Kiedy pseudokibicowi zostanie założony nadajnik?

Redakcja
rozwiń więcej
Imprezą masową jest także mecz piłki nożnej.
Już wkrótce zostanie zniesiony obowiązek osobistego stawiennictwa pseudokibiców na komisariacie Policji. Ma on zostać zastąpiony dozorem elektronicznym. Pseudokibicowi zostanie założony nadajnik, który będzie zawiadamiał centrum monitoringu o miejscu jego przebywania w czasie meczu piłkarskiego.

Zakaz wstępu na imprezę masową

Kwestię orzekania zakazu wstępu na imprezę masową (w tym mecze piłkarskie) reguluje kodeks karny w art.41b. Wskazuje, że sąd może orzec taki środek karmy, jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Co należy rozumieć  przez pojęcie „zagrożenie istotnym dobrom chronionym prawem”? Chodzi tu m.in. o:

  1. wdarcie się na teren stadionu lub nieopuszczenie takiego miejsca wbrew żądaniu osoby uprawnionej;
  2.  wnoszenie lub posiadanie broni lub innych niebezpiecznych i łatwopalnych przedmiotów;
  3. niszczenie urządzeń stadionowych;
  4. rzucanie przedmiotami mogącymi stanowić zagrożenie dla innych osób.

Zobacz też: Zakaz stadionowy będzie skuteczny

Obecnie, orzeczenie tzw. zakazu stadionowego połączone jest z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce Policji lub w innym miejscu określonym przez komendanta Policji, w czasie trwania imprezy masowej.

Wraz z orzeczeniem zakazu wstępu na imprezę masową, określane są dyscypliny sportowe, nazwy klubów sportowych oraz zakres terytorialny obowiązywania tego środka.

Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy również meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych

28 lipca 2011 roku została znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Jedną z przewidzianych zmian jest nowe kryterium orzekania zakazu stadionowego. Otóż, po wejściu w życie zmian, brany pod uwagę będzie związek popełnionego przestępstwa z imprezą masową (dotąd oceniane było zachowanie sprawcy przy popełnianiu jakiegokolwiek przestępstwa).

Zobacz też: Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Ponadto, przestępcy stadionowi nie będą musieli zgłaszać się na komisariat Policji z zasady. Sąd będzie mógł orzec wobec sprawcy przestępstwa obowiązek przebywania w miejscu stałego pobytu, z zastosowaniem dozoru elektronicznego.

Jeżeli sąd zdecyduje się na zastosowanie nadajnika wobec pseudokibica, będzie musiał określić:

  1. miejsce wykonywania obowiązku;
  2. termin i sposób zgłoszenia gotowości do zainstalowania nadajnika;
  3. datę zakończenia kontrolowania obowiązku przebywania w określonym miejscu.

Obowiązek przebywania w określonym miejscu połączony z zastosowaniem nadajnika orzeka się na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, nie dłuższy niż 12 miesięcy. Natomiast obowiązek osobistego stawiennictwa będzie orzekany na okres od 6 miesięcy do 6 lat.

Pseudokibic będzie otrzymywał informację o zbliżającej się imprezie masowej, na którą nie ma prawa wstępu. Nadajnik będzie przekazywał do centrum monitoringu informację o tym, gdzie znajduje się sprawca w trakcie meczu.

Kiedy nadajnik nie zostanie założony?

Sąd będzie miał możliwość orzeczenia wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego, lecz w kilku przypadkach będzie mógł orzec, dotychczas stosowany, obowiązek osobistego stawiennictwa w komisariacie.

Uczyni tak, jeżeli z okoliczności popełnienia przestępstwa przez pseudokibica będzie wynikało, że wykonanie obowiązku przebywania sprawcy w określonym miejscu jest niemożliwe lub gdy wiadome jest, że i tak nie wypełni on tego obowiązku.

Jeżeli będą istniały przeciwwskazania do założenia nadajnika (np. względy medyczne), wówczas również zostanie orzeczony obowiązek osobistego stawiennictwa.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Prawo
Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...