REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy? / fot. Shutterstock
Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają gromadzenie oszczędności na emeryturę danego pracownika. Co dzieje się z dokonanymi wpłatami po zmianie pracodawcy?

Co się dzieje z wpłatami do PPK przy zmianie podmiotu zatrudniającego?

W momencie zaprzestania wykonywania pracy na rzecz danego podmiotu, podmiot ten zaprzestaje dokonywania wpłat do PPK. Jest to oczywiste - nie ma od czego ich naliczać oraz potrącać. Środki zostają na koncie PPK prowadzonym przez tego pracodawcę. Założenie reformy jest jednak takie, aby pomimo wielości PPK środki na nim zgromadzone "podążały" za ich właścicielem. W takiej sytuacji:

REKLAMA

  • możesz zdecydować, że pozostaną one na rachunku PPK prowadzonym przez Twojego poprzedniego pracodawcę i zostaną tam aż do ukończenia przez Ciebie 60 lat. Będą one podlegały obrotowi na dotychczasowych zasadach, a więc przez instytucję finansową wybraną przez dotychczasowego pracodawcę zgodnie z zwartą przez niego umową o zarządzanie PPK. Wówczas, z chwilą ukończenia 60 lat, wypłata będzie następować po zsumowaniu i naliczeniu środków zgromadzonych na wszystkich rachunkach zgromadzonych we wszystkich Twoich PPK. Zatem w takiej sytuacji możesz mieć jednocześnie kilka lub nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt PPK, w zależności od Twej aktywności i mobilności zawodowej;
  • możesz "zabrać" pieniądze ze sobą i przekazać je do PPK prowadzonego przez Twojego nowego pracodawcę. Następuje wówczas tzw. wypłata transferowa środków z jednego PPK do drugiego PPK niepodlegająca opodatkowaniu.

REKLAMA

Jeżeli zatrudniłeś się u nowego pracodawcy, w terminie 7 dni, licząc od dnia upływu 3-miesięcznego okresu zatrudnienia w nowym podmiocie, składasz mu oświadczenie o zawartych dotychczas w Twoim imieniu umowach o prowadzenie PPK oraz wskazujesz instytucje finansowe, które te PPK prowadzą. Nowy pracodawca poinformuje Cię wówczas o obowiązku złożenia w Twoim imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na Twoich dotychczasowych rachunkach PPK. Masz wówczas 7 dni na poinformowanie nowego pracodawcę, czy wyrażasz zgodę na taki transfer. Jeżeli tego nie zrobisz, podmiot Cię zatrudniający będzie zawierał w Twoim imieniu i na Twoją rzecz - za pośrednictwem podmiotu zarządzającego instytucją finansową, z którą nowy pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK - wniosek o wypłatę transferową środków dotychczas przez Ciebie zgromadzonych na rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na Twoją rzecz i w Twoim imieniu inne podmioty zatrudniające, na Twój rachunek PPK prowadzony przez nowego pracodawcę.

Jeżeli nie wyrazisz w ciągu 7 dni zgody na taki transfer, wówczas środki dotychczas przez Ciebie zgromadzone w innych PPK pozostają na tych rachunkach PPK do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Niniejszy artykuł jest fragmentem publikacji: "PPK dla pracownika"

PPK Poradnik pracownika

PPK Poradnik pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA