Czy dzieci w przedszkolu mogą myć zęby? Zalecenia na rok przedszkolny 2023/2024

Marta Pawłowska
rozwiń więcej
zęby, uśmiech, higiena, dziecko/fot. Fotolia / zęby, uśmiech, higiena, dziecko/fot. Fotolia

Czy dzieci w przedszkolu mogą myć zęby? Publikujemy aktualne zalecenia organizacyjne dotyczące szczotkowania zębów u dzieci w przedszkolach.

Wiek przedszkolny to czas w życiu dziecka, w którym przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higienicznych oraz zdrowotnych wzbogaca ich wiedzę z zakresu zdrowia i higieny i ma ogromny wpływ na ich późniejsze życie.

Działania kształtujące przyzwyczajenia i nawyki higieniczne powinny być podejmowane wspólnie z rodzicami.

Budowanie świadomości prozdrowotnej u dzieci wymaga od osób przekazujących wiedzę (rodziców, nauczycieli) takiego doboru treści, umiejętności, sytuacji dydaktycznych i wychowawczych, które wpłyną na prawidłowe kształtowanie przyzwyczajeń higienicznych.

Zapobieganie próchnicy

Zapobieganie próchnicy zębów poprzez:

• promowanie wiedzy prozdrowotnej, w tym zasad zdrowego odżywiania;

• zapoznanie dzieci z podstawową wiedzą na temat higieny jamy ustnej;

• omówienie zasad mycia zębów, akcesoriów niezbędnych do dbania o higienę jamy ustnej;

• zapoznanie z następstwami nie przestrzegania zasad higieny jamy ustnej;

Szczoteczka do zębów - jaka

Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów

Szczoteczka do zębów powinna być:

  • wykonana z nylonowego włosia z oszlifowanymi zaokrąglonymi końcami włókien, o jednakowej średnicy;
  • dla dzieci w wieku przedszkolnym zalecamy szczoteczkę miękką (soft);
  • część pracująca (główka), powinna być dość wąska i krótka;
  • szczoteczkę należy wymieniać co najmniej co 3 miesiące lub częściej.

Warunki do szczotkowania zębów przez dzieci w przedszkolu

Zaangażowanie opiekunów przedszkolnych jest bardzo ważne dla wyrobienia prawidłowych nawyków szczotkowania zębów u dzieci. Codzienne mycie zębów przez dzieci w przedszkolu wymaga zapewnienia właściwych warunków sanitarnych w łazience uwzględniających mycie i dezynfekcję umywalek, zapewnienia wystarczającej ilości mydła w dozownikach oraz przestrzegania poniższych zasad podczas procesu szczotkowania:

  • szczotkowanie zębów powinno odbywać się w łazience przeznaczonej dla danej grupy przedszkolnej,
  • dzieci oraz opiekun grupy powinni umyć ręce wodą z mydłem przed rozpoczęciem szczotkowania zębów,
  • przy 1 umywalce może jednocześnie czyścić zęby 1-3 dzieci, 
    • dzieci powinny używać do szczotkowania zębów osobistych, oznakowanych: - zestawów wielorazowych, czyli szczoteczek i kubeczków oraz osobistej pasty do zębów z fluorem dostosowanej do wieku dzieci, po użyciu szczoteczki i kubeczki powinny być pojedynczo wypłukane i odstawione do wysuszenia w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą,
    • lub szczoteczek i kubków jednorazowych, które po użyciu należy niezwłocznie wyrzucić do pojemnika na odpady komunalne znajdującego się w łazience,
  • w czasie szczotkowania zębów przez dzieci, opiekun grupy powinien zaaplikować każdemu dziecku na szczoteczkę niewielką ilość pasty z fluorem dostosowanej do wieku, poinstruować o prawidłowych zasadach szczotkowania zębów oraz nadzorować cały proces szczotkowania zębów,
  • osoba sprzątająca, zabezpieczona w środki ochrony osobistej, po każdej zakończonej sesji szczotkowania zębów, pomiędzy poszczególnymi grupami dzieci, powinna przeprowadzić sprzątanie i dezynfekcję łazienki, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekcji umywalek roztworem wirusobójczym, wywietrzenia łazienki oraz umycia podłogi.

Szczotkowanie zębów a choroby

Szczotkowanie zębów w okresie zwiększonej zachorowalności na choroby zakaźne przez dzieci przedszkolne może być realizowane pod warunkiem stałego nadzoru wychowawcy/opiekuna grupy oraz przygotowania organizacyjnego placówki, zmniejszającego ryzyko transmisji zakażenia. Dodatkowo, w sytuacji braku możliwości zastosowania w/w zaleceń dotyczących szczotkowania zębów przez dzieci w przedszkolach w okresie zwiększonej zachorowalności wśród dzieci, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, korzystając ze wsparcia konsultantów krajowych w dziedzinach: epidemiologii, pielęgniarstwa pediatrycznego i stomatologii dziecięcej rekomenduje, aby w ramach programu wychowania przedszkolnego dzieci, zwielokrotnić zajęcia edukacyjne dotyczące zasad higieny jamy ustnej oraz szczotkowania zębów zarówno wśród dzieci jak i podczas zebrań z rodzicami.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie

 

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...