REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pierwsza praca

REKLAMA

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Bardzo trudny jest to okres dla zwłaszcza dla osób, które chcą podjąć pracę po raz pierwszy. Pracodawcy bardzo często wolą zatrudniać osoby, które już posiadają doświadczenie zawodowe, ponieważ to ograniczy ich koszty wdrażania pracowników w zakres obowiązków czy innego rodzaju szkolenia.

REKLAMA

Jak powinny postępować osoby, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową

W dobrej sytuacji są osoby, które posiadają konkretny zawód, bez względu na to czy jest to wykształcenie zasadnicze zawodowe, średnie zawodowe czy wyższe. Jeśli osoba posiada konkretne kwalifikacje, wówczas łatwiej jest znaleźć miejsce, gdzie pracy w tym kierunku jest więcej.

Takie osoby również mają większe szanse na samozatrudnienie czyli założenie własnej działalności, ponieważ nie muszą zatrudniać innych, a same są w stanie wykonywać usługi zgodne ze swoim zawodem, np. fryzjer, spawacz, blacharz, sprzedawca, lakiernik itp.

Jeśli osoba nie ma sprecyzowanych kwalifikacji, wykształcenie jest ogólne, wówczas należy włożyć więcej wysiłku, aby pracę znaleźć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkolenia i kursy

REKLAMA

Warto jest zastanowić się, jaka praca by nas interesowała i, jeśli jest to możliwe, wziąć udział w szkoleniach czy kursach w tym kierunku. Na obecnym rynku jest wiele atrakcyjnych propozycji szkoleń dla osób młodych, które nie posiadają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Mogą to być kursy zawodowe, podczas których osoba zdobywa konkretne kwalifikacje i nabywa umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. Szkolenia te dla osób bezrobotnych często są bezpłatne, ich koszt jest dotowany ze środków państwa oraz środków unijnych. Jeśli jest taka możliwość, to warto wybrać taki kurs, który można wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Szkolenia można robić w różnym zakresie i w różnych kierunkach, dlatego też, jeśli bezrobotny ma wiele zainteresowań, wówczas warto skorzystać z kilku tematów szkoleń. Często dają one uprawnienia do wykonywania zawodu. Jest to korzystna sytuacja w momencie, kiedy osoba posiada umiejętności, jednak nie są one potwierdzone żadnym dokumentem, a tym samym nie można wykonywać danego zawodu.

Zobacz: Atrakcyjne CV absolwenta

Staż

Jeśli poszukiwania zatrudnienia trwają dość długo, a osoba, która próbuje aplikować do różnych firm, wciąż spotyka się z barierą związaną z brakiem doświadczenia zawodowego, warto pomyśleć o stażu. Jest to aktywna forma przeciwdziałaniu bezrobociu proponowana przez powiatowe urzędy pracy.

Z ofert dostępnych staży można korzystać w urzędzie, w którym zarejestrowana jest osoba bezrobotna. Tych ofert jest zazwyczaj dość pokaźna liczba, ponieważ pracodawcy chętnie występują z wnioskiem o stażystę.

Dla pracodawcy są to niezwykłe korzyści, ponieważ nie ponosi on z tytułu przyjęcia stażysty żadnych kosztów finansowych. Osoba jest zarejestrowana przez cały czas w urzędzie i posiada status bezrobotnej, a stypendium stażowe czyli wynagrodzenie za pracę wypłaca jej urząd pracy.

Plusem dla stażysty jest fakt, że przez okres takiej pracy, można szukać zatrudnienia i zrezygnować ze stażu w razie znalezienia pracy bez żadnych konsekwencji finansowych. 

Wolontariat

Dobrą metodą na zdobycie doświadczenia zawodowego jest również wolontariat. Jest to forma wykonywania pracy na danym stanowisku bez otrzymywania wynagrodzenia.

Wolontariat jest głównie kojarzony z aktywnością społeczną, ale może dotyczyć różnych dziedzin, dlatego też każdy może spróbować znaleźć pracodawca, który się zgodzi na przyjęcie wolontariusza.

Dla osoby pełniącej taką funkcję w środowisku zgodnym ze swoimi zainteresowaniami jest to możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Warto po zakończeniu wolontariatu poprosić pracodawcę o potwierdzenie faktu, że aktywnie uczestniczyliśmy w danym miejscu pracy, ponieważ nie ma on takiego obowiązku, a dla wolontariusza jest to poświadczenie okresu jego pracy.

Warto również zadbać o to, aby pracodawca wystawił referencje, które mogą być bardzo pomocne w zatrudnieniu w kolejnej firmie. 

Autoprezentacja

Osoba, która zamierza pierwszy raz podjąć pracę powinna mieć wiedzę na temat tego w jaki sposób przedstawić się pracodawcy rozpoczynając od dokumentów aplikacyjnych, a kończąc na rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Ważne, aby nie ukrywać braku swojego doświadczenia, ponieważ ta informacja jest do sprawdzenia przez przyszłego przełożonego, ale aby przedstawić swoje auty w taki sposób, by pracodawca widział w kandydacie do pracy potencjał, który można wykorzystać w przyszłości.

Dlatego też należy się skoncentrować na swoich mocnych stronach i predyspozycjach osobowościowych, jakie mogą być pomocne przy wykonywaniu pracy na danym stanowisku. 

Umiejętności uniwersalne

Jest wiele umiejętności uniwersalnych, które są przydatne w każdej pracy, bez względu na jej charakter. Mogą to być: odpowiedzialność, rzetelność, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność organizacji pracy i czasu, punktualność, dokładność, obsługa komputera, znajomość języków obcych, umiejętność pracy zespołowej czy indywidualnej, praca pod presją czasu, odporność na stres, umiejętność wykonywania pracy rutynowej, łatwość wykonywania wielu czynności jednocześnie, umiejętności negocjacyjne itp.

Zobacz również serwis: Praca

Podsumowanie

REKLAMA

Pierwsza praca jest bardzo ważna, ponieważ wyznacza często kolejne kroki do kariery zawodowej. Warto mieć świadomość, że bez doświadczenia zawodowego mamy mniejsze szanse na to, aby znaleźć pracę zupełnie zgodną z naszymi oczekiwaniami.

Dlatego też warto trochę dostosować swoje oczekiwania, chociażby finansowe, do realiów rynku pracy. Szybko może się okazać, że podejmując pracę o jaką nam nie do końca chodziło, możemy zdecydowanie więcej zyskać niż szukając wciąż zatrudnienia z bardzo wygórowanymi ambicjami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie ustawa o uzgodnieniu płci. Jest plan rozpoczęcia prac legislacyjnych już niebawem, wskazuje minister Bodnar

Ustawa o uzgodnieniu płci już w przyszłym roku. "Trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci; rozmawiam na ten temat z ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą; rozpoczęcie prac legislacyjnych to kwestia miesięcy" - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza?

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza? Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada.

Będą wymagania jakościowe dla peletu i brykietu z biomasy z drzew i krzewów. Rozporządzenie MKiŚ wejdzie w życie na początku 2025 roku

W dniu 2 grudnia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. Chodzi tu o brykiety i pelet przeznaczone do użycia w gospodarstwach domowych lub w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. To będzie zupełnie nowy akt prawny, bo dotąd paliwa stałe z biomasy, w tym także biomasa pozyskana z drzew i krzewów w postaci brykietu lub peletu, wprowadzane do obrotu nie są objęte systemem monitorowania i kontroli i nie określono dla nich wymagań jakościowych prawnie wiążących. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w lutym 2025 r.

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać jeszcze przed 1 stycznia 2025 r. Czterodniowy tydzień pracy już uregulowany w Kodeksie pracy. Co na to przepisy? Co z przerwami od pracy i dniami wolnymi?

REKLAMA

Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca

Mercosur to kraje Ameryki Południowej zrzeszone w jeden blok gospodarczy. Od ponad 20 lat Mercosur próbuje podpisać umowę z UE o strefie wolnego handlu. Spowoduje to obniżenie ceł i możliwość wejścia na rynek UE ze swoimi towarami. Umowa ta pomoże gospodarkom starej UE, z wyjątkiem Francji, kosztem tych gospodarek, które na tej umowie ucierpią w tym Polski. Na tą chwilę mamy 1,12 miliona osób zatrudnionych w Polskim rolnictwie. Są to kraje które polegają na własnym rolnictwie czy hodowli. Dlatego też Polski rząd nie zgadza się z negocjowaną umową z Mercosur w obszarze rolnictwa.

Emeryci będą żyli dłużej ale biedniej. Niewesołe perspektywy emerytalne w Polsce. Gdzie odkładać pieniądze, by nie mieć głodowej emerytury?

Polski system emerytalny stoi przed poważnymi wyzwaniami, które w najbliższych dekadach mogą doprowadzić do dramatycznej sytuacji materialnej przyszłych pokoleń seniorów. Starzenie się społeczeństwa, ograniczenia obecnych rozwiązań systemowych oraz niewystarczająca edukacja finansowa stawiają Polskę w obliczu konieczności głębokich reform. Jakie są realia dzisiejszych seniorów, jakie perspektywy rysują się przed przyszłymi pokoleniami i co można zrobić, by uniknąć kryzysu?

959,00 zł tyle może dostać emeryt w 2025 r. Jak wystąpić o dodatki do emerytury?

959,00 zł tyle może dostać emeryt w 2025 r.? Jakie dodatki do emerytury w nadchodzącym roku? Dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, trzynasta emerytura, ryczałt energetyczny, świadczenie honorowe. Na jakie świadczenia i w jakiej kwocie mogą liczyć emeryci w 2025 r.? 

Rząd chce odblokować grunty pod budownictwo mieszkaniowe – nowe przepisy już w 2025 roku

Rząd pracuje nad ustawą, która ma zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Proponowane zmiany obejmują m.in. zniesienie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi w granicach miast. Celem zmian jest także obniżenie kosztów mieszkań i przyspieszenie procesów budowlanych.

REKLAMA

Na czym będą oszczędzać Polacy, jeśli rosnące koszty życia pogorszą ich sytuację finansową?

Rachunki przede wszystkim, oszczędności w innych dziedzinach życia. Co drugi Polak ma taki plan, jeśli rosnące koszty życia spowodują, że jego sytuacja finansowa pogorszy się i nie będzie mógł opłacać wszystkich swoich stałych zobowiązań. Na czym najczęściej planują oszczędzać Polacy? 

Rzeczniczka Praw Dziecka: w wielu szkołach obowiązują zakazy wychodzenia do toalety w trakcie lekcji. To naruszenie praw ucznia i jego godności. Jak zatem radzić sobie z takimi sytuacjami?

W odpowiedzi na pytanie INFOR dotyczące wprowadzanych w szkołach przez dyrektorów, jak i poszczególnych nauczycieli, kontrowersyjnych zakazów wychodzenia przez uczniów do toalety podczas trwania zajęć lekcyjnych – Rzeczniczka Praw Dziecka, potwierdziła, że jest to częsta praktyka, dotycząca zarówno dzieci młodszych, jak i młodzieży. Działania takie – uniemożliwiające uczniom nieskrępowane zaspokajanie ich podstawowych potrzeb fizjologicznych – stanowią natomiast naruszenie praw ucznia oraz jego godności, wobec których nie powinniśmy pozostawać obojętni.

REKLAMA