Zmiany w kodeksie wyborczym

Redakcja
rozwiń więcej
Zmiany w kodeksie wyborczym./ Fot. Fotolia
Sejm pracuje nad zmianami w ustawie Kodeks wyborczy. Prace Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach koncentrują się głównie wokół głosowania korespondencyjnego oraz uprawnień mężów stanu.

Prace nad nowelizacją ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.) trwają w Sejmie, w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Komisja ocenia dwa duże projekty.

Zadaj pytanie na Forum

Powszechne głosowanie korespondencyjne - projekt I

Posłowie PO postulują modyfikacje zasad głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z ich projektem głosowanie korespondencyjne ma być procedurą powszechną – dostępną dla wszystkich wyborców już w 2015 roku (tj. w wyborach prezydenckich i parlamentarnych). Wyjątkiem mają być wybory samorządowe, które z istoty swej mają charakter lokalny. Cieszą się też największą frekwencją wyborczą. PO domaga się także zwiększenia dostępności lokali przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Przykładem europejskich państw, w których z powodzeniem stosowane jest głosowanie korespondencyjne są Szwajcaria, Niemcy oraz Wielka Brytania.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że informacja o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej gmin oraz w obwieszczeniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o numerach i granicach obwodów głosowania, najpóźniej w 30. dniu przed dniem danych wyborów.

Celem zmian jest zwiększenie frekwencji wyborczej w kolejnych głosowaniach. 25 maja 2014 roku do urn w głosowaniu na posłów Parlamentu Europejskiego poszło jedynie 23,82% Polaków. Zmiany popierają także posłowie SLD i Twojego Ruchu.

Zobacz również: Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania

PO wnosi także o wprowadzenie do kodeksu wyborczego regulacji, które będą dotyczyły wygaśnięcia mandatu wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta z powodu niezdolności do sprawowania urzędu. W obowiązującym stanie prawnym orzeczenie niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji jest przesłanką uzasadniającą wygaśnięcie mandatu. Następuje ono w drodze postanowienia komisarza wyborczego. Zdaniem posłów wymóg nieposiadania orzeczenia ma charakter "niedopuszczalny" i "ograniczający dostęp do służby publicznej". Kompetencja do stwierdzania trwałej niezdolności do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia miałaby zostać przeniesiona z komisarza na radę gminy. Zatem do lokalnego z życia politycznego zostałyby włączone osoby niepełnosprawne. Zrównanie praw osób niepełnosprawnych w zakresie sprawowania funkcji politycznych budzi poparcie także ze strony PIS.

Projekt ma dostosować zasady prawa wyborczego do Konstytucji oraz Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 13 grudnia 2006 r.

Monitorowanie lokali wyborczych – projekt II

W opozycji do powyższego stoją zmiany proponowane przez PIS. Zdaniem tej partii głosowanie korespondencyjne jest niezgodne z prawami zagwarantowanymi w Konstytucji Rzeczpospolitej.

Posłowie domagają się również sprecyzowania zasad pracy podczas wyborów. Mężowie zaufania zyskaliby uprawnienia, m.in.: do rejestrowania pracy komisji w formie zdjęć lub filmów. Zdaniem innych ugrupowań politycznych regulacje, jakie zawiera kodeks wyborczy, normują uprawnienia obwodowych komisji wyborczych w sposób dostateczny. Kwestia monitorowania lokali wyborczych budzi wiele kontrowersji.

Projekt znajduje się w sejmowej komisji.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...