Przekształcanie spółek handlowych – wpis do KRS

Portal Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
rozwiń więcej
Przekształcenie spółki zgłosić do KRS, fot. Fotolia
Proces przekształcenia spółki handlowej kończy się wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Jaki jest termin na złożenie odpowiedniego wniosku o wpis oraz jakie konsekwencje może powodować niedotrzymanie tego terminu?

Jaki czas na wniosek do KRS?

Na złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) o zarejestrowanie przekształconej spółki osobowej jest tylko 7 dni od chwili podjęcia uchwały o przekształceniu spółki handlowej w spółkę osobową, podczas gdy w przypadku spółki kapitałowej (t.j. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) oraz spółki komandytowo-akcyjnej termin do złożenia tegoż wniosku wynosi pół roku.

Niezachowanie powyższego krótkiego siedmiodniowego terminu może skutkować wobec nie usunięcia braków zastosowaniem przez sąd grzywny wobec wspólników zobowiązanych do złożenia wniosku o wpis spółki przekształconej. Z kolei uchybienie pół rocznego terminu do zarejestrowania przekształcenia wykluczy możliwość zarejestrowania spółki przekształconej (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej) w KRS.

Zobacz serwis: Sprawy gospodarcze

W myśl art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis do KRS powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Ponieważ przepisy KSH nie regulują terminu zgłaszania spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) do KRS, jednomyślnie przyjmuje się, że termin zgłoszenia przekształconej spółki osobowej do KRS wyznacza wyłącznie cytowany powyżej art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sadowym.

Za zdarzenie uzasadniające dokonanie wpisu uznaje się zawarcie umowy przekształconej spółki osobowej zawartej w uchwale o przekształceniu w osobową spółkę handlową, o ile oświadczenia o uczestniczeniu przez wspólników w spółce przekształconej zostały złożone w dniu powzięcia uchwały o przekształceniu spółki.

Zobacz: Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Dłuższy termin dla spółek kapitałowych

W odniesieniu do spółek kapitałowych oraz spółki komandytowo-akcyjnej powyższy siedmiodniowy termin zgłoszenia wniosku o wpis spółki przekształconej będącej spółką kapitałową nie znajduje zastosowania. Kodeks spółek handlowych (KSH) nie określa wprawdzie bezpośrednio, w jakim terminie wniosek o wpis przekształconej spółki kapitałowej oraz spółki komandytowo-akcyjnej powinien być zgłoszony do KRS. KSH nakłada natomiast obowiązek zgłoszenia zawiązania spółki do KRS w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) bądź też od daty sporządzenia statutu (w przypadku spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej). Skoro w rezultacie przekształcenia spółka przekształcana przybiera nową formą prawną i otrzymuje nowy numer KRS, wpis spółki przekształconej ma podobne skutki jak powstanie nowej spółki.

Stąd też przyjmuje się, że przepisy KSH dotyczące terminu wykonania obowiązku zgłoszenia spółki do KRS stanowią przepisy szczególne w stosunku do art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. W konsekwencji złożenie wniosku o rejestrację przekształcenia musi nastąpić w terminie sześciu miesięcy od zawarcia umowy lub podpisania statutu spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej.

Odmienność powyższych terminów powoduje, że w przypadku spółek osobowych konieczne staje się przygotowanie niezbędnych wniosków przynajmniej równolegle z przygotowaniem uchwały o przekształceniu spółki. Jeżeli wnioski do KRS wraz z załącznikami nie zostaną odpowiednio wcześnie przygotowane, w szczególności, gdy wspólnicy bądź akcjonariusze przebywają na stałe poza granicami Polski, siedmiodniowy termin na zgłoszenie wniosku do KRS może się okazać zbyt krótki na zgromadzenie całości dokumentów.

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

Maciej Dejak

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...