Bon turystyczny a zwolnienie dziecka z opłaty za pobyt

Może się zdarzyć, iż organizator imprezy turystycznej lub podmiot świadczący usługę hotelarską, z której to imprezy lub usługi ma zamiar skorzystać rodzic, przewiduje dla dzieci do pewnego wieku zwolnienie z odpłatności./Fot. Shutterstock / shutterstock
Co w sytuacji, gdy np. hotel nie przewiduje opłaty za pobyt dziecka do określonego wieku? Zdaniem Ministerstwa Rozwoju bonem można zapłacić za usługę dla rodzica, bez obecności którego nie można by zrealizować bonu.

MR: gdy hotel zwalnia dziecko z opłaty, bonem można zapłacić za usługę dla rodzica

W sytuacji gdy np. hotel nie przewiduje opłaty za pobyt dziecka do określonego wieku, bonem można zapłacić za usługę dla rodzica, bez obecności którego nie można by zrealizować bonu - wynika z informacji przekazanej PAP w czwartek przez biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Ministerstwo poinformowało, że Polskie Bony Turystyczne, co do zasady, są dedykowane dla dzieci do 18. roku życia, w tym dzieci niepełnosprawnych, zatem środki w ramach bonu turystycznego będzie można przeznaczyć na wydatki na dziecko do osiągnięcia limitu 500 zł.

Resort przyznaje, że może się jednak zdarzyć, iż organizator imprezy turystycznej lub podmiot świadczący usługę hotelarską, z której to imprezy lub usługi ma zamiar skorzystać rodzic, przewiduje dla dzieci do pewnego wieku zwolnienie z odpłatności.

"W opisanej sytuacji należy dopuścić zapłatę za usługę świadczoną rodzicowi, dziecka na które przysługuje bon (jako opiekunowi, bez obecności którego, dziecko i tak nie mogłoby zrealizować bonu)" - wyjaśnia MR odpowiadając na pytania PAP.

Zgodnie z danymi na czwartek, dotychczas wydano 402 tys. bonów; beneficjenci wykonali blisko 18 tys. płatności na kwotę ponad 13 mln zł, a w systemie zarejestrowano ponad 12 tys. podmiotów.

Ministerstwo przypomina, że w związku z doniesieniami medialnymi o ofertach odsprzedaży Polskiego Bonu Turystycznego, Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl, na który można zgłaszać nieprawidłowości. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania.

"Na bieżąco monitorujemy przypadki +odsprzedawania+ bonów. Są to jednostkowe przypadki, ale każde tego typu działanie będzie karane. Za wykorzystanie bonu niezgodnie z przeznaczeniem grozi kara grzywny, albo pozbawienia wolności" - napisano.

Ministerstwo zaznacza, że handel bonem turystycznym jest niezgodny z prawem. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wyraźnie wskazuje, kto może wykorzystać bon: świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane.

"Oznacza to, że zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem. Z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać jednak osoba uprawniona" - tłumaczy MR.

Podkreślono, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Resort ostrzega, że kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa.

"Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, jak wskazuje art 5 ust. 5 ustawy" - czytamy.

Ministerstwo przestrzega turystów przed kupowaniem świadczenia przez internet. "Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa" - uważa resort rozwoju. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...