Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Monika Pązik
rozwiń więcej
Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych.
Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Umowa deweloperska zawierana jest między przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Na jej podstawie deweloper po dopełnieniu wszystkich koniecznych działań ustanawia odrębną własność i przenosi ją na nabywcę mieszkania. Deweloperzy często korzystają z usług firm zewnętrznych w zakresie wykończeń, budowy oraz montażu instalacji, a następnie uchylają się od skutków działania lub zaniechania uważając, że to profesjonalne firmy odpowiedzialne są za nienależyte wykonanie instalacji. Jednakże właśnie deweloperzy ponoszą odpowiedzialność za jakość instalacji i odpowiadają na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność dewelopera

Korzystanie przez deweloperów z usług firm zewnętrznych nie jest korzystne dla nabywców. W takiej sytuacji klienci nie mogą skutecznie kontrolować wykonania robót budowlanych. Nadto podwykonawcy, którym deweloper zleca wykonanie instalacji nie są stronami umowy deweloperskiej zawieranej z nabywcami, wobec tego nabywcy nie mogą kierować swoich roszczeń bezpośrednio do wykonawców robót.

Deweloper ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 474 k.c. W myśl tego artykułu deweloper jest odpowiedzialny jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Wobec tego powierzenie wykonania pracy podwykonawcom nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności. Wskazany przepis wymienia grupy osób, za których działania odpowiada dłużnik (w tym wypadku deweloper). M.in. będą to wykonawcy z zastrzeżeniem, że muszą oni działać z woli dewelopera. Należy pamiętać, iż wykonanie powierzonych przez dewelopera zadań musi być poprzedzone zawarciem stosownej umowy, na podstawie której będą działali wykonawcy bądź poprzez czynności faktyczne. W przypadku porozumienia między deweloperem a zewnętrznymi wykonawcami przyjęte jest zawieranie odpowiedniej umowy. Za działania lub zaniechania tych podmiotów deweloper odpowiada jak za własne działania w taki sposób, jak gdyby działał on osobiście.

Zobacz również: Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Oznacza to, iż firmy wykonujące zlecenia deweloperów powinny dołożyć należytej staranności przy wykonywania zobowiązań, bowiem deweloperzy odpowiadają za czyny swoich wykonawców.

Uwolnienie się od odpowiedzialności

Co do zasady deweloper ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania podwykonawców, bowiem nie są oni stronami umów z nabywcami. Jednakże w myśl regulacji kodeksu cywilnego możliwe jest uwolnienie się dewelopera od odpowiedzialności za działania firm, jeżeli wykaże, że wykonawcy nie ponoszą winy, co skutkuje niemożliwością przypisania winy deweloperowi. Powinien natomiast przeprowadzić stosowny dowód, który wykaże, że wykonawcy dopełnili należytej staranności przy wykonywaniu zobowiązań.

Zobacz: Mieszkanie dla młodych - warto czekać do 2014 r.?

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...