reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

Większą ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym ma zapewnić Konwencja Rady Europu, na której ratyfikację zgodę wyraził Senat. Jakie nowe obowiązki w zakresie ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym nakłada Konwencja na Polskę?

Senatorowie podczas 63. posiedzenia (23 października 2014 roku) wyrazili zgodę na ratyfikację Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych, sporządzonej w Lanzarote 25 października 2007 r., której projekt przygotował rząd. Konwencja weszła w życie 1 lipca 2010 r., a jej stronami są 32 państwa, w tym 19 krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Kiedy mamy do czynienia z wykorzystywaniem seksualnym dziecka?

Wykorzystywanie seksualne dzieci

Ratyfikacja Konwencji ma na celu ustanowienie międzynarodowych standardów i współpracy w zakresie przeciwdziałania i zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci oraz zmierza do ochrony praw dzieci będących ofiarami przestępstw na tle seksualnym.

Edukacja dzieci

Jednym z zobowiązań wynikających z Konwencji jest edukacja dzieci w zakresie zagrożeń związanych z seksualnym wykorzystywaniem oraz ochrony przed tymi zagrożeniami.

Konwencja zawiera też przepisy nakładające na strony obowiązek gromadzenia danych o tożsamości i profilu DNA osób skazanych m.in. za: wykorzystanie seksualne, dziecięcą prostytucję i pornografię czy nagabywanie dzieci z zamiarem ich seksualnego wykorzystania.

Pomoc dla ofiar wykorzystywania seksualnego

Strony Konwencji są obowiązane do tworzenia służb informacyjnych działających przez specjalne linie telefoniczne lub w Internecie w celu udzielania porad oraz organizowania ofiarom pomocy w powrocie do zdrowia oraz w przywróceniu im zdolności psychicznych i społecznych.

Czy dziecko może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Czy dziecko może samodzielnie działać w sądzie?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Źródło:

Senat RP

Zdjęcia

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym/ fot. Fotolia
Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym/ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama