REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pierwsza praca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Bardzo trudny jest to okres dla zwłaszcza dla osób, które chcą podjąć pracę po raz pierwszy. Pracodawcy bardzo często wolą zatrudniać osoby, które już posiadają doświadczenie zawodowe, ponieważ to ograniczy ich koszty wdrażania pracowników w zakres obowiązków czy innego rodzaju szkolenia.

REKLAMA

Jak powinny postępować osoby, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową

W dobrej sytuacji są osoby, które posiadają konkretny zawód, bez względu na to czy jest to wykształcenie zasadnicze zawodowe, średnie zawodowe czy wyższe. Jeśli osoba posiada konkretne kwalifikacje, wówczas łatwiej jest znaleźć miejsce, gdzie pracy w tym kierunku jest więcej.

Takie osoby również mają większe szanse na samozatrudnienie czyli założenie własnej działalności, ponieważ nie muszą zatrudniać innych, a same są w stanie wykonywać usługi zgodne ze swoim zawodem, np. fryzjer, spawacz, blacharz, sprzedawca, lakiernik itp.

Jeśli osoba nie ma sprecyzowanych kwalifikacji, wykształcenie jest ogólne, wówczas należy włożyć więcej wysiłku, aby pracę znaleźć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkolenia i kursy

REKLAMA

Warto jest zastanowić się, jaka praca by nas interesowała i, jeśli jest to możliwe, wziąć udział w szkoleniach czy kursach w tym kierunku. Na obecnym rynku jest wiele atrakcyjnych propozycji szkoleń dla osób młodych, które nie posiadają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Mogą to być kursy zawodowe, podczas których osoba zdobywa konkretne kwalifikacje i nabywa umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. Szkolenia te dla osób bezrobotnych często są bezpłatne, ich koszt jest dotowany ze środków państwa oraz środków unijnych. Jeśli jest taka możliwość, to warto wybrać taki kurs, który można wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Szkolenia można robić w różnym zakresie i w różnych kierunkach, dlatego też, jeśli bezrobotny ma wiele zainteresowań, wówczas warto skorzystać z kilku tematów szkoleń. Często dają one uprawnienia do wykonywania zawodu. Jest to korzystna sytuacja w momencie, kiedy osoba posiada umiejętności, jednak nie są one potwierdzone żadnym dokumentem, a tym samym nie można wykonywać danego zawodu.

Zobacz: Atrakcyjne CV absolwenta

Staż

Jeśli poszukiwania zatrudnienia trwają dość długo, a osoba, która próbuje aplikować do różnych firm, wciąż spotyka się z barierą związaną z brakiem doświadczenia zawodowego, warto pomyśleć o stażu. Jest to aktywna forma przeciwdziałaniu bezrobociu proponowana przez powiatowe urzędy pracy.

Z ofert dostępnych staży można korzystać w urzędzie, w którym zarejestrowana jest osoba bezrobotna. Tych ofert jest zazwyczaj dość pokaźna liczba, ponieważ pracodawcy chętnie występują z wnioskiem o stażystę.

Dla pracodawcy są to niezwykłe korzyści, ponieważ nie ponosi on z tytułu przyjęcia stażysty żadnych kosztów finansowych. Osoba jest zarejestrowana przez cały czas w urzędzie i posiada status bezrobotnej, a stypendium stażowe czyli wynagrodzenie za pracę wypłaca jej urząd pracy.

Plusem dla stażysty jest fakt, że przez okres takiej pracy, można szukać zatrudnienia i zrezygnować ze stażu w razie znalezienia pracy bez żadnych konsekwencji finansowych. 

Wolontariat

Dobrą metodą na zdobycie doświadczenia zawodowego jest również wolontariat. Jest to forma wykonywania pracy na danym stanowisku bez otrzymywania wynagrodzenia.

Wolontariat jest głównie kojarzony z aktywnością społeczną, ale może dotyczyć różnych dziedzin, dlatego też każdy może spróbować znaleźć pracodawca, który się zgodzi na przyjęcie wolontariusza.

Dla osoby pełniącej taką funkcję w środowisku zgodnym ze swoimi zainteresowaniami jest to możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Warto po zakończeniu wolontariatu poprosić pracodawcę o potwierdzenie faktu, że aktywnie uczestniczyliśmy w danym miejscu pracy, ponieważ nie ma on takiego obowiązku, a dla wolontariusza jest to poświadczenie okresu jego pracy.

Warto również zadbać o to, aby pracodawca wystawił referencje, które mogą być bardzo pomocne w zatrudnieniu w kolejnej firmie. 

Autoprezentacja

Osoba, która zamierza pierwszy raz podjąć pracę powinna mieć wiedzę na temat tego w jaki sposób przedstawić się pracodawcy rozpoczynając od dokumentów aplikacyjnych, a kończąc na rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Ważne, aby nie ukrywać braku swojego doświadczenia, ponieważ ta informacja jest do sprawdzenia przez przyszłego przełożonego, ale aby przedstawić swoje auty w taki sposób, by pracodawca widział w kandydacie do pracy potencjał, który można wykorzystać w przyszłości.

Dlatego też należy się skoncentrować na swoich mocnych stronach i predyspozycjach osobowościowych, jakie mogą być pomocne przy wykonywaniu pracy na danym stanowisku. 

Umiejętności uniwersalne

Jest wiele umiejętności uniwersalnych, które są przydatne w każdej pracy, bez względu na jej charakter. Mogą to być: odpowiedzialność, rzetelność, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność organizacji pracy i czasu, punktualność, dokładność, obsługa komputera, znajomość języków obcych, umiejętność pracy zespołowej czy indywidualnej, praca pod presją czasu, odporność na stres, umiejętność wykonywania pracy rutynowej, łatwość wykonywania wielu czynności jednocześnie, umiejętności negocjacyjne itp.

Zobacz również serwis: Praca

Podsumowanie

REKLAMA

Pierwsza praca jest bardzo ważna, ponieważ wyznacza często kolejne kroki do kariery zawodowej. Warto mieć świadomość, że bez doświadczenia zawodowego mamy mniejsze szanse na to, aby znaleźć pracę zupełnie zgodną z naszymi oczekiwaniami.

Dlatego też warto trochę dostosować swoje oczekiwania, chociażby finansowe, do realiów rynku pracy. Szybko może się okazać, że podejmując pracę o jaką nam nie do końca chodziło, możemy zdecydowanie więcej zyskać niż szukając wciąż zatrudnienia z bardzo wygórowanymi ambicjami.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA