Informacja z MON: Decyzje o wyrównaniach wynagrodzeń do podwyżek 20%/30% po uchwaleniu ustaw budżetowych na 2024 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Informacja z MON: Decyzje, czy i od kiedy wyrównania do podwyżek 20%/30% po uchwaleniu ustaw budżetowych na 2024 r. / Ministerstwo Obrony Narodowej

MON: Decyzje, czy i od kiedy wyrównania do podwyżek 20%/30%, po uchwaleniu ustawy budżetowej na rok 2024 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

Taką informację otrzymał tuż przed Świętami Infor.pl na zapytanie o zasady wyrównania wynagrodzeń dla beneficjentów podwyżek 20% i 30%. Poniżej publikujemy najnowszą informację z MON.

Kto otrzyma podwyżki w 2024 r.

Żołnierze Wojska Polskiego i instytucji podległych MON oraz pracownicy cywilni mają już pewne 20% podwyżki. 30% podwyżki mają w 2024 r. pracownicy szkół wojskowych, uczelni wyższych i akademii wojskowych.

Wiadomo, że pieniądze zostaną wypłacone na przełomie marca/kwietnia 2024 r. I pojawia się naturalne pytanie "Co z wyrównaniem? Czy i od jakiej daty". Zwłaszcza, że nauczyciele mają zagwarantowane wyrównanie od 1 stycznia 2024 r. 

Ministerstwo czeka z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie do zakończenia prac nad ustawami budżetowymi. Odpowiedź MON na nasze pytanie jest taka:

"Jak poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak – Kamysz żołnierze Wojska Polskiego i instytucji podległych MON oraz pracownicy cywilni otrzymają 20-procentowe podwyżki, a 30-procentowe podwyżki otrzymają pracownicy szkół wojskowych, uczelni wyższych i akademii wojskowych. Pragniemy jednak podkreślić, że merytoryczne odniesienie się do poruszonych w zapytaniu zagadnień możliwe będzie dopiero po uchwaleniu ustawy budżetowej na rok 2024 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024."

Minister MON o podwyżkach w depeszy PAP z 16 XII 2023 r.

Chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi; Trzecia Droga się sprawdziła, jedziemy dalej Trzecią Drogą - powiedział w sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL, że jego partia przygotowuje się do wyborów samorządowych, które "zdecydują o Polsce lokalnej".

"Odwzajemniamy to, co powiedział tydzień temu Szymon Hołownia na kongresie Polski 2050 - tak, Trzecia Droga się sprawdziła, jedziemy dalej Trzecią Drogą" - mówił.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, "ta decyzja zmieniła Polskę". "Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS - to hasło jest dalej aktualne w wielu sejmikach, w wielu województwach" - ocenił.

Dodał, że "warto wybrać sprawdzonych samorządowców". "Powołaliśmy zespół, w którego składzie jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, jest (wicemarszałek Sejmu) Piotr Zgorzelski i europoseł Adam Jarubas, który będzie koordynował działania związane z przygotowaniem i startem za chwilę, bo po Nowym Roku, kampanii samorządowej" - poinformował prezes PSL.

"Chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi. Przygotowujemy się do wyborów samorządowych. Projekt Trzeciej Drogi się sprawdził" - mówił.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, nadchodzące wybory są "trochę inne". "Nawet skład kandydatów i obszerność list kandydatów jest inna (...), mniej osób możemy umieścić na listach. W strukturze koalicji rządowej, gdzie są cztery partie, byłyby trudności, żeby pomieścili się wszyscy. A ta formuła Trzeciej Drogi się sprawdziła, warto ją kontynuować" - ocenił.

Polityk mówił o tym, że jego formacja w nowym rządzie bierze odpowiedzialność za obronność, rolnictwo, infrastrukturę oraz rozwój i technologię. "To są wielkie obszary odpowiedzialności dotyczące bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, żywieniowego" - ocenił.

"Kontynuujemy wdrażanie naszego programu ogłoszonego w expose przez pana premiera Tuska, programu całego rządu" - podkreślił Kosiniak-Kamysz i przypomniał, że w piątek w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o przekazaniu 5 mld euro dla Polski - a wizytę premiera nazwał sukcesem.

Jak dodał, spełnione zostaną obiecane 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli, ale również 20-procentowe podwyżki w sferze usług publicznych od nowego roku. "Jako minister obrony narodowej chcę też poinformować, że 20-procentowe podwyżki dotyczą żołnierzy Wojska Polskiego, dotyczą pracowników cywilnych, dotyczą wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej" - przekazał. "A 30-procentowe podwyżki dotyczą szkół - tam, gdzie są szkoły wojskowe, uczelnie wyższe, akademie wojskowe, gdzie też te podwyżki będą" - dodał.

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...