Kiedy mogę rozpocząć oszczędzanie w PPK?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
rozwiń więcej
Kiedy mogę rozpocząć oszczędzanie w PPK? Kiedy pracownik może przystąpić do PPK? / fot. Shutterstock / shutterstock
Jestem pracownikiem zakładu produkcyjnego. Dla mojego pracodawcy pracuję od 17 lat. Słyszałem od niego, że już niedługo będę mógł na korzystnych warunkach oszczędzać na przyszłość. Mój pracodawca mówił, że planuje utworzyć PPK. Od kiedy konkretnie będę mógł wziąć udział w PPK?

Warunkiem rozpoczęcia oszczędzania w PPK jest prowadzenie tego planu przez pracodawcę zatrudniającego zainteresowanego pracownika. Może się bowiem zdarzyć, że obowiązek prowadzenia PPK jeszcze go nie dotyczy.  Bo choć docelowo wszyscy pracodawcy będą prowadzili PPK, program ten uruchamiany jest stopniowo – co pół roku przystępują do niego poszczególne grupy pracodawców.

Aktualnie PPK prowadzą już pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób. Mniejsi pracodawcy, zatrudniający co najmniej 50 osób (według stanu zatrudnienia na dzień 30 czerwca 2019 roku) powinni utworzyć PPK w pierwszej połowie 2020 roku. Natomiast najmniejsi, tj. zatrudniający co najmniej 20 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku) oraz poniżej 20 osób, utworzą PPK odpowiednio w drugiej połowie 2020 roku i w pierwszej połowie 2021 roku.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Dla przykładu, pracodawca zatrudniający 65 osób (według stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku) powinien zapewnić swoim pracownikom możliwość oszczędzania w PPK w pierwszej połowie 2020 roku, tj. najpóźniej w dniu 11 maja 2020 roku zawrzeć w ich imieniu i na ich wniosek umowę o prowadzenie PPK. Z kolei pracodawca zatrudniający 25 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku) PPK powinien utworzyć w drugiej połowie 2020 roku, co oznacza, że umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz swoich pracowników powinien zawrzeć do 10 listopada 2020 roku.

Zainteresowani oszczędzaniem w PPK pracownicy powinni pamiętać, że jeśli nie ukończyli 55 roku życia zostaną zapisani do PPK automatycznie, o ile wcześniej nie złożą deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.  Zapisanie do PPK oznacza zawarcie na ich rzecz i w ich imieniu umowę o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową, która będzie zarządzała gromadzonymi przez nich środkami. Natomiast pracownicy, którzy ukończyli 55 rok życia, a nie ukończyli 70., zostaną zapisani do PPK, jeśli zgłoszą pracodawcy chęć oszczędzania składając stosowny wniosek. Wniosek można złożyć korzystając ze wzoru umieszczonego na Portalu PPK pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/pliki-do-pobrania.html.

Co istotne, nawet jeśli pracownik złoży rezygnację z dokonywania wpłat do PPK jeszcze przed zapisaniem go do PPK, w każdej chwili może rozpocząć oszczędzanie. Wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat. Wzór takiego wniosku jest dostępny na Portalu PPK pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/pliki-do-pobrania.html. Pracodawca po otrzymaniu takiego wniosku powinien niezwłocznie zawrzeć w imieniu i na rzecz tego pracownika umowę o prowadzenie PPK i rozpocząć dokonywanie wpłat do PPK. To samo dotyczy pracownika, który już po zapisaniu do PPK zrezygnował z oszczędzania. W każdej chwili może on ponownie rozpocząć oszczędzanie. Wystarczy, że poinformuje o tym pracodawcę składając mu wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...