Marszałek senior Sejmu Marek Sawicki: Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka

Marek Sawicki: Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka / shutterstock

Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka; każdy klub bierze odpowiedzialność za swojego kandydata na to stanowisko. Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek Sejmu więcej - powiedział w Radiu Zet marszałek senior Sejmu Marek Sawicki (PSL).

Sawicki dzisiaj został w Radiu Zet zapytany, czy dotychczasowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) powinna zająć stanowisko wicemarszałka Sejmu w nowej kadencji. Prowadzący nawiązał do wpisu na Twitterze lidera KO Donalda Tuska, który podkreślił, że "tych, którzy łamali zasady, reguły i naruszali Konstytucję, czeka kara, nie nowe stanowiska". "To fundament nowego porządku" - dodał Tusk.

Zarzuty wobec marszałek Sejmu Elżbiety Witek 

Sawicki zauważył, że "w Polsce obowiązuje konstytucja i jest domniemanie niewinności, dopóki komukolwiek nie udowodni się winy i nie zostanie prawomocnie skazany przez niezawisły sąd". "Pani marszałek Witek nie ma takiego zarzutu, nie ma takiego skazania i źle byłoby, gdybyśmy zaczynali tę jubileuszową, X kadencję Sejmu od tego, żeby nawzajem kluby wyznaczały sobie kandydatów na ważne funkcje w Sejmie czy komisjach sejmowych" - zaznaczył marszałek Senior.

"Każdy klub bierze odpowiedzialność za swojego kandydata. A jeżeli w przyszłości będą się toczyły jakieś postępowania wobec marszałek Witek, to będziemy podejmować w Sejmie stosowne decyzje" - stwierdził Sawicki. Dodał, że dyskusje ws. stanowiska Elżbiety Witek wewnątrz posłów Trzeciej Drogi trwają.

Każdy klub reprezentowany w parlamencie powinien mieć swojego wicemarszałka

Dopytywany, czy jego zdaniem klub Konfederacji powinien również mieć swojego wicemarszałka odparł: "Osobiście jestem za tym, żeby każdy klub reprezentowany w parlamencie, który dostał mandat od suwerena, miał swojego przedstawiciela w prezydium, a więc miał swojego wicemarszałka. Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek więcej - naprawdę, budżet Sejmu się z tego powodu nie zawali, myślę, że awantury o pokoje dla marszałków też nie będzie".

Jak mówił, bywały już w Sejmie przypadki, gdy jedne kluby blokowały wybór wicemarszałka innym. "Przejrzałem to historycznie, były takie przypadki. I te zadry i wzajemne uszczypliwości, wendetty zupełnie niepotrzebnie zostają na kolejne kadencje" - dodał.

Poseł PSL został też zapytany, ile może potrwać pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Jak ocenił, posiedzenie może potrwać kilka dni, "ale te najważniejsze sprawy mogą się rozstrzygnąć dziś-jutro".

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji

W poniedziałek o godzinie 12 odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzy je marszałek senior Marek Sawicki (PSL) powołany przez prezydenta na tę funkcję. Podczas posiedzenia nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie; premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu.

PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18. (PAP)

mml/ par/

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...