Czy niewykonanie ugody jest wykroczeniem?

Redakcja
rozwiń więcej
Ugoda zawarta przed sądem stanowi podstawę egzekucji, nakłada takie same obowiązki jak wyrok sądowy.
Na każdym etapie postępowania przed sądem pracy pracodawca i pracownik mogą zawrzeć ugodę. Ma ona taką samą moc prawną jak wyrok, a więc jej wykonanie jest obowiązkowe. Co może zrobić pracownik, gdy pracodawca uchyla się od jej wykonania?

Ugoda w postępowaniu przed sądem pracy

Do ugody między pracownikiem a pracodawcą przed sądem pracy może dojść na każdym etapie postępowania, aż do wydania wyroku. Z takiej możliwości można skorzystać zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

Zawarcie ugody na jak najwcześniejszym etapie jest korzystne przede wszystkim dla pracodawcy, który wniósł sprawę. Po zawarciu ugody sąd zwróci opłatę od pozwu, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu (taką opłatę pobiera się od pracownika, jeżeli jego roszczenie przekracza 50 tysięcy złotych).

Ugoda może zostać zawarta co do całości lub części żądań zawartych w pozwie. Treść ugody wpisywana jest do protokołu rozprawy. Oczywiście, ugoda powinna być zgodna z prawem i nie zmierzać do jego obejścia. Nie może również naruszać słusznego interesu pracownika.

Zobacz serwis: Praca

Wykonanie ugody

Ponieważ ugoda jest zawierana przed sądem, wywołuje ona te same skutki prawne co wyrok. W związku z tym stanowi tytuł egzekucyjny i powinna być wykonana zgodnie z jej treścią. Pracodawca, który nie chce jej wykonać, musi mieć świadomość, że nie ma ona mniejszej mocy prawnej niż orzeczenie sądowe.

W takiej sytuacji pracownik może wystąpić do sądu o nadanie ugodzie klauzuli wykonalności. Po uzyskania takiego tytułu, może udać się do komornika.

Ponieważ jest to sprawa z zakresu prawa pracy, warto podkreślić jeszcze jeden jej aspekt. Niewykonanie ugody zawartej przed komisją pojednawczą lub sądem pracy (podobnie jak niewykonanie orzeczenia sądu pracy) stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone grzywną.

Pracownikowi przysługuje więc uprawnienie do złożenia skargi na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor wystawi mandat karny w wysokości zgodnej z przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Prawo
Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

pokaż więcej
Proszę czekać...