REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Subskrybuj nas na Youtube
Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy? / fot. Shutterstock
Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają gromadzenie oszczędności na emeryturę danego pracownika. Co dzieje się z dokonanymi wpłatami po zmianie pracodawcy?

Co się dzieje z wpłatami do PPK przy zmianie podmiotu zatrudniającego?

W momencie zaprzestania wykonywania pracy na rzecz danego podmiotu, podmiot ten zaprzestaje dokonywania wpłat do PPK. Jest to oczywiste - nie ma od czego ich naliczać oraz potrącać. Środki zostają na koncie PPK prowadzonym przez tego pracodawcę. Założenie reformy jest jednak takie, aby pomimo wielości PPK środki na nim zgromadzone "podążały" za ich właścicielem. W takiej sytuacji:

REKLAMA

  • możesz zdecydować, że pozostaną one na rachunku PPK prowadzonym przez Twojego poprzedniego pracodawcę i zostaną tam aż do ukończenia przez Ciebie 60 lat. Będą one podlegały obrotowi na dotychczasowych zasadach, a więc przez instytucję finansową wybraną przez dotychczasowego pracodawcę zgodnie z zwartą przez niego umową o zarządzanie PPK. Wówczas, z chwilą ukończenia 60 lat, wypłata będzie następować po zsumowaniu i naliczeniu środków zgromadzonych na wszystkich rachunkach zgromadzonych we wszystkich Twoich PPK. Zatem w takiej sytuacji możesz mieć jednocześnie kilka lub nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt PPK, w zależności od Twej aktywności i mobilności zawodowej;
  • możesz "zabrać" pieniądze ze sobą i przekazać je do PPK prowadzonego przez Twojego nowego pracodawcę. Następuje wówczas tzw. wypłata transferowa środków z jednego PPK do drugiego PPK niepodlegająca opodatkowaniu.

REKLAMA

Jeżeli zatrudniłeś się u nowego pracodawcy, w terminie 7 dni, licząc od dnia upływu 3-miesięcznego okresu zatrudnienia w nowym podmiocie, składasz mu oświadczenie o zawartych dotychczas w Twoim imieniu umowach o prowadzenie PPK oraz wskazujesz instytucje finansowe, które te PPK prowadzą. Nowy pracodawca poinformuje Cię wówczas o obowiązku złożenia w Twoim imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na Twoich dotychczasowych rachunkach PPK. Masz wówczas 7 dni na poinformowanie nowego pracodawcę, czy wyrażasz zgodę na taki transfer. Jeżeli tego nie zrobisz, podmiot Cię zatrudniający będzie zawierał w Twoim imieniu i na Twoją rzecz - za pośrednictwem podmiotu zarządzającego instytucją finansową, z którą nowy pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK - wniosek o wypłatę transferową środków dotychczas przez Ciebie zgromadzonych na rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na Twoją rzecz i w Twoim imieniu inne podmioty zatrudniające, na Twój rachunek PPK prowadzony przez nowego pracodawcę.

Jeżeli nie wyrazisz w ciągu 7 dni zgody na taki transfer, wówczas środki dotychczas przez Ciebie zgromadzone w innych PPK pozostają na tych rachunkach PPK do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Niniejszy artykuł jest fragmentem publikacji: "PPK dla pracownika"

PPK Poradnik pracownika

PPK Poradnik pracownika

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA