REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wprowadzenie PPK - wybór instytucji finansowej, umowa o zarządzanie, umowa o prowadzenie PPK, pierwsze wpłaty. / fot. Shutterstock
Wprowadzenie PPK - wybór instytucji finansowej, umowa o zarządzanie, umowa o prowadzenie PPK, pierwsze wpłaty. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Wprowadzenie PPK

W dniu 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Oznacza to, że każdy podmiot zatrudniający co najmniej jedną osobę zatrudnioną będzie zobowiązany do utworzenia PPK. Termin objęcia poszczególnych podmiotów przepisami ustawy został rozłożony w czasie i jest uzależniony od stanu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie, ustalanego w określonych ustawowo datach. Jako pierwsi do programu przystępują pracodawcy, którzy na dzień 31 grudnia 2018 r. zatrudniali co najmniej 250 osób zatrudnionych, z wyłączeniem podmiotów należących do sektora finansów publicznych, dla których ustawodawca bez względu na liczbę osób zatrudnionych przewidział odrębny termin.

REKLAMA

Wybór instytucji finansowej

Przez utworzenie PPK należy rozumieć dokonanie przez pracodawcę wyboru instytucji finansowej oferującej zarządzanie PPK i zawarcie z wybraną instytucją umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK. Wyboru instytucji należy dokonać spośród instytucji wpisanych do ewidencji PPK, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej nie ma, w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym przedsiębiorstwie. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie pracodawca sam wybiera instytucję, mając na względzie najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Wybór instytucji finansowej należy odpowiednio udokumentować.

Umowa o zarządzanie PPK i umowa o prowadzenie PPK

Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed upływem terminu na zawarcie umowy o prowadzenie i nie wcześniej niż w dniu objęcia danego podmiotu przepisami ustawy o PPK. Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia, od którego dany podmiot jest zobowiązany do stosowania przepisów ustawy.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze wpłaty do PPK

Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK pracodawca nalicza, pobiera i dokonuje wpłat do PPK. Wpłaty należy naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego uczestnikowi PPK po zawarciu umowy o prowadzenie PPK. Wpłaty naliczone i pobrane należy przekazać do wybranej instytucji finansowej w terminie od 1 do 15 dnia miesiąca następującego po  miesiącu, w którym zostały naliczone i pobrane i tak np. jeśli pracodawca zawrze umowę o prowadzenie PPK w dniu 12 listopada 2019 r., a w dniu 28 listopada 2019 r. zostanie wypłacone wynagrodzenie to będzie on zobowiązany do naliczenia i pobrania od tego wynagrodzenia wpłat do PPK oraz przekazania tych wpłat do instytucji finansowej w terminie od 1 do 15 grudnia 2019 r.

Osoby zatrudnione

Pracodawca powinien zapisać do programu wszystkie osoby zatrudnione, które ukończyły 18 lat, ale nie ukończyły 55 lat i które nie złożyły deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat mogą przystąpić do PPK na swój wniosek.

Obowiązki informacyjne

Podpisanie umowy o zarządzanie PPK, a następnie umowy o prowadzenie PPK wiąże się dla pracodawcy z obowiązkami informacyjnymi wobec pracowników oraz wobec instytucji finansowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA