REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pierwsza praca

REKLAMA

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Bardzo trudny jest to okres dla zwłaszcza dla osób, które chcą podjąć pracę po raz pierwszy. Pracodawcy bardzo często wolą zatrudniać osoby, które już posiadają doświadczenie zawodowe, ponieważ to ograniczy ich koszty wdrażania pracowników w zakres obowiązków czy innego rodzaju szkolenia.

REKLAMA

Jak powinny postępować osoby, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową

W dobrej sytuacji są osoby, które posiadają konkretny zawód, bez względu na to czy jest to wykształcenie zasadnicze zawodowe, średnie zawodowe czy wyższe. Jeśli osoba posiada konkretne kwalifikacje, wówczas łatwiej jest znaleźć miejsce, gdzie pracy w tym kierunku jest więcej.

Takie osoby również mają większe szanse na samozatrudnienie czyli założenie własnej działalności, ponieważ nie muszą zatrudniać innych, a same są w stanie wykonywać usługi zgodne ze swoim zawodem, np. fryzjer, spawacz, blacharz, sprzedawca, lakiernik itp.

Jeśli osoba nie ma sprecyzowanych kwalifikacji, wykształcenie jest ogólne, wówczas należy włożyć więcej wysiłku, aby pracę znaleźć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkolenia i kursy

REKLAMA

Warto jest zastanowić się, jaka praca by nas interesowała i, jeśli jest to możliwe, wziąć udział w szkoleniach czy kursach w tym kierunku. Na obecnym rynku jest wiele atrakcyjnych propozycji szkoleń dla osób młodych, które nie posiadają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Mogą to być kursy zawodowe, podczas których osoba zdobywa konkretne kwalifikacje i nabywa umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. Szkolenia te dla osób bezrobotnych często są bezpłatne, ich koszt jest dotowany ze środków państwa oraz środków unijnych. Jeśli jest taka możliwość, to warto wybrać taki kurs, który można wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Szkolenia można robić w różnym zakresie i w różnych kierunkach, dlatego też, jeśli bezrobotny ma wiele zainteresowań, wówczas warto skorzystać z kilku tematów szkoleń. Często dają one uprawnienia do wykonywania zawodu. Jest to korzystna sytuacja w momencie, kiedy osoba posiada umiejętności, jednak nie są one potwierdzone żadnym dokumentem, a tym samym nie można wykonywać danego zawodu.

Zobacz: Atrakcyjne CV absolwenta

Staż

Jeśli poszukiwania zatrudnienia trwają dość długo, a osoba, która próbuje aplikować do różnych firm, wciąż spotyka się z barierą związaną z brakiem doświadczenia zawodowego, warto pomyśleć o stażu. Jest to aktywna forma przeciwdziałaniu bezrobociu proponowana przez powiatowe urzędy pracy.

Z ofert dostępnych staży można korzystać w urzędzie, w którym zarejestrowana jest osoba bezrobotna. Tych ofert jest zazwyczaj dość pokaźna liczba, ponieważ pracodawcy chętnie występują z wnioskiem o stażystę.

Dla pracodawcy są to niezwykłe korzyści, ponieważ nie ponosi on z tytułu przyjęcia stażysty żadnych kosztów finansowych. Osoba jest zarejestrowana przez cały czas w urzędzie i posiada status bezrobotnej, a stypendium stażowe czyli wynagrodzenie za pracę wypłaca jej urząd pracy.

Plusem dla stażysty jest fakt, że przez okres takiej pracy, można szukać zatrudnienia i zrezygnować ze stażu w razie znalezienia pracy bez żadnych konsekwencji finansowych. 

Wolontariat

Dobrą metodą na zdobycie doświadczenia zawodowego jest również wolontariat. Jest to forma wykonywania pracy na danym stanowisku bez otrzymywania wynagrodzenia.

Wolontariat jest głównie kojarzony z aktywnością społeczną, ale może dotyczyć różnych dziedzin, dlatego też każdy może spróbować znaleźć pracodawca, który się zgodzi na przyjęcie wolontariusza.

Dla osoby pełniącej taką funkcję w środowisku zgodnym ze swoimi zainteresowaniami jest to możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Warto po zakończeniu wolontariatu poprosić pracodawcę o potwierdzenie faktu, że aktywnie uczestniczyliśmy w danym miejscu pracy, ponieważ nie ma on takiego obowiązku, a dla wolontariusza jest to poświadczenie okresu jego pracy.

Warto również zadbać o to, aby pracodawca wystawił referencje, które mogą być bardzo pomocne w zatrudnieniu w kolejnej firmie. 

Autoprezentacja

Osoba, która zamierza pierwszy raz podjąć pracę powinna mieć wiedzę na temat tego w jaki sposób przedstawić się pracodawcy rozpoczynając od dokumentów aplikacyjnych, a kończąc na rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Ważne, aby nie ukrywać braku swojego doświadczenia, ponieważ ta informacja jest do sprawdzenia przez przyszłego przełożonego, ale aby przedstawić swoje auty w taki sposób, by pracodawca widział w kandydacie do pracy potencjał, który można wykorzystać w przyszłości.

Dlatego też należy się skoncentrować na swoich mocnych stronach i predyspozycjach osobowościowych, jakie mogą być pomocne przy wykonywaniu pracy na danym stanowisku. 

Umiejętności uniwersalne

Jest wiele umiejętności uniwersalnych, które są przydatne w każdej pracy, bez względu na jej charakter. Mogą to być: odpowiedzialność, rzetelność, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność organizacji pracy i czasu, punktualność, dokładność, obsługa komputera, znajomość języków obcych, umiejętność pracy zespołowej czy indywidualnej, praca pod presją czasu, odporność na stres, umiejętność wykonywania pracy rutynowej, łatwość wykonywania wielu czynności jednocześnie, umiejętności negocjacyjne itp.

Zobacz również serwis: Praca

Podsumowanie

REKLAMA

Pierwsza praca jest bardzo ważna, ponieważ wyznacza często kolejne kroki do kariery zawodowej. Warto mieć świadomość, że bez doświadczenia zawodowego mamy mniejsze szanse na to, aby znaleźć pracę zupełnie zgodną z naszymi oczekiwaniami.

Dlatego też warto trochę dostosować swoje oczekiwania, chociażby finansowe, do realiów rynku pracy. Szybko może się okazać, że podejmując pracę o jaką nam nie do końca chodziło, możemy zdecydowanie więcej zyskać niż szukając wciąż zatrudnienia z bardzo wygórowanymi ambicjami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA