REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Ochrona przed zwolnieniem a wiek przedemerytalny/ Fot. Fotolia
Ochrona przed zwolnieniem a wiek przedemerytalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik w wieku przedemerytalnym podlega ochronie. Nie może z nim być rozwiązana umowa o pracę. Kogo dokładnie obowiązuje szczególna ochrona?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Pod warunkiem, że okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

REKLAMA

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Wiek emerytalny w Polsce

W Polsce nadal powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osiągnięcie tego wieku powoduje nabycie prawa do emerytury.

Nie tylko sam wiek uprawnia do uzyskania prawa do emerytury. Pracownik musi posiadać odpowiedni staż pracy, umożliwiający mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem przez wieku emerytalnego. Z ochrony nie skorzysta pracownik, któremu brakuje niespełna cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresem pracy uprawniającego do emerytury.

Wyższy wiek emerytalny – wyrok TK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do wcześniejszej emerytury

Określona grupa pracowników może liczyć na emerytury wcześniejsze, czyli przyznane przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Pracownicy tacy, korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem. Warto jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego będzie skuteczne, nawet jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszłoby już w jego trakcie. Wypowiedzenie dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia, będzie ważne i skuteczne. Zakaz dotyczy niemożliwości wypowiedzenia umowy, a nie jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli wypowiedzenia dokonane zostało wcześniej.

Zakaz wypowiedzenie warunków pracy o płacy

Pracownik w wieku przedemerytalnym, który podlega ochronie przed wypowiedzeniem nie musi obawiać się, że pracodawca zmieni mu warunki pracy i płacy. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę osobom w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Obowiązują jednak dwa wyjątki od tej zasady. Po pierwsze pracownikowi chronionemu, pracodawca może złożyć wypowiedzenie zmieniające, stało się konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy dany pracownik. Po drugie pracodawca może wręczyć wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jeśli stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika albo nastąpiła niezawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Zobacz również: Kogo obejmuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Jeżeli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

Kiedy ochrona przedemerytalna nie obowiązuje?

Zakaz wypowiadania umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym dotyczy każdej umowy o pracę. Nie ma znaczenia, czy jest to umowa zawarta na czas określony, czas nieokreślony czy też umowa na okres próbny. Jednak zakaz wypowiadania nie chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy terminowej wraz z upływem czasu, na który została zawarta umowa. Zakaz wypowiadania nie oznacza, że z pracownikiem nie można rozwiązać umowy bez wypowiedzenia, jeśli zajdą okoliczności zmuszające pracodawcę do takiego zachowania.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę osobom w wieku przedemerytalnym przestaje obowiązywać także w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Ochrona przed zwolnieniem nie jest wyłączona, ale zmniejszona w przypadku zwolnień grupowych. W przypadku pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, w przypadku zwolnień grupowych nie mogą oni wypowiedzieć umowy o pracę pracownikom objętym ochroną przedemerytalną, ale mogą wypowiedzieć im warunki pracy lub płacy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Emerytura nie uzasadnia wypowiedzenia

Omawiając ochronę pracowników przed wypowiedzeniem w wieku przedemerytalnym, należy wspomnieć, że uzyskanie wieku i prawo do emerytury nie uzasadnia zwolnienia. Sąd Najwyższy stwierdził, że rozwiązywanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przekroczenia przez pracownika wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jest przejawem dyskryminacji. Pracodawcy nie mogą uzasadniać zwolnienia pracownika wyłącznie tym, że przekroczył on określony wiek i nabył prawo do emerytury.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

Art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.).

Uchwała SN (Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych) z dnia 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

Aktywni rodzice w pracy - świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł. Na jakich warunkach?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w wysokości 1500 zł miesięcznie na dziecko. A w wysokości 1900 zł miesięcznie w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z określonymi wskazaniami. Na jakich warunkach będzie przyznawane to nowe świadczenie?

REKLAMA

Prawo jazdy – zmiany od 17 czerwca 2024 r. Drobne problemy, czy zupełny paraliż? Co czeka kierowców aplikacyjnych i ich klientów?

W dniu 17 czerwca 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy.  Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość? Czy czeka nas totalny paraliż usług przewozowych?

Co będzie zawierała Karta Praw Podatnika? Wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa

Nowość, będzie Karta Praw Podatnika. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad ustawą w tej sprawie. Ma ona zebrać w jednym akcie prawnym wszystkie uprawnienia podatników w stosunku do administracji skarbowej.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA