Niezdolność niepełnosprawnego dziecka: samoobsługa, poruszanie się, komunikacja. Odwołanie z pkt 7. Jak napisać? [Przykład i Wzór]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Niezdolność niepełnosprawnego dziecka: samoobsługa, poruszanie się, komunikacja. Odwołanie z pkt 7. Jak napisać? [Przykład i Wzór] / Shutterstock

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się takie odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje o pkt 7 i przykładowy wzór pisma.

Co trzeba wiedzieć o odwołaniu od orzeczenia o niepełnosprawności? 5 ważnych faktów

  1. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności;
  2. Pismo należy wnieść do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), ale za pośrednictwem powiatowego zespołu (PZON). W praktyce oznacza to, iż odwołanie składamy w zespole powiatowym.
  3. PZON, który wydał orzeczenie, prześle odwołanie wraz z aktami sprawy do WZON w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Jeżeli PZON uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wyda orzeczenie, w którym uchyli lub zmieni zaskarżone orzeczenie;
  4. W postępowaniu odwoławczym przed wojewódzkim zespołem w sprawach o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stosuje się odpowiednio tryb postępowania przed powiatowym zespołem;
  5. Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie do sądu wnosimy w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał orzeczenie.

Niezdolność niepełnosprawnego dziecka: samoobsługa, poruszanie się, komunikacje. Odwołanie a pkt 7. Jak napisać? [Przykład i Wzór]

Przedmiotem odwołań rodziców zarówno do WZON, jak i do sądów często jest punkt 7 orzeczenia o niepełnosprawności Wskazanie to dotyczy konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie definiuje zakresu tego pojęcia. Pomocne może się tu okazać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia. W myśl tych przepisów jednym z kryteriów przy ustalaniu niepełnosprawności stanowi niezdolność do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: samoobsługa, samodzielne poruszanie się, komunikowanie z otoczeniem, powodujące konieczność zapewnienia stałej opieki lub pomocy, w sposób przewyższający zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w danym wieku. Z kolei do stanów chorobowych, które uzasadniają konieczność stałej opieki lub pomocy dziecku, należą wady wrodzone i schorzenia o różnej etiologii prowadzące do niedowładów, porażenia kończyn lub zmian w narządzie ruchu, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się.

„Również w przypadku osób poniżej 16 roku życia, nie mających żadnych schorzeń, uwidacznia się pewna zależność od otoczenia także w sferze potrzeb podstawowych takich jak samoobsługa (np. przygotowanie sobie posiłku) lub komunikowanie się . Trzeba zatem dodatkowo odróżniać potrzebę zapewnienia tym osobom pewnej opieki lub pomocy (w potocznym tego słowa znaczeniu zwłaszcza tzw. Opieki prawnej) ze względu na wiek i związaną z tym niedojrzałość, od pomocy i opieki potrzebnej z uwagi na schorzenia tych osób, które obniżają w stopniu znacznym zdolność radzenia sobie w sytuacjach, w których ich zdrowi rówieśnicy poradziliby sobie bez większych problemów. Z tego również względu konieczność zapewnienia opieki lub pomocy w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji trzeba ograniczać jedynie do przypadków, w których owa niesamodzielność dotyczy w sposób oczywisty podstawowej sfery egzystencji tych osób, a więc czynności samoobsługowych, przemieszczania się lub komunikowania się z otoczeniem, tj. tych czynności, które dla osób zdrowych w tym wieku nie powinny nastręczać trudności, wymagających udzielenia im wsparcia ze strony innej osoby” – podkreślił sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie (sygn. akt VI U 89/18).

Przykład

W odwołaniu zatem najlepiej w sposób szczegółowy opisać sytuację dziecka związaną z codziennym funkcjonowaniem np. w domu, w szkole, wśród rówieśników. Poza konkretnymi opisami warto wskazywać na dowody takie jak np. dokumentacja lekarska. Przykładowo, w przypadku dziecka z zespołem Aspergera mogą wystąpić problemy z werbalnym sygnalizowaniem potrzeb, niekiedy zachowania nieprzewidywalne czy nieadekwatne do danego wieku. Może to skutkować koniecznością zapewnienia mu pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób, który przewyższa wsparcie potrzebne dziecku w danym wieku. 

Jak napisać odwołanie? Prosty przykładowy wzór pisma

Ważne

 Poniższy wzór ma jedynie charakter przykładu, nie służy do wypełniania. Należy pamiętać, aby takie pismo sporządzić samodzielnie z uwzględnieniem konkretnej sytuacji. 

…………………………………….
(Miejscowość, data)

………………………………
………………………………

(imię i nazwisko, adres)

działający/a w imieniu małoletniej/go

………………………………

………………………………

(dane dziecka)                                                                      

                                                                                     Wojewódzki Zespół do Spraw

                                                                                     Orzekania o Niepełnosprawności

                                                                                     w ………………………………

                                                                                     za pośrednictwem

                                                                                    Miejskiego/Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o                                                                                                             Niepełnosprawności

                                                                                     w ………………………………

ODWOŁANIE

od orzeczenia Miejskiego/Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w …………………z dnia ………………………o numerze ……..…, z wnioskiem o zmianę tego orzeczenia w zakresie ………………………………………………………………………………………….
(np. wskazania, okresu na jaki wydano orzeczenie itp.)

UZASADNIENIE

Nie zgadzam się z zaskarżonym orzeczeniem, ponieważ ………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

                                                                                                          (własnoręczny podpis)

Załączniki:

1) …

2) …

3) …

 

 

Prawo
Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]
20 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?
20 maja 2025

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?
20 maja 2025

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta
20 maja 2025

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

pokaż więcej
Proszę czekać...