reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Walka ze stadionowymi chuliganami od niedawna stała się łatwiejsza. W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego osoba, wobec której sąd orzekł zakaz udziału w imprezach masowych, ma obowiązek osobistego stawiennictwa w wyznaczonej jednostce organizacyjnej policji, w czasie trwania imprezy. Za złamanie tego zakazu grozi jej kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Zakaz wstępu na imprezę masową

Jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem, sąd może orzec zakaz wstępu na imprezę masową. Zakaz ten jest połączony z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania osoby skazanej, komendanta powiatowego (rejonowego, miejscowego) Policji, w czasie trwania imprezy masowej.

Sąd, orzekając zakaz wstępu na imprezę masową, określa rodzaje imprez masowych, w czasie trwania których skazany jest obowiązany do osobistego stawiennictwa w jednostce Policji, w tym nazwy dyscyplin sportowych, nazwy klubów sportowych oraz zakres terytorialny obowiązywania orzeczonego środka.

Zobacz również: Uprawnienia służb porządkowych

Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy również meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Złamanie zakazu

Stadionowi chuligani, którzy po wyrokach sądów nie mieli wstępu na stadiony, często wywoływali przed meczami burdy na ulicach i dworcach kolejowych. Choć mieli obowiązek w trakcie trwania rozgrywek meldować się w miejscowych komisariatach wcale tego nie robili. Wynikało to z faktu, że przepisy nie przewidywała sankcji za złamanie zakazu stadionowego.

Zobacz także: Wykroczenia

Ustawa z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz ustawy – Kodeks karny stanowi, że osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu wstępu na imprezę masową lub połączonego z tym środkiem karnym obowiązku osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania osoby skazanej albo ukaranej, komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, w czasie trwania imprezy masowej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z założeniami ustawodawcy nowelizacja ma wpłynąć na skuteczniejsze egzekwowanie orzeczonych zakazów stadionowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy także meczu piłki nożnej.
Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy także meczu piłki nożnej.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama