REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć profil na PUE ZUS krok po kroku?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS.
Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Profil na PUE ZUS jest niezbędny, jeśli chcemy otrzymać bon turystyczny. Podpowiadamy jak krok po kroku założyć konto w systemie. Co istotne, można to zrobić na kilka sposobów.

Krok 1. Zdecyduj, w jaki sposób założysz profil w PUE ZUS

Rejestracji w systemie PUE ZUS można dokonać za pomocą:

REKLAMA

  • profilu zaufanego lub login.gov.pl;
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
  • bankowości elektronicznej.

Obecnie z PUE ZUS współpracują banki: PKO Bank Polski (iPKO, Inteligo) BOŚ Bank, Millenium, Citi handlowy, ING Bank Śląski.

Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS. W takiej sytuacji wymagana będzie dodatkowa wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu potwierdzenia danych. Powinna się ona odbyć w ciągu 7 dni od rejestracji. Do oddziału należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Krok 2. Przygotuj dane, ustal hasło

W formularzu rejestracyjnym zostaniemy poproszeni o podanie takich danych jak: imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, e-mail. Nieobowiązkowo wpisuje się numer telefonu komórkowego.

Przedsiębiorcy, korzystający z rejestracji Dla przedsiębiorców wpisują również obowiązkowo numer NIP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku rejestracji za pomocą profilu zaufanego, login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej część danych uzupełni się automatycznie, nie można ich zmienić.

Jednym z kroków niezbędnych przy rejestracji jest zdefiniowanie hasła do PUE. Hasło nie powinno składać się z imienia, nazwiska, oraz daty urodzenia. Należy użyć minimum 8 znaków, w tym wielkiej litery, małej litery, cyfry oraz znaku specjalnego.

Krok 3. Wejdź na stronę www.zus.pl

Aby założyć profil na PUE ZUS, należy wejść na stronę https://www.zus.pl/ i wybrać zakładkę Zarejestruj się w PUE.

PUE ZUS Zarejestruj się

Infor

W PUE ZUS mogą zarejestrować się nie tylko osoby fizyczne, ale przykładowo również spółki, stowarzyszenia czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Mamy zatem do wyboru 3 sposoby rejestracji:

  • Dla Ciebie
  • Dla przedsiębiorców
  • Dla firm
PUE ZUS sposób rejestracji

Infor

Krok 4. Wybierz odpowiednią opcję rejestracji

Osoby, które posiadają:

  • profil zaufany mogą wybrać opcję TWÓJ PROFIL ZAUFANY, a następnie zalogować się za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail; możliwe jest także logowanie przy pomocy banku lub innego dostawcy;
  • kwalifikowany podpis elektroniczny mogą wybrać opcję TWÓJ KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY; po przekierowaniu na stronę rejestracji należy umieścić kartę w czytniku kart kryptograficznych i kliknąć PODPISZ OŚWIADCZENIE; następnie wybrać swój kwalifikowany podpis elektroniczny i podać do niego PIN;
  • bankowość elektroniczną mogą wybrać opcję TWOJA BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA, a następnie kliknąć logo swojego banku;
  • e-dowód (dowód osobisty z warstwą elektroniczną) mogą wybrać opcję LOGIN.GOV.PL, a następnie dokonać wyboru narzędzia do logowania e-dowodem (smartfon z modułem NFC i aplikacją mobilną eDO App lub czytnik NFC podłączony do komputera).

Krok 5. Wprowadź dane i zarejestruj profil

Kolejnym etapem po wprowadzeniu danych jest zapoznanie się z regulaminem, który należy zaakceptować. Wymagana jest też zgoda dotycząca danych. Opcjonalnie można zaznaczyć zgodę na otrzymywanie informacji dotyczącej ubezpieczeń społecznych i bieżącej działalności ZUS. Konieczne jest też potwierdzenie Nie jestem robotem.

Na końcu klikamy przycisk ZAREJESTRUJ PROFIL.

W oknie, które wyświetli się po pomyślnej rejestracji znajdzie się m.in. login, który zostanie przesłany również na adres e-mail podany przy rejestracji.

Jeżeli zakładaliśmy profil za pomocą formularza, a nie za pośrednictwem profilu zaufanego, login.gov.pl, bankowości elektronicznej czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to w ciągu 7 dni powinniśmy udać się do oddziału ZUS, aby potwierdzić rejestrację.

ZUS udostępnia listę swoich placówek na stronie https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/oddzialy-inspektoraty-biura-terenowe

Warto pamiętać, iż na wizytę w placówce można umówić się wcześniej przez Internet.

Zobacz więcej: Chcesz umówić wizytę w ZUS? Zrób to przez Internet!

PUE ZUS – ważne informacje

  1. Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) jest narzędziem, które ma ułatwiać dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki PUE można m.in. przeglądać dane zgromadzone w ZUS czy składać wnioski.
  2. W PUE ZUS powinny zarejestrować się nie tylko osoby korzystające z bonu turystycznego, ale również podmioty, które oferują wypoczynek opłacany bonem. Za pośrednictwem systemu będzie można wpisać się na listę przedsiębiorców turystycznych, rozliczających płatności bonem.
  3. Profil zakładany jest dla osoby fizycznej. W przypadku firm po użyciu opcji Dla Ciebie należy zgłosić się do placówki ZUS, aby uzyskać dostęp do profilu firmy.
  4. Do PUE ZUS można zalogować się za pomocą loginu i hasła. Nie jest to jedyny sposób logowania. Można to bowiem zrobić również za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, bankowości elektronicznej.
  5. Jeśli podczas logowania 3 razy zostanie podane błędne hasło, to system automatycznie zablokuje profil. Samodzielnie można go odblokować za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przeciwnym razie konieczna będzie wizyta w placówce ZUS lub kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej.

Wioleta Matela-Marszałek

Polecamy serwis: ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA