynająca od października studia na warszawskim SGH, która zdecydowała się na mieszkanie w abonamencie w jednej z inwestycji Resi4Rent, na warszawskim Mokotowie – Całe życie mieszkałam w Krakowie. To duża zmiana, ale jestem pozytywnie nastawiona. Warszawa daje większe możliwości. Poza tym mieszkanie jest przepiękne, jasne i ma ładne meble. Wszyscy moi znajomi, kiedy pokazuję im zdjęcia, mówią „wow” i dziwią się, że znalazłam mieszkanie w takim standardzie za taką cenę – dodaje. 

Najem bez zmartwień

Wynajem mieszkania od prywatnego właściciela bywa trudny. Jak wspomina Darek, student zarządzania z Poznania, problemy z właścicielami mieszkań, których poza comiesięcznym czynszem niewiele interesuje, mogą być stresujące – Kiedyś o 1 w nocy okazało się, że zalewamy sąsiada. Musieliśmy dzwonić do właściciela, a on szukać fachowca, który się tym zajmie. Nie było miło. Poza tą sytuacją, widywaliśmy właściciela tylko jak przychodził po czynsz. 

W modelu abonamentowym lokatorzy nie muszą martwić się o naprawy ani o kontakt z właścicielami. W każdym budynku znajduje się Opiekun Klienta oraz serwis techniczny, który szybko i skutecznie rozwiązuje problemy. Lokale są w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD oraz szybkie łącze internetowe. Dla 75% młodych osób ważne jest również to, że wszystkie dostępne mieszkania można znaleźć w jednym miejscu online, a przed podpisaniem umowy można je obejrzeć zdalnie lub na miejscu. Cały proces jest prosty, a formalności załatwiane online. Dodatkowym atutem jest dedykowany panel do zarządzania rozliczeniami, który umożliwia łatwe monitorowanie kosztów i terminowe regulowanie należności. 

Osoby w grupie wiekowej 18-25 stanowią ponad 36% naszych lokatorów, dlatego rozumiemy potrzeby tych, którzy rozpoczynają samodzielne życie jako studenci czy profesjonaliści wkraczający na rynek pracy. Nasze usługi oparte na modelu abonamentowym zapewniają elastyczność, wygodę i dostępność technologiczną, które odpowiadają ich trybowi życia. Staramy się zapewnić im nie tylko wysokiej jakości lokale, ale także intuicyjny proces wynajmu, który mogą przeprowadzić zdalnie, bez zbędnych komplikacji. Oferujemy transparentne warunki, łatwy dostęp przez internet i brak ukrytych kosztów, co sprawia, że wynajem staje się prosty i bezstresowy. W Resi4Rent umożliwiamy również rodzicom zdalne zarządzanie wynajmem oraz regularny kontakt z zespołem obsługi klienta, zarówno telefonicznie, online, jak i na miejscu. Dzięki temu mogą czuwać nad bezpieczeństwem swoich dzieci i w razie potrzeby szybko zareagować. Mieszkania są w pełni umeblowane, a nasz zespół jest zawsze gotowy do pomocy. Dzięki temu młodzi ludzie mogą skupić się na tym, co dla nich najważniejsze – nauce, pracy i rozwoju osobistym – mówi Alicja Kościesza, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Resi4Rent. 

Firma Resi4Rent oferuje lokale w abonamencie w sześciu największych miastach Polski – Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Lokalizacje osiedli w centrach miast sprzyjają preferencjom coraz większej grupy osób świadomie rezygnujących z posiadania i są idealne dla studentów – nie tylko dlatego, że znajdują się blisko głównych uczelni, ale także dzięki bogatemu życiu akademickiemu, ofercie kulturalnej i rozrywkowej oraz świetnej komunikacji, która ułatwia poruszanie się po mieście. Osiedla są zlokalizowane w miejscach przyjaznych dla rowerzystów i osób przemieszczających się na co dzień pieszo, rowerem lub hulajnogą oraz korzystających z transportu publicznego zamiast prywatnych samochodów. Wg. ankiet Resi4Rent taką formę poruszania się po mieście i korzystania z oferty okolicznych sklepów, restauracji, terenów zielonych i innych udogodnień, wybiera 82% lokatorów. 

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...