reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Wprowadzenie PPK

W dniu 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Oznacza to, że każdy podmiot zatrudniający co najmniej jedną osobę zatrudnioną będzie zobowiązany do utworzenia PPK. Termin objęcia poszczególnych podmiotów przepisami ustawy został rozłożony w czasie i jest uzależniony od stanu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie, ustalanego w określonych ustawowo datach. Jako pierwsi do programu przystępują pracodawcy, którzy na dzień 31 grudnia 2018 r. zatrudniali co najmniej 250 osób zatrudnionych, z wyłączeniem podmiotów należących do sektora finansów publicznych, dla których ustawodawca bez względu na liczbę osób zatrudnionych przewidział odrębny termin.

Wybór instytucji finansowej

Przez utworzenie PPK należy rozumieć dokonanie przez pracodawcę wyboru instytucji finansowej oferującej zarządzanie PPK i zawarcie z wybraną instytucją umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK. Wyboru instytucji należy dokonać spośród instytucji wpisanych do ewidencji PPK, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej nie ma, w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym przedsiębiorstwie. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie pracodawca sam wybiera instytucję, mając na względzie najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Wybór instytucji finansowej należy odpowiednio udokumentować.

Umowa o zarządzanie PPK i umowa o prowadzenie PPK

Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed upływem terminu na zawarcie umowy o prowadzenie i nie wcześniej niż w dniu objęcia danego podmiotu przepisami ustawy o PPK. Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia, od którego dany podmiot jest zobowiązany do stosowania przepisów ustawy.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Pierwsze wpłaty do PPK

Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK pracodawca nalicza, pobiera i dokonuje wpłat do PPK. Wpłaty należy naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego uczestnikowi PPK po zawarciu umowy o prowadzenie PPK. Wpłaty naliczone i pobrane należy przekazać do wybranej instytucji finansowej w terminie od 1 do 15 dnia miesiąca następującego po  miesiącu, w którym zostały naliczone i pobrane i tak np. jeśli pracodawca zawrze umowę o prowadzenie PPK w dniu 12 listopada 2019 r., a w dniu 28 listopada 2019 r. zostanie wypłacone wynagrodzenie to będzie on zobowiązany do naliczenia i pobrania od tego wynagrodzenia wpłat do PPK oraz przekazania tych wpłat do instytucji finansowej w terminie od 1 do 15 grudnia 2019 r.

Osoby zatrudnione

Pracodawca powinien zapisać do programu wszystkie osoby zatrudnione, które ukończyły 18 lat, ale nie ukończyły 55 lat i które nie złożyły deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat mogą przystąpić do PPK na swój wniosek.

Obowiązki informacyjne

Podpisanie umowy o zarządzanie PPK, a następnie umowy o prowadzenie PPK wiąże się dla pracodawcy z obowiązkami informacyjnymi wobec pracowników oraz wobec instytucji finansowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama