Wadliwe doręczenie korespondencji osobie niepełnoletniej

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
tel./fax: +48 (22) 635 46 00
rozwiń więcej
Wadliwe doręczenie korespondencji osobie niepełnoletniej/fot.Fotolia
W dniu 17 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (dalej „WSA”) wydał wyrok, w którym stwierdził, że strona postępowania administracyjnego może, w celu obrony własnych interesów, podnieść skutecznie zarzut wadliwego doręczenia korespondencji, jeżeli korespondencja ta została odebrana przez osobę niepełnoletnią (sygn. akt II SA/Op13/2011, dalej „Wyrok”).

Stan faktyczny

W stanie faktycznym sprawy, której dotyczy Wyrok, decyzja organu administracji publicznej została doręczona na adres wskazany przez skarżącą i odebrana przez jej 15 letnią córkę. Następnie skarżąca zapoznała się z treścią decyzji, od której ostatecznie się odwołała. Samorządowe Kolegium Odwoławcze powołując się na wadliwość doręczenia zastępczego tej decyzji, z racji odebrania jej przez niepełnoletnią córkę skarżącej, stwierdziło, że decyzja ta nie weszła do obrotu prawnego, stąd skarżąca nie mogła się od tej decyzji skutecznie odwołać.  

Podstawa prawna

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U.  z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, dalej „k.p.a.” lub „kodeks postępowania administracyjnego”) pod nieobecność adresata, pismo może zostać doręczone za pokwitowaniem dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli podjął się on oddania pisma adresatowi. Wolę oddania pisma adresatowi domniemywa się na podstawie pokwitowania jego odbioru. Jednak najistotniejsza w tej sprawie jest kwestia wymogu, który wyraźnie stawiają przepisy, a mianowicie, że osoby wskazane w art. 43 k.p.a. muszą być osobami dorosłymi.

Pomimo iż w samym kodeksie postępowania administracyjnego nie ma definicji osoby dorosłej, to w orzecznictwie słusznie podkreśla się, że termin „dorosły” w rozumieniu art. 43 k.p.a. jest tożsamy z pojęciem „pełnoletni” w rozumieniu art. 10 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zobacz: Reprezentacja dziecka przed sądem administracyjnym

Stanowisko WSA

W związku z powyższym WSA stwierdził, że w przypadku odebrania korespondencji przez osobę niepełnoletnią, strona postępowania administracyjnego może w celu obrony własnych interesów skutecznie podnieść zarzut wadliwego doręczenia korespondencji w trybie art. 43 k.p.a. i obalić domniemanie tzw. doręczenia zastępczego. W Wyroku NSA uzasadnił dodatkowo, że to na doręczającym ciąży obowiązek sprawdzenia, czy osoba odbierająca przesyłkę w zastępstwie za adresata, faktycznie ukończyła 18 lat będąc tym samym osobą uprawnioną do odbioru przesyłki w jego imieniu.

Jednakże, w przedmiotowej sprawie WSA stwierdził, że nie doszło do wadliwego doręczenia zastępczego, ponieważ odebranie decyzji przez niepełnoletnią córkę skarżącej nie wywołało ujemnych skutków dla samej skarżącej. Wskazuje na to złożenie przez skarżącą odwołania od decyzji w ustawowym terminie, w którym to odwołaniu skarżąca wskazała numer otrzymanej decyzji. Należy zatem uznać, iż skarżąca zapoznała się z treścią adresowanego do niej pisma. W takiej sytuacji WSA stwierdził, iż o skuteczności doręczenia decyzji administracyjnej w tej sprawie decyduje fakt zapoznania się strony z treścią tejże decyzji. W konsekwencji tego, decyzja weszła do obrotu prawnego, co oznacza, że stronie przysługuje możliwość wniesienia odwołania.

Zobacz: Małoletni w prawie cywilnym

Podsumowanie

Podsumowując, w przypadku odebrania korespondencji przez osobę niepełnoletnią, strona postępowania może podnieść zarzut wadliwego doręczenia zastępczego, mając na względzie ochronę własnych interesów. Z założenia bowiem, wadliwe doręczenie zastępcze może wywołać ujemne skutki dla strony danego postępowania. Istotne jest jednak, iż nieprawidłowe doręczenie, takich ujemnych skutków wywołać nie musi. Powyższe podkreślił WSA, stwierdzając, że w przypadku wykazania przez stronę, iż zaistniały fakty świadczące o skuteczności doręczenia zastępczego korespondencji adresatowi, pomimo iż odebrała ją osoba niepełnoletnia, doręczenie takie uznać należy za skuteczne. 

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Świadczenie wspierające miało dawać zasiłek dla bezrobotnych. Opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne (stare)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...