Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Im wyższe wykształcenie, można wnioskować, że wyższy również potencjał nie tylko intelektualny oraz poznawczy, lecz przede wszystkim większa motywacja do nauki nowych rzeczy, kreatywność, elastyczność i inne kompetencje społeczne przydatne do pracy itd. 

Doświadczenie zawodowe

Niestety na obecnym rynku pracy, pracodawcy – chociaż bardzo cenią dobre wykształcenie – biorą również pod uwagę doświadczenie zawodowe aplikującego kandydata. Wynika to w dużej mierze od specyfiki obecnego rynku i potrzeb pracodawcy.

Nie może on sobie pozwolić często na to, aby szkolić młodego człowieka do pracy na dane stanowisko, ponieważ ponosi to za sobą określone koszty – czas, pieniądze, wysiłek osoby szkolącej itp.

W momencie, kiedy zatrudni pracownika ze stażem zawodowym czyli osobę, która już doświadczenie zawodowe posiada, będzie potrzebny znacznie krótszy czas wdrażania pracownika w zakres obowiązków. Zatem, aby być atrakcyjnym pracownikiem tuż po skończonych studiach, należy się do tego przygotować już wcześniej.

Niektórzy bardzo buntują się przed tym, że pracodawcy oczekują doświadczenia zawodowego od człowieka, który dotychczasowe swoje życie koncentrował na nauce. Jednak takie są obecne realia rynku pracy i jeśli zależy nam na dobrym starcie zawodowym, to należy się do tego dostosować. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na dobrą pracę i możliwość dalszego rozwoju.

Wybór kształcenia

Niezwykle istotnym elementem jest właściwy wybór kształcenia. Jeśli mamy jasno określony cel, wówczas łatwiej do niego dążyć i wyznaczyć kroki, które do jego realizacji są potrzebne. Zatem warto się zastanowić, co tak naprawdę chcemy w życiu zawodowym robić.

Szkoła ponadgimnazjalną jest ostatnim dzwonkiem na to, aby takich wyborów dokonywać. Oczywiście jest to bardzo trudny wybór, gdyż przede wszystkim jest to okres, kiedy jeszcze młody człowiek może nie mieć sprecyzowanych planów bądź nie posiadać wiedzy, jakie ma możliwości związane z kształcenie.

Dlatego tak ważna jest informacja dotycząca poradnictwa zawodowego oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych na poziomu nauki szkolnej. Jeśli osoba już jest na studiach, które są zgodne z jego preferencjami, wówczas łatwiej znaleźć obszar, gdzie można zdobywać doświadczenie zawodowe, ponieważ będzie to wielokrotnie związane z zainteresowaniami.

Zobacz: Pierwsza praca

Wolontariat

Jeśli na samym początku studiów nie ma możliwości podjęcia pracy, która chociaż w pewnym stopniu będzie zbliżona do kierunku kształcenia, to warto podejmować próby wolontariatu w miejscach, gdzie istnieje możliwość zdobycie doświadczenia. Firmy chętnie przyjmują na okres kilku miesięcy wolontariuszy, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast są to dodatkowe ręce do pracy, które zawsze mogą się przydać.

Dla wolontariusza z kolei jest to bardzo dobra okazja, aby obserwować i zapoznawać się ze specyfiką branży, nawiązywać kontakty z innymi itp. Po kilku miesiącach pracy w ramach wolontariatu, łatwiej znaleźć zatrudnienie przy kolejnych próbach.

Dlatego też warto starać się o możliwość wolontariatu w firmach prestiżowych, dużych, znanych. Dzięki temu istnieje większa szansa na zatrudnienie w tym miejscu czy też lepsze rekomendacje do pracy gdzie indziej. Jest to również znacznie lepsza szansa na poznanie pracy.

Staż

Studenci studiów zaocznych czy wieczorowych mają możliwość odbycia stażu. Ważne, aby ten staż był jak najbardziej zgodny z przyszłym zawodem, ponieważ będzie to inwestycja w doświadczenie zawodowe.

Możliwość taką posiadają studenci studiów niestacjonarnych, ponieważ warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy. W urzędzie można korzystać z zamieszczonych tam przez pracodawców ofert stażowych, lecz również warto samodzielnie poszukać firmy, która zgodzi się na przyjęcie stażysty.

Pracodawcy są raczej chętni w przyjmowaniu stażystów, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu kosztów – stypendium stażowe wypłaca Powiatowy Urząd Pracy. I tutaj też, przy wyborze, należy się kierować prestiżem i wielkością firmy, ponieważ znaczący pracodawca może przynieść większe korzyści na przyszłość – zatrudnienie w tym miejscu czy zdobycie bogatego doświadczenia zawodowego, które ułatwi szansę na zatrudnienie w danym zawodzie. 

Inne formy aktywności zawodowej

Jeśli nie ma możliwości odbywania stażu ani uczestniczenie w wolontariacie, wówczas warto pomyśleć o innych formach aktywności zawodowych. Mogą to być np. praktyki studenckie. Oprócz tych, które są w programie kształcenia wyższego na uczelni, warto samodzielnie próbować odbyć praktyki w większy zakresie.

Okres studiów jest bardzo dobry momentem, aby tego typu doświadczenie zdobyć. Jeśli student napisze prośbę o odbycie praktyk, a prośba ta zostanie podpisana przez dziekana uczelni, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca przychylnie zareaguje na możliwość odbycia takich praktyk.

Jest to więc szansa, by zdobyć doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania branży w kilku firmach.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Stypendia

Warto także walczyć o zagraniczne stypendia fundowane przez uczelnie czy wymiany studenckie w ramach toku kształcenia. Jest to nie tylko świetna okazja do poznania nowych, ciekawych miejsc, lecz przede wszystkim szansa na doświadczenie życiowe i zawodowe, możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach.

W momencie, kiedy osoba nie ma jeszcze żadnych zobowiązań rodzinnych, wówczas łatwiej jest zdecydować się na tego typu wyjazd. Mogą one być pomocne wtedy, kiedy trzeba będzie szukać pracy w miejscu zamieszkania i nie będzie możliwości przemieszczania się. 

Aby być skutecznym na rynku pracy, należy przede wszytki mieć świadomość, jakie oczekiwania wobec kandydatów maja pracodawcy. W im większym stopniu spełnimy te wymogi, tym łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie, które w sposób satysfakcjonujący będziemy wykonywać.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...