REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reprezentacja dziecka przed sądem w sprawach karnych i administracyjnych

Magdalena Maciągowska
Sąd.
Sąd.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach karnych osoby nieletnie, a więc takie które nie ukończyły siedemnastego roku życia mogą być reprezentowane przez swoich rodziców. W przypadku postępowania administracyjnego osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają w pewnych przypadkach zdolność procesową. W pozostałym zakresie działają przez przedstawicieli ustawowych.

Od jakiego wieku odpowiedzialność karna?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego, odpowiedzialność karna rozpoczyna się wraz z ukończeniem 17 lat. Oznacza to, iż osoba, która przekroczyła tę granicę wieku, traktowana jest w toczącym się przeciwko niej postępowaniu karnym jak dorosły. Regulacja ta jest odmienna od tej, która istnieje w prawie cywilnym. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym pełną zdolność procesową w postępowaniu cywilnym można uzyskać dopiero po ukończeniu 18 roku życia.

REKLAMA

Reprezentacja przez rodziców w sprawach karnych

W sytuacji, gdy czynu karalnego dopuści się nieletni, a więc w tym przypadku osoba, która skończyła trzynaście lat, a nie osiągnęła jeszcze wieku lat siedemnastu, reprezentowanie go przez rodziców jest w pełni dopuszczalne.

Wiąże się to z tym, że przedstawiciel ustawowy nieletniego podejrzanego lub oskarżonego, może dokonywać na jego korzyść wszelkich czynności procesowych. Do takich zalicza się w szczególności: składanie wszelkich wniosków, wnoszenie środków zaskarżenia, ustanawianie obrońcy.

Zobacz także: Kiedy nieletni odpowiadają za przestępstwo?

 Reprezentowanie nieletniego przez rodziców nie wyłącza obowiązku ustanowienia dla niego obrońcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małoletni jako pokrzywdzony

Osoba małoletnia  (do 18 roku życia), która padła ofiarą przestępstwa nie ma zdolności procesowej. W takiej sytuacji w jej imieniu występuje przedstawiciel ustawowy. Wyjątkiem jest sytuacja jeżeli oskarżonym jest rodzic dziecka lub jego małżonek. Wtedy reprezentacja będzie wyłączona.     

Reprezentacja w postępowaniu administracyjnym

Art. 30 §2 Kodeksu Postępowania Administracyjnego głosi, że osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych działają przez swych przedstawicieli ustawowych. Takie sformułowanie przepisu nie jest jednak zbyt precyzyjne, ponieważ odnosi się tylko do osób, które nie posiadają w ogóle zdolności do czynności prawnych ( a więc dzieci przed trzynastym rokiem życia). Nie wiadomo jednak co z małoletnimi posiadającymi ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zasadne w tej sytuacji wydaje się odpowiednie zastosowanie art. 65 §2 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Zgodnie z nim osoba fizyczna ograniczona w zdolności do czynności prawnych ma zdolność procesową tylko w sprawach  wynikających z czynności prawnych, których może samodzielnie dokonywać. Mówiąc prościej, małoletni, który ukończył trzynaście lat , a nie osiągnął jeszcze pełnoletności, może samodzielnie dokonywać czynności procesowych, jeżeli konkretne przepisy prawa mu na to zezwalają. W pozostałych przypadkach reprezentować go będą rodzice.

Przykłady zdolności procesowej małoletniego

  • ustawa o obywatelstwie przyznaje małoletniemu, który ukończył szesnaście lat prawo do wyrażenia zgody na nabycie lub zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez jego rodziców, które rozciągałoby się na niego;
  • osoba która ukończyła szesnasty rok życia ma także prawo złożenia oświadczenia o powrocie do obywatelstwa, jeżeli jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a obywatelstwo zostało dla niej wybrane przy urodzeniu przez rodziców;
  • rozciągnięcie zmiany nazwiska przez jednego z rodziców dziecka wymaga jego zgody jeżeli ukończyło trzynaście lat.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA