reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

„Na czym polega głosowanie korespondencyjne?” to pytanie, które pada coraz częściej w kontekście wyborów samorządowych 2014. Co zrobić, by móc głosować korespondencyjnie? Jak przygotować się do korespondencyjnego udziału w głosowaniu? Czy każdy może głosować korespondencyjnie? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady głosowania korespondencyjnego.

Głosowanie korespondencyjne – kodeks wyborczy

Możliwość głosowania korespondencyjnego wprowadziła ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). Kodeks przewiduje ją dla dwóch grup wyborców: niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz osób przebywających za granicą.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Głosowanie korespondencyjne – definicja

Głosowanie korespondencyjne rozumiane jest jako możliwość udziału w głosowaniu bez konieczności osobistego i bezpośredniego stawiennictwa w obwodowej komisji wyborczej. Jest to znaczne ułatwienie udziału w wyborach.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014 - termin

Głosowanie korespondencyjne niepełnosprawnych

Niepełnosprawny, który chce oddać głos drogą korespondencyjną powinien zgłosić powyższy zamiar odpowiednio wcześniej (do 21 dnia przed dniem wyborów, tj. do 27 października 2014). Forma zgłoszenia nie ma znaczenia. Można go dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Swoją treścią zgłoszenie obejmować powinno: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Załącznik do zgłoszenia stanowić powinno orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W przypadku braków formalnych zgłoszenia wyborca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w ciągu 3 dni.

Pani Maria, jako osoba poruszającą się na wózku inwalidzkim, chce głosować korespondencyjnie. Wysłała do urzędu gminy stosowne zgłoszenie. Nie dołączyła jednak orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Czy w tej sytuacji będzie mogła wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym? Tak. Pracownik urzędu gminy wezwie ją do dostarczenia orzeczenia w terminie 3 dni. Dopiero brak uzupełnienia skutkował będzie pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.

Niepełnosprawny wyborca umieszczany jest w spisie wyborców. Otrzymuje on specjalny pakiet wyborczy. Powinno to nastąpić nie później niż na 7 dni przed głosowaniem (do 8 listopada 2014 roku). W jego skład wchodzą: karta do głosowania, dwie koperty (kopert zwrotna oraz koperta na kartę do głosowania), oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja obsługi.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 27.11.2014

Autor:

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Na czym polega głosowanie korespondencyjne? /fot. Fotolia
Na czym polega głosowanie korespondencyjne? /fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama