Do przemocy w rodzinie dochodzi coraz rzadziej

Coraz mniej ofiar przemocy w rodzinie. /fot. Fotolia
Liczba ofiar dotkniętych przemocą w rodzinie spada. Coraz mniej osób ma Niebieską Kartę. Pracownicy socjalni coraz rzadziej odbierają dzieci z rodzin, w których życie lub zdrowie dziecka było bezpośrednio zagrożone.

W 2015 r. o ponad 7 proc. spadła liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie - wynika z rządowego sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Spadła też liczba dzieci odebranych w związku z przemocą.

Ze sprawozdaniem w piątek zapoznali się członkowie senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

Z przytoczonych w dokumencie danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 r. o 7,43 proc. spadła liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie; w 2014 r. było to ponad 105,3 tys. osób, a w 2015 r. - 97,5 tys. osób.

Najczęściej przemocy wobec osób najbliższych w minionym roku dopuszczali się mężczyźni, stanowili oni prawie 93 proc. osób podejrzanych o stosowanie przemocy w rodzinie.

Spadła też o 15 proc. liczba dzieci odebranych na podstawie art. 12a. ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pozwala on pracownikowi socjalnemu na odebranie dziecka w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia w związku z przemocą (decyzję tę podejmuje on wspólnie z funkcjonariuszem policji, a także z lekarzem lub ratownikiem medycznym, lub pielęgniarką; w ciągu 24 godzin musi o niej powiadomić sąd opiekuńczy). W minionym roku odnotowano 1 158 takich przypadków.

Zobacz też: Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

Zmniejszyła się także liczba wszczętych procedur Niebieskiej Karty (przewidzianych dla ofiar przemocy w rodzinie) - w 2015 r. takich przypadków było 99,7 tys., o 3,5 proc. mniej niż w roku poprzednim. Zdaniem autorów sprawozdania ten spadek wynika z braku społecznej akceptacji dla zjawiska przemocy, na co wpływ miały m.in. realizowane kampanie społeczne.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę, że coraz mniej osób doznających przemocy w rodzinie korzysta z pomocy placówek. Wskazano, że wpływ na to miały zarówno kompleksowa pomoc udzielana lokalnie, jak i wprowadzone w 2010 r. zmiany w prawie, które umożliwiają wydanie nakazu opuszczenia lokalu przez sprawcę przemocy w rodzinie oraz zakazu kontaktowania się z osobą doznającą przemocy.

W Polsce funkcjonuje 35 specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, które rokrocznie udzielają kompleksowej, bezpłatnej pomocy ok. 7,5 tys. osób doznających takiej formy przemocy.

Autorzy sprawozdania zapowiedzieli wprowadzenie zmian ustawowych, które z jednej strony zagwarantują rodzinie autonomię i zwiększą bezpieczeństwo doznających przemocy, a z drugiej skuteczniej będą oddziaływać na osoby stosujące przemoc wobec najbliższych. "Tradycyjna rodzina jest w Polsce główną instytucją i najważniejszą wartością życia społecznego" - zaznaczono.

Resort rodziny pracuje obecnie nad uproszczeniem procedury Niebieskiej Karty oraz nad "uregulowaniem działań służb zmierzających do szybkiego zdiagnozowania, czy w rodzinie faktycznie dochodzi do przemocy, czy też jest to tylko i wyłącznie konflikt przez co nie ma zasadności wszczęcia procedury Niebieskiej Karty". W sprawozdaniu wskazano także, że ministerstwo rozważa możliwość "wprowadzenia uregulowań mających na celu usprawnienie działań skierowanych na osoby stosujące przemoc". (PAP)

ozk/ wkt/

Źródło: PAP

Prawo
To była jedna z najgłośniejszych afer III RP. Sprawa Amber Gold wraca na wokandę
30 kwi 2024

Sprawa Amber Gold, jednej z najgłośniejszych afer III RP, wraca na wokandę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozstrzygnąć, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym.

Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

pokaż więcej
Proszę czekać...