Kategorie

Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Na czym polega staż

Staż jest to forma aktywizacji zawodowej, która polega na zapoznaniu osoby, która nie posiada doświadczenia zawodowego z obowiązkami, jakie należy wykonywać na danym stanowisku czy w danej firmie, instytucji. Staż jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i stażysty.

Dla pracodawcy jest to ogromne wsparcie, ponieważ koszty utrzymania stażysty pokrywa urząd pracy, w którym zarejestrowany jest stażysta. Dlatego też pracodawcy chętnie przyjmują osoby chcące odbyć staż, gdyż jest to dodatkowy pracownik, który pomaga w danej firmie.

Zanim jeszcze wdroży się w specyfikę funkcjonowania firmy i będzie wykonywał obowiązki, które będą do niego należały, to zawsze może pomagać w prostych pracach, które nie wymagają kwalifikacji zawodowych. W miarę upływu czasu stażysta zapoznaje się w konkretnymi działaniami w firmie i jest w stanie wykonywać więcej prac bardziej odpowiedzialnych.

Ważne jest to, że każdy stażysta przez cały czas ma swojego opiekuna stażu i to on ponosi odpowiedzialności za działania swojego podwładnego.

Zadaniem stażysty jest się uczyć zawodu i funkcjonowania w środowisku pracowniczym, dlatego też nie są oni odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji pracownikami, a jedynie pracują na zasadach ucznia.

Zobacz: Wykształcony ale bezrobotny

Korzyści płynące z odbywania stażu

Reklama

Dla stażysty również są rozliczne korzyści z odbywania takiej formy przygotowania zawodowego. Przede wszystkim osoba, która jeszcze nie posiada żadnego doświadczenia ma szansę, aby tę praktykę zdobyć. Pracodawcy rzadko kiedy decydują się na przyjęcie pracownika zupełnie bez przygotowania, ponieważ zwiększa to czas i koszty wdrożenia go do wykonywania danych obowiązków.

Osoba, która już posiada pewne umiejętności ma szansę na szybsze znalezienie zatrudnienia. Natomiast osoba, która dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową ma duże szanse na rozpoczęcie stażu.

Są dwie możliwości poszukiwania ofert stażowych. Jedną z nich jest zapoznawania się z tymi ogłoszeniami, które zamieszczone są w urzędzie pracy, gdzie osoba bezrobotna jest zarejestrowana, a druga jest to samodzielne poszukiwanie pracodawcy, który zgodzi się na przyjęcie nas do okres nauki.

Ważne jest to, że każda osoba, która zamierza odbyć staż musi widnieć w rejestrze osób bezrobotnych w urzędzie właściwym do swojego miejsca zamieszkania. Jest to bardzo ważne, ponieważ to urząd ponosi koszty związane z odbywaniem stażu.

Jest wówczas wypłacane tak zwane stypendium stażowe, które jest wynagrodzeniem dla stażysty. Płatny staż absolwencki jest to forma przeciwdziałaniu bezrobociu, który wynika z ustawy o promocji zatrudnienia, dlatego niezbędnym warunkiem jest zarejestrowanie w urzędzie pracy.

Kolejną korzyścią jest fakt, że łatwiej jest znaleźć zatrudnienie jako stażysta zgodnie ze swoim wykształceniem niż pracę zawodową.

Niestety bardzo często się zdarza, że osoba po ukończeniu szkoły ma trudności z zatrudnieniem w swoim zawodzie i podejmuje pracę, która odbiega od oczekiwań, ale jest to szansa na zdobywanie wynagrodzenia.

Staż natomiast w większym stopniu może spełniać wymogi związane z potrzebami kandydata do pracy. Dlatego też warto szukać stażu w swoim zawodzie, ponieważ jest to inwestycja na przyszłość. Kiedy osoba będzie poszukiwała zatrudnienia, wówczas okres odbywania stażu zgodnie z wykształceniem będzie doświadczeniem zawodowym, którego wymagają pracodawcy.

Samodzielne poszukiwania

Jeśli w urzędzie pracy nie możemy znaleźć oferty, która nas interesuje, to zawsze jest możliwość poszukania samodzielnie pracodawcy, który zechce nas przyjąć. O ile trudniej znaleźć zatrudnienie, o tyle osobę, która zgodzi się na odbywanie stażu w jej firmie znacznie łatwiej.

Tak jak już wspomniano, pracodawca nie ponosi kosztów utrzymania stażysty.

Dlatego warto zrobić sobie listę instytucji czy firm prywatnych, które wyłyby dobrym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego. Ważne, aby ci pracodawcy byli dużą firmą, gdzie można się zapoznać z pracą na różnych stanowiskach i w różnych obszarach. Im większe miejsce, tym lepsze doświadczenie zawodowe oraz większy zakres umiejętności, jakie osoba może nabyć.

Status osoby bezrobotnej

Przez cały okres odbywania stażu osoba posiada status bezrobotnej, co daje szansę na to, aby przez ten czas poszukiwać zatrudnienia. Jeśli okaże się, że jest okazja na zatrudnienie i chcemy zrezygnować ze stażu, to można to zrobić.

Wówczas należy tylko napisać podanie do pracodawcy, że chcemy przerwać staż z powodu podjęcia pracy. Bez żadnych konsekwencji finansowych można także przerwać staż w sytuacjach losowych czy zdrowotnych, które muszą zostać odpowiednio udokumentowane. W innym przypadku przerwanie stażu może nieść za sobą skutki finansowe.

Długość stażu

Reklama

Długość stażu może być różna i trwa od 3 do 12 miesięcy. Jest to czas, kiedy osoba zupełnie nieprzygotowana do pracy w zawodzie może zapoznać się z podstawowymi informacjami stosowanymi w praktyce, a przede wszystkim mieć okazję do obserwowania całego środowiska pracowniczego i innych osób, które w danym zawodzie funkcjonują już przez długi czas.

Jest to bardzo dobry moment na nawiązywanie relacji interpersonalnych i budowanie własnej sieci kontaktów. Ważne, aby przedstawić się w miejscu odbywania stażu w jak najlepszym świetle nie tylko pracodawcy, lecz także innym pracownikom.

Wakat

Jeśli po zakończeniu stażu okaże się, że w firmie jest wolne miejsce, wówczas są duże szanse na to, że pracodawca będzie skłonny brać naszą kandydaturę pod uwagę.

Po pierwsze znamy zakres obowiązków, jakie będą obowiązywać w tej pracy, a po drugie posiadamy wiedzę na temat specyfiki działania firmy jej założeń i polityki, a co za tym idzie nie będziemy w tym zakresie potrzebowali przeszkolenia, co znacznie ograniczy czas wdrażania nas w obowiązki.

Nawet jeśli nie będzie możliwości, abyśmy zostali zatrudnieni przez pracodawcę, u którego odbywaliśmy staż to zawsze jest szansa, że kontaktując się z innymi osobami pracującymi w danym miejscu, posiadamy większy zakres wiedzy na temat ewentualnych miejsc pracy, jakie mogą być dostępne w innych firmach.

Jedną z najskuteczniejszych metod poszukiwania zatrudnienia jest informacja o wolnych miejscach poprzez sieć kontaktów z osobami pracującymi. Mają oni bowiem większe możliwości, aby taką wiedzę zdobyć.

Zobacz również serwis: Praca

Podsumowanie

Jeśli osoba, która rozpoczyna dopiero swoją ścieżkę zawodową ma do wyboru – staż czy praca, to z pewnością warto zdecydować się na stałe zatrudnienie, ponieważ daje ono zdecydowanie lepsze możliwości finansowe czy rozwoju zawodowego. Jednak warunkiem jest, aby było to zatrudnienie zgodne z wykształceniem osoby.

Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i jedyną szansą na zdobycie doświadczenia jest praca poniżej kwalifikacji czy w zupełnie innej branży niż oczekiwana przez kandydata do pracy, to wówczas może lepszą inwestycją w przyszłość będzie staż. Ale taki, który te warunki spełni.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen - zmiany

  Zmienią się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Od kiedy?

  Rodzina wielodzietna – ile dzieci?

  Ile dzieci liczy rodzina wielodzietna? W jakich przepisach można znaleźć definicje i formy wsparcia rodzin wielodzietnych?

  Rosną długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości

  Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż długi wobec wymiaru sprawiedliwości najczęściej dotyczą grzywien i kosztów sądowych.

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i doprecyzowanie przepisów Kodeku cywilnego dotyczących przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia oraz wymagania aktu notarialnego w przypadku gruntów rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Zmiany dotyczyć będą także przepisów zawiązanych z instytucją wyzysku oraz odpowiedzialnością pełnoletnich dzieci najemców za zobowiązania rodziców wynikające z tytułu umowy najmu.

  Wniosek o "Dobry start" - pomoc w wybranych placówkach

  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2021 r. będzie można złożyć tylko elektronicznie. Rodzice otrzymają pomoc w niektórych placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej.

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.