Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Osoby młode

Jedną z nich są osoby młode - do 25 roku życia. Wielu pracodawców widzi ogromny potencjał w zatrudnianiu absolwentów, którzy nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia. Z tego tytułu można mieć pewne korzyści, np. można zaproponować kandydatowi staż, a nie pełnoetatowe zatrudnienie. Z pewnością osoba młoda jest bardziej skłonna skorzystać z tego typu możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego, jak również pozyskania środków na utrzymanie niż osoba, która już pewne doświadczenie w pracy ma, a dodatkowo posiada zobowiązania rodzinne, a tym samym finansowe. 

Ponadto pracodawca może takiemu młodemu pracownikowi zaproponować niższe wynagrodzenie. Większa cześć młodych osób zgodzi się z taką propozycją tłumacząc sobie, że od czegoś należy zacząć, że nie wolno mieć wysokich oczekiwań w pierwszej pracy itp. 

Zobacz również: Pierwsza praca

Jest jeszcze wiele korzyści płynących z zatrudniania absolwentów, jednak można ostatnio zauważyć tendencję pracodawców do odchodzenia od polityki firmy, którą jest przyjmowanie do pracy tylko i wyłącznie osób młodych. Zwłaszcza ostatnio, kiedy firmy borykają się z problemami finansowymi i walczą o utrzymanie się na rynku, można zaobserwować, że pracodawcy poszukują pracowników, których już nie trzeba będzie wdrażać w obowiązki i szkolić w zakresie prac na danym stanowisku, ale takich, którzy dobrze znają swój zawód, a wręcz swoją wiedzą pomogą w korzystnym funkcjonowaniu firmy. Dlatego też pracodawcom zależy na tym, aby kandydat do pracy posiadał co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe.

Młoda osoba, nawet jeśli jest bardzo chętna i zmotywowana do pracy, potrzebuje pewnego określonego czasu, kiedy nabędzie umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Stąd też swoje zadania w początkowej fazie wykonuje wolniej, mniej dokładnie, jest więcej pomyłek. Pracodawca, dla którego liczą się szybkie, wymierne efekty pracy, często nie dają szansy młodym, niedoświadczonym pracownikom.

Kobiety

Kolejną grupą osób niechętnie zatrudnianych są kobiety. Są one dyskryminowane jako pracownicy ze względu na pełnioną rolę społeczną jaką jest macierzyństwo. Niechęć pracodawców jest skierowana do kobiet w różnej sytuacji życiowej. Problemy mają te, które jeszcze dzieci nie posiadają, te, które są w ciąży i te, które już są matkami. Niestety pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych osobiste pytania na temat stanu posiadanej rodziny czy planach związanych z macierzyństwem. Młode kobiety, które są pannami pytane są o stałego partnera, o plany dotyczące złożenia rodziny.

Jeśli chodzi o zatrudnianie kobiet w ciąży to jest to naprawdę bardzo duży problem, ponieważ - choć pracodawcy często nie mówią o tym wprost - zdają sobie sprawę, że kobieta w każdej chwili może zostać przez lekarza skierowana na zwolnienie. Oczywiście sam poród czy urlop macierzyński (ewentualnie wychowawczy) także są związane z nieobecnością kobiety w pracy, a co za tym idzie brakiem możliwości wypełniania obowiązków pracowniczych. 

Zobacz również: Kiedy pracownica musi powiadomić pracodawcę, że jest w ciąży?

Kobiety, które mają dzieci - zwłaszcza bardzo małe, są postrzegane jako pracownik niedyspozycyjny i problemowy ze względu na opiekę nad dzieckiem, a tym samym możliwości zwolnienia lekarskiego spowodowane chorobą dziecka. Zdecydowanie chętniej są przyjmowane do pracy kobiety, które posiadają dzieci w wieku szkolnym, ponieważ to powoduje znaczne zmniejszenie absencji w pracy, gdyż dzieci są już w miarę samodzielne.

Osoby w wieku przedemerytalnym

Osoby, które są w wieku przedemerytalnym również bardzo często mają trudności w znalezieniu zatrudnienia. Pracodawcy postrzegają takie osoby jako mniej wydajne, skłonne do różnego rodzaju chorób związanych z wiekiem i naturalnym procesem starzenia. Nie bez znaczenia są również zdolności intelektualne, czyli obniżona koncentracja, obniżona zdolność szybkiego uczenia się i zapamiętywania, zmniejsza kreatywność itp. Często u tych osób występuje także mniejsza motywacja do pracy - nie liczą już bowiem, jak młodzi, na rozwój zawodowy i wyznaczanie sobie kolejnych celów na ścieżce kariery, a jedynie dopracowanie kilku lat do emerytury. Często dla pracodawców są to wystarczające powody, aby mając do wyboru kandydata starszego i młodszego, wybierają tych drugich.

Zobacz również: Wiek przedemerytalny a ochrona przez zwolnieniem

Osoby karane

Kolejną grupą defaworyzowaną w procesie rekrutacji są osoby, które były karane. I wcale nie chodzi tu o ograniczenia prawne. Rzeczywiście jest część zawodów, które wymagają zaświadczeniu o niekaralności i jest to wymóg niezbędny, jednak wielu pracodawców takich dokumentów nie wymaga. Jednak sama informacja o problemach z prawem w przeszłości rzuca bardzo niekorzystne światło na wizerunek kandydata do pracy. I często dla pracodawcy nie ma znaczenia rodzaj przewinienia, choćby był on zupełnie nie związany z wykonywanym zawodem.

Schematy myślowe związane z osobami karanymi kojarzą się jednoznacznie z brakiem wiarygodności, niekompetencją, nierzetelnością. Dlatego też pracodawcy nie chcą mieć w swoim zespole pracownika, na którego bezustannie trzeba będzie "mieć oko".

Osoby bezdomne

Jeszcze inną grupą są osoby bezdomne. Bezdomność także jest kojarzona pejoratywnie. I tak bezdomnym przypisuje się takie cechy jak brak odpowiedzialności, wiarygodności, zaradności, różnego rodzaju patologie społeczne jak skłonność do agresji, wulgarność, nałogi, brak umiejętności życia w grupie, dostosowania się społecznego itp. Pracodawcy często usprawiedliwiają negatywną decyzje o zatrudnieniu takiej osoby faktem, że nie mogą być pewni, czy ich pracownik nie zostawi pracy z dnia na dzień, ponieważ nie mają stabilnej sytuacji mieszkaniowej. 

Osoby długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach

Także długotrwale bezrobotni mają trudności z zatrudnieniem. Bardzo często wynika to z faktu, że wiele lat przerwy w pracy zawodowej powodują dezaktualizację nie tylko ich umiejętności i kwalifikacji zawodowych, lecz również zdolności odnalezienia się w środowisku pracowniczym, pracy w grupie, dostosowywanie się do wymagań stawianych przez inne osoby.

Zobacz również: Kto może mieć status bezrobotnego?

Osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych także nie są chętnie zatrudniani przez pracodawców. Zwłaszcza na obecnym rynku pracy, gdzie jest bardzo duża konkurencja związana z wykształceniem kandydatów do pracy, osoby bez wyuczonego zawodu bądź z niskim wykształceniem ogólnym mają zdecydowanie mniejsze szanse na zatrudnienie w porównaniu z tymi, którzy oprócz kształcenia w szkołach na różnych poziomach - coraz częściej wyższym - posiadają jeszcze dodatkowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami z ukończonych kursów czy szkoleń.

Należy pamiętać, że rynek pracy kieruje się zasadami popytu i podaży. Pracodawca jest podmiotem, dla którego liczy się zysk. Jeśli umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe kandydata nie gwarantują takiego zysku dla firmy, wówczas jest mniejsza szansa na zatrudnienie. Dlatego tez tak ważne, aby swoją ścieżkę zawodową planować wcześnie z uwzględnieniem wszelkich możliwych barier i niepowodzeń. Im bardziej będziemy na to przygotowani, tym większe kroki poczynimy, by być w grupie osób, które mają większe szanse na odniesienie sukcesu na rynku pracy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...