reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają gromadzenie oszczędności na emeryturę danego pracownika. Co dzieje się z dokonanymi wpłatami po zmianie pracodawcy?

Co się dzieje z wpłatami do PPK przy zmianie podmiotu zatrudniającego?

W momencie zaprzestania wykonywania pracy na rzecz danego podmiotu, podmiot ten zaprzestaje dokonywania wpłat do PPK. Jest to oczywiste - nie ma od czego ich naliczać oraz potrącać. Środki zostają na koncie PPK prowadzonym przez tego pracodawcę. Założenie reformy jest jednak takie, aby pomimo wielości PPK środki na nim zgromadzone "podążały" za ich właścicielem. W takiej sytuacji:

  • możesz zdecydować, że pozostaną one na rachunku PPK prowadzonym przez Twojego poprzedniego pracodawcę i zostaną tam aż do ukończenia przez Ciebie 60 lat. Będą one podlegały obrotowi na dotychczasowych zasadach, a więc przez instytucję finansową wybraną przez dotychczasowego pracodawcę zgodnie z zwartą przez niego umową o zarządzanie PPK. Wówczas, z chwilą ukończenia 60 lat, wypłata będzie następować po zsumowaniu i naliczeniu środków zgromadzonych na wszystkich rachunkach zgromadzonych we wszystkich Twoich PPK. Zatem w takiej sytuacji możesz mieć jednocześnie kilka lub nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt PPK, w zależności od Twej aktywności i mobilności zawodowej;
  • możesz "zabrać" pieniądze ze sobą i przekazać je do PPK prowadzonego przez Twojego nowego pracodawcę. Następuje wówczas tzw. wypłata transferowa środków z jednego PPK do drugiego PPK niepodlegająca opodatkowaniu.

Jeżeli zatrudniłeś się u nowego pracodawcy, w terminie 7 dni, licząc od dnia upływu 3-miesięcznego okresu zatrudnienia w nowym podmiocie, składasz mu oświadczenie o zawartych dotychczas w Twoim imieniu umowach o prowadzenie PPK oraz wskazujesz instytucje finansowe, które te PPK prowadzą. Nowy pracodawca poinformuje Cię wówczas o obowiązku złożenia w Twoim imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na Twoich dotychczasowych rachunkach PPK. Masz wówczas 7 dni na poinformowanie nowego pracodawcę, czy wyrażasz zgodę na taki transfer. Jeżeli tego nie zrobisz, podmiot Cię zatrudniający będzie zawierał w Twoim imieniu i na Twoją rzecz - za pośrednictwem podmiotu zarządzającego instytucją finansową, z którą nowy pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK - wniosek o wypłatę transferową środków dotychczas przez Ciebie zgromadzonych na rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na Twoją rzecz i w Twoim imieniu inne podmioty zatrudniające, na Twój rachunek PPK prowadzony przez nowego pracodawcę.

Jeżeli nie wyrazisz w ciągu 7 dni zgody na taki transfer, wówczas środki dotychczas przez Ciebie zgromadzone w innych PPK pozostają na tych rachunkach PPK do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Niniejszy artykuł jest fragmentem publikacji: "PPK dla pracownika"

PPK Poradnik pracownika

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama