Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy? / fot. Shutterstock
Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają gromadzenie oszczędności na emeryturę danego pracownika. Co dzieje się z dokonanymi wpłatami po zmianie pracodawcy?

Co się dzieje z wpłatami do PPK przy zmianie podmiotu zatrudniającego?

W momencie zaprzestania wykonywania pracy na rzecz danego podmiotu, podmiot ten zaprzestaje dokonywania wpłat do PPK. Jest to oczywiste - nie ma od czego ich naliczać oraz potrącać. Środki zostają na koncie PPK prowadzonym przez tego pracodawcę. Założenie reformy jest jednak takie, aby pomimo wielości PPK środki na nim zgromadzone "podążały" za ich właścicielem. W takiej sytuacji:

REKLAMA

 • możesz zdecydować, że pozostaną one na rachunku PPK prowadzonym przez Twojego poprzedniego pracodawcę i zostaną tam aż do ukończenia przez Ciebie 60 lat. Będą one podlegały obrotowi na dotychczasowych zasadach, a więc przez instytucję finansową wybraną przez dotychczasowego pracodawcę zgodnie z zwartą przez niego umową o zarządzanie PPK. Wówczas, z chwilą ukończenia 60 lat, wypłata będzie następować po zsumowaniu i naliczeniu środków zgromadzonych na wszystkich rachunkach zgromadzonych we wszystkich Twoich PPK. Zatem w takiej sytuacji możesz mieć jednocześnie kilka lub nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt PPK, w zależności od Twej aktywności i mobilności zawodowej;
 • możesz "zabrać" pieniądze ze sobą i przekazać je do PPK prowadzonego przez Twojego nowego pracodawcę. Następuje wówczas tzw. wypłata transferowa środków z jednego PPK do drugiego PPK niepodlegająca opodatkowaniu.

REKLAMA

Jeżeli zatrudniłeś się u nowego pracodawcy, w terminie 7 dni, licząc od dnia upływu 3-miesięcznego okresu zatrudnienia w nowym podmiocie, składasz mu oświadczenie o zawartych dotychczas w Twoim imieniu umowach o prowadzenie PPK oraz wskazujesz instytucje finansowe, które te PPK prowadzą. Nowy pracodawca poinformuje Cię wówczas o obowiązku złożenia w Twoim imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na Twoich dotychczasowych rachunkach PPK. Masz wówczas 7 dni na poinformowanie nowego pracodawcę, czy wyrażasz zgodę na taki transfer. Jeżeli tego nie zrobisz, podmiot Cię zatrudniający będzie zawierał w Twoim imieniu i na Twoją rzecz - za pośrednictwem podmiotu zarządzającego instytucją finansową, z którą nowy pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK - wniosek o wypłatę transferową środków dotychczas przez Ciebie zgromadzonych na rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na Twoją rzecz i w Twoim imieniu inne podmioty zatrudniające, na Twój rachunek PPK prowadzony przez nowego pracodawcę.

Jeżeli nie wyrazisz w ciągu 7 dni zgody na taki transfer, wówczas środki dotychczas przez Ciebie zgromadzone w innych PPK pozostają na tych rachunkach PPK do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Niniejszy artykuł jest fragmentem publikacji: "PPK dla pracownika"

PPK Poradnik pracownika

PPK Poradnik pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA