Wynajem mieszkania to łatwe pieniądze? Nic bardziej mylnego, bo są problemy z lokatorami. Jak może tu pomóc najem instytucjonalny?

Kupujesz mieszkanie, wynajmujesz, a pieniądze same lecą? Nic bardziej mylnego. Dlaczego boimy się wynajmować? Jak może pomóc najem instytucjonalny? / ShutterStock

- Nie jest sztuką zrobić zdjęcia kuchni, łazienki i pokoju telefonem, a następnie wrzucić do Internetu i liczyć na to, że mieszkanie zarówno w ujęciu krótko jak i długoterminowym będzie na siebie pracować. Klienci oczekują, że oferta będzie jasna i czytelna, a wynajmujący chciałby być spokojny o stan swojej nieruchomości i nie martwić się o bieżące zarządzanie obiektem. Najem instytucjonalny w polskim prawie jest relatywnie nowym pojęciem, a w obecnej sytuacji z roku na rok dynamicznie zyskuje na popularności. Polska w tym zakresie staje się europejskim czempionem, choć oczywiście ten wzrost mógłby być jeszcze bardziej dynamiczny – mówi Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

Nie chcesz żeby mieszkanie stało puste, ale boisz się problemów z lokatorami?

Najem instytucjonalny to działalność polegająca na tym, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali. Przedsiębiorca może być właścicielem obiektów, które wynajmuje lub być upoważnionym do zarządzania wynajmem w imieniu klienta.

Dlaczego taka forma zarządzania cieszy się wielkim zainteresowaniem? Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości i specjalista w zakresie PRS przyznaje, że sytuacja ta jest efektem boomu na kupowanie mieszkań pod cele inwestycyjne. Ekspert dodaje, że wiele osób myślało, że wynajem to bułka z masłem.

- W ciągu ostatnich pięciu lat spotkałem się z wieloma opiniami, że nieruchomości to najlepsza lokata kapitału. Kupujesz mieszkanie, wynajmujesz, a pieniądze same sobie lecą. Nic bardziej mylnego. Wynajem mieszkania to duża odpowiedzialność i tak naprawdę ciężka praca. Mowa zarówno o najmie krótko terminowym, jak i obsłudze klientów wynajmujących mieszkania na miesiące lub lata – mówi Daniel Makowski.

- Poważnym problemem stali się także dzicy lokatorzy, którzy w wielu przypadkach byli powodem dlaczego właściciele mieszkań nie zdecydowali się na najem. W tym momencie delegowanie wynajmu swojego mieszkania na firmę zewnętrzną staje się rozwiązaniem na lęk przed problemami. Taka sytuacja ma miejsce coraz częściej – przyznaje Makowski.

Najem instytucjonalny rośnie, ale nie tak jak mógłby

Lęk przed dzikimi lokatorami to jedna sprawa, a druga to… brak czasu. Właściciele mieszkań na wynajem traktują to zadanie zwykle jako dodatkowy obowiązek, a na takim nie poświęca się wystarczającej uwagi. W efekcie mieszkania bywają często niszczone, rachunki nie płacone, a nieruchomość wraca do właściciela w niesatysfakcjonującym stanie.

- Od kilku lat zauważamy dynamiczną profesjonalizację najmu mieszkań. Chodzi o pewien standard usług i odpowiedzi na potrzeby rynku. Zaryzykowałbym tezę, że najem instytucjonalny rozwija się w Polsce obecnie z dynamiką, jakiej nie ma w innych krajach europejskich. Wynika to ze specyfiki naszego rynku, ale także z dużej dynamiki zakupu mieszkań na wynajem i teraz próby bezpiecznego wprowadzania ich na rynek – przyznaje Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

- Umowa najmu instytucjonalnego jest dla właściciela mieszkania gwarancją, że jego lokal jest bezpieczny, a jednocześnie nie będzie stał nie używany. Musimy pamiętać, że to nie jest gwarancja tylko dla właściciela mieszkania, ale także dla jego użytkowników. Wynajmowanie mieszkań krótko lub długoterminowo jest zobowiązaniem, które dla niektórych właścicieli okazało się zbyt obciążające. Tutaj obowiązki również przejmuje zarządca – dodaje Daniel Makowski.
Najem instytucjonalny najdynamiczniej – co oczywiste – rozwija się w dużych miastach. W Polsce zdecydowanym liderem jest Warszawa, następnie Kraków oraz Trójmiasto.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

pokaż więcej
Proszę czekać...